Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Zeytinin ölüm fermanı komisyondan geçti!

Yusuf YAVUZ / odatv

Zeytinin ölüm fermanı komisyondan geçti!
Bu içerik 611 kez okundu.

Zeytin üreticilerinin görüşü alınmadan hazırlanan ‘zeytinlik kıyımı’ yasası üç gündür tartışmaların gölgesinde görüşüldüğü alt komisyondan geçti. Bakan Faruk Özlü, tasarının geçtiğini “Yerli sanayiyi ayağa kaldıracak üretimi, yatırımı artıracak Üretim Reform Paketimiz meclis sanayi komisyonundan geçti. Hayırlı olsun” mesajıyla duyurdu. Zeytinlikleri farklı amaçlarla kullanmak için ilgili yasanın bugüne kadar 6 kez değiştirilmek istendiğini ancak kamuoyunun tepkisi yüzünden bugüne kadar gerçekleştirilemediğine dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), “Ama yedinci kezde başarılı oldular. Bir hafta sonra TBMM’de oylanacak olan bu tasarıyı, tarım alanlarımıza ve meralarımıza yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için AKP milletvekillerini sağduyuya davet ediyoruz. Bu durumun peşini bırakmayacağımızın da kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz” açıklaması yaptı.

 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilim ve Teknoloji Komisyonunda, üç gündür görüşmelerine devam edilen ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’ komisyondan geçti.

 

Tartışmaların gölgesinde süren komisyon görüşmelerinin tamamlanmasının ardından tasarının geçtiğini sosyal medya hesabından duyuran Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Yerli sanayiyi ayağa kaldıracak üretimi, yatırımı artıracak Üretim Reform Paketimiz meclis sanayi komisyonundan geçti. Hayırlı olsun” dedi.

 

Zeytincilik yasasının değiştirilmesinin, Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olmasına rağmen, bu kadar önemli bir yasanın ‘Tarım Komisyonu’na getirilmeden ve tartışılmadan geçirildiğine işaret edilen ZMO açıklamasında, “Sermayeye peşkeş ve zeytin üretimi ile meraların bitirilmesi amacıyla Kanun ve KHK ile değişiklik yapılmasına dair ‘Kanun Tasarısı‘, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Meclise getirildi. Bugüne kadar 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda altı kez, zeytinlik sahalarını farklı amaçlarla kullanmaya yönelik değişiklik yapılmak istense de, kamuoyundan gelen tepkiler nedeni ile bu değişiklikler gerçekleştirilememişti. Ama yedinci kezde başarılı oldular” ifadelerine yer verildi.

 

ZEYTİNLİKLERİN

KADERİ VALİ

BAŞKANLIĞINDAKİ

KURULDA

Burada bütün sorumluluğun tasarıda yer alan ve onbir kişiden oluşan ‘zeytinlik sahaları koruma kuruluna’ bırakıldığı kaydedilen ZMO açıklamasında, “Vali başkanlığındaki bu kurulda 7 adet Bakanlık kuruluşları mevcuttur. Diğer kurul üyeleri de bakanlık çizgisiyle aynı olan kuruluşlardır. Yani gelen talepleri ‘kamu yararı‘ diye kabul edecek bir yapıdır. Bilindiği gibi, Toprak Koruma Kurullarında üye olarak yer alan ve tarım topraklarının korunması konusunda mücadelesini başarılı bir şekilde yapan odamıza, bu başarısının karşılığı (!) olarak, zeytinlik sahaları koruma kurullarında yer verilmemiştir” denildi.

Meralarla ilgili durumun da zeytinliklerden farklı olmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

MERALARDA OT

BEDELİNE MUAFİYET

GETİRİLDİ

“Tasarıdaki değişiklikle, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının talebi ile OSB’ler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ile yerleşim yerleri içinde bulanan sanayi siteleri ve münferit işletmelerin yerleşim yeri dışına çıkarılması için, tahsis amacı değişikliği yapılır hükmü getirilmektedir. Ayrıca bu kapsamda tahsis amacı değiştirilen meralar için ödenmesi gereken 20 yıllık ot bedeline de muafiyet getirilmiştir.

 

‘KRİZDEN ÇIKAMAYAN

HAYVANCILIK İÇİN

BÜYÜK TEHDİT’

Meralara ilişkin yapılan bu değişiklikler, son yıllarda krizden bir türlü çıkamayan hayvancılığımız için büyük bir tehdittir. Aynı GTHB’nin mera hayvancılığının geliştirilmesi hedefiyle büyük bir çelişki oluşturmaktadır. Bir hafta sonra TBMM’de oylanacak olan bu tasarıyı, tarım alanlarımıza ve meralarımıza yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için AKP milletvekillerini sağduyuya davet ediyoruz. Bu durumun peşini bırakmayacağımızın da kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X