Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Milas Kültür Festivali’ alkışlarla!..

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Milas Kültür Festivali’ alkışlarla!..
Bu içerik 874 kez okundu.

Milas Folklor Araştırma Derneği Kulübü (MİFAD) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ‘Milas Kültür Festivali’nde gerçekleştirilen etkinlikler beğeniyle izlendi …

MİFAD tarafından, ilki 2011 yılında gerçekleştirilen Milas Kültür Festivali’nin bu yıl 6’ncısı Milaslılarla buluştu. Yapılan etkinlikler kapsamında ilk gün sergilenen miniklerin bale ve jimnastik gösterileri, izleyenlerden büyük alkış aldı.

Cuma günü akşam saatlerinde Milas Sanat Merkezi’nde düzenlenen ve Okul öncesi öğrenim gören öğrencilerin katıldıkları satranç turnuvasıyla başlayan festival, Atatürk Kültür Merkezi Açık Hava Tiyatrosu’nda Cumartesi ve Pazar günleri devam etti.

MİFAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Emekli, festivalin açılış konuşmasına, başta Milaslılar olmak üzere tüm İslâm Âlemi’nin Ramazan ayını kutlayarak başladı ve şöyle sürdürdü:

“Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Bizler de bu nedenle bu seneki festivalimizin eğlence bölümlerini iptal ederek, çocuklarımızın bütün yıl boyunca harcadıkları emeklerin sonucunu bu akşam ve yarın izleyeceğiz. Bu etkinliklerde eğitmenlerimizin ve siz değerli ailelerin çok emeği var. Bundan dolayı tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Birkaç noktanın üzerinde durmak istiyorum. Dernek olarak bizim diğer kurumlardan farkımız, biz bir şey öğretmiyoruz; biz çocuklarımıza davranış kazandırıyoruz. Halk oyunlarını oynarken; bale, jimnastik, resim, satranç etkinliklerine katılırken birlikte hareket etme yeteneği kazanıyorlar. Karar verme özgürlüğüne kavuşuyorlar. Topluluk karşısına çekinmeden çıkabiliyorlar.

Her birinin farklı özellikleri var, ama her birini en az sizin verdiğiniz değer kadar önemsiyoruz. Hem sağlam yapılı bir nesil yetişmesini istiyoruz, hem de gelenek-göreneklerimizin, saygı-sevgi anlayışımızın gelecek nesillerde yaşamasını istiyoruz.

Biz, sizlerle birlikte bir ailenin fertleri olmaktan mutluluk duyuyoruz.

İçeride öğrencilerimizin, burada siz ve eğitmenlerimizin heyecanlı olduğunu biliyorum. Onun için konuşmamı fazla uzun tutmak istemiyorum. Zaten siz bu derneğin neler yaptığını biliyorsunuz. Bizleri geçmiş yıllardaki festivallerimizde olduğu gibi bu sene de yalnız bırakmadınız. Katılan tüm konuklarımıza, bizlerden desteğini esirgemeyen tüm dostlara, sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz.”

Sözlerini tamamlamasının akabinde “Ben buraya çıkarken yalnız değildim” diyen Emekli, yönetim kurulu üyelerini sahneye davet ederek, katılımcılara tanıttı.

Daha sonra Küçük Grup Bale, Kardelen Bale, Erkek Jimnastik, Küçük Grup Jimnastik, Anadolu Dansları, Orta Grup Bale, Hint Dans Grubu, Yetenek Sizsiniz, Orta Grup Jimnastik, Büyük Ritmik Jimnastik ve Büyük Akrobasi Jimnastik gösterileri yapıldı.

İlk günkü etkinliklere Erkek Jimnastik Grubu damga vurdu. Miniklerin yaptıkları ve ‘yapamadıkları’ izleyenler tarafından coşkuyla, mutlulukla alkışlandı.

Festival programı kapsamında Pazar günü ise Anadolu’nun Renkleri, Zeybek Büyükler (Erkek), MİFAD Dans Grubu, Kafkas Grup, Modern Dans, Zeybek (Çocuk), Kafkas (Solo), Sınav Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Modern Dans ve Zeybek (Yetişkin) gösterilerinin sunumu yapıldı.

Pazar günü gerçekleşen etkinliğin sürprizi ise MİFAD Kurucu Başkanı Emrah Mergen’in, beklenmedik bir anda sahneye çıkarak Zeybek oynaması oldu. Mergen’in zeybek performansı izleyenler tarafından tam not aldı ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X