Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Kıdemi değil Taşeronu kaldır!”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Kıdemi değil Taşeronu kaldır!”
Bu içerik 449 kez okundu.

DİSK Genel-İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş, “Türkiye işçi sınıfının en temel haklarından biri olan kıdem tazminatına yönelik saldırının hız kazandığı”na dikkat çekerek, “Süreç tam da referandum öncesinde DİSK’in öngördüğü gibi gelişiyor. Anayasa referandumu öncesi anlattığımız gibi, AKP iktidarı sermayenin tarihsel özlemlerini hayata geçirmek için emekçilerin temel haklarına yönelik saldırıyı zaman kaybetmeden başlattı. DİSK Yönetim Kurulunun aldığı kararlar ışığında, önümüzdeki günlerde kıdem tazminatı hakkının korunması için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirilecektir” dedi ve bu eylemler kapsamında 7 Haziran 2017 tarihinde (dün) DİSK’in örgütlü olduğu tüm bölgelerde, Çalışma Müdürlükleri önünde eşzamanlı kitlesel basın açıklamaları yapıldığını belirtti.     

Bu çerçevede, dün saat 12:30’da Menteşe’de Muğla Çalışma İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında, Kıdem Tazminatının ‘yük’ değil ‘hak’ olduğu, bu anlamda gaspedilemeyeceği vurgulanarak, “Kıdem Tazminatında Fon değil Garanti istiyoruz” denildi.

DİSK Genel-İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş tarafından okunan basın açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verildi …

 

Aklımızla dalga geçmeyin,

işçiyle dalga geçmeyin!

Kıdem tazminatı 80 yıllık temel bir işçi hakkıdır. Türkiye işçi sınıfı 1936’dan bu yana kıdem tazminatı hakkına sahiptir. Kıdem tazminatı işçinin çalışanın güvencesidir, birikmiş emeğidir, alın teridir. Kıdem tazminatı işverenlerin ve hükümetin iddia edildiği gibi yük değil haktır. Hükümet kapalı kapılar ardında, sendikalardan ve işçilerden gizli kıdem tazminatını fona devretme hazırlıklarını yürütüyor.

Kıdem tazminatının fona devri sonun başlangıcı demektir.

Fona devir, kıdem tazminatının 10 güne 15 güne düşmesi anlamına gelmektedir.

Fona devir, iş güvencesinin iyice yok olmasıdır. Fona devir işten çıkarmaların kolaylaşması demektir.

Hükümet diyor ki, kıdem tazminatı fonu işçinin yararınadır. Aklımızla dalga geçmeyin, işçiyle dalga geçmeyin! İşsizlik rekor kırarken, TÜİK rakamlarına göre 7 milyon işsiz varken, işten çıkarmaların kolaylaşması işçinin yararına olabilir mi?

Fon 42 yıldır gündemde ama işçilerin mücadelesi sonucu çıkarılamadı. AKP 15 yıldır iktidarda ama bugüne kadar kıdem tazminatını fona devredemedi. Eğer kıdem tazminatı fonu işçiye yararlı olsaydı çok önemli bir referandum öncesinde işçilerin oyunu almak için kullanılırdı.

Hükümet, işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Hükümet “Kıdem tazminatı hakkını ödemeyen patronlar var” diyerek kıdem tazminatını ortadan kaldırmak istiyor.

Herkes bilsin, kıdem tazminatı hakkımızı kısıtlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik oyunlara izin vermeyeceğiz. Kıdem tazminatı hakkımızdan taviz vermeyeceğiz.

Hükümetin kıdem tazminatında hazırladığı Truva atını reddediyoruz. Bireysel fonu reddediyoruz, garanti istiyoruz. Hükümet fon ısrarından vazgeçmelidir. Kıdem tazminatı fonunu tazminat alamayan işçiler için getirdiklerini iddia ediyorlar.

 

Doğrudur

Doğrudur, yüz binlerce işçi kıdem tazminatı alamıyor veya eksik alıyor. Doğrudur, örgütsüz çalışanların önemli bir bölümü kıdem tazminatını almakta sorunlar yaşıyor. Doğrudur, işverenler yasaları yok sayarak kıdem tazminatı ödememek için hile yoluna başvuruyor. Doğrudur, işçiler kıdem tazminatı almak için yıllarca mahkeme kapılarında sürünüyor. Doğrudur, istifa halinde kıdem tazminatı ödenmemesi nedeniyle çalışanlar ciddi hak kaybına uğruyor.

 

Yapılması gereken

O halde yapılması gereken, kıdem tazminatı tırpanlamak, fona devretmek değil, kıdem tazminatına erişimi kolaylaştırmaktır. Yapılması gereken, kıdem tazminatına yönelik ihlallere son vermektir. Yapılması gereken kıdem tazminatı hakkının kullanımı önündeki engelleri kaldırmaktır. Kıdem tazminatının kâğıt üzerinde korunması yetmez. Kıdem tazminatı güvence altında olmalıdır.

 

Taleplerimiz

Eğer dertleri işçilerin kıdem tazminatı alması ise yıllardır dile getirdiğimiz taleplerimiz nettir!

-Bütün çalışanlar kıdem tazminatı hakkına kolayca erişilebilmelidir. Bunun için hiçbir ayrım olmaksızın bütün işçilerin kıdem tazminatından yararlanması sağlanmalıdır.

-Kıdem tazminatının fona devri gündemden çıkarılmalıdır. Kıdem tazminatı doğrudan işveren yükümlülüğü olarak kalmalıdır.

-Kıdem tazminatı her türlü işten çıkarmada ve istifa halinde süre koşulu olmadan ödenmelidir.

-Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır.

-İşverenin icra ve iflası hallerinde kıdem tazminatı alacakları devlet ve bankaların ipotekli alacaklarının önüne alınmalı ve ilk sıraya yükseltilmelidir. Diğer tüm alacaklardan önce işçi alacakları ödenmelidir.

-İşverenin ödeme aczine düşmesi durumunda kıdem tazminatına garanti getirilmelidir. Kıdem tazminatı alacakları ücret alacağı sayılmalı ve halen İşsizlik Sigortası Kanunu’nda düzenlenmiş olan “ücret garanti” uygulaması kapsamına alınmalıdır. Ücret garanti fonu kıdem tazminatını da içerecek şekilde genişletilmeli ve ödeme süresi artırılmalıdır.

-Kıdem tazminatı ödemeyen, ödemekten kaçınan işverenlere ağır yaptırımlar getirilmelidir.

-Kıdem tazminatı ile ilgili hükümler doğrudan 4857 sayılı İş Yasasının sistemi içine alınmalıdır.

 

Kıdem tazminatı yük değil haktır!

Kıdem tazminatında kanun hakimiyetini sağlayacak, kıdem tazminatı hakkını güvence altına alacak yol budur. Kıdem tazminatı fonu çıkmaz yoldur! Fon dayatmasına sonuna kadar direneceğiz! Direnmekle yetinmeyecek, kıdem tazminatı hakkının geliştirilmesi ve garanti altına alınması için taleplerimizi yükselteceğiz!

Kıdem tazminatı yük değil haktır! Kıdemi değil, Taşeronu kaldır!

Direne direne kazanacağız! Zafer direnen işçilerin olacak!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X