Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Zeytini, yağ için değil rant için ezmek istiyorlar”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Zeytini, yağ için değil rant için ezmek istiyorlar”
Bu içerik 373 kez okundu.

Son dakika!

Dün, CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ’ın basın açıklaması haberini hazırlarken gelen ‘son dakika’ haberi, hükümetin “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı komisyona geri çektiği yönündeydi …

 

‘Zeytinciliğin idam fermanı!’

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” hakkında yaptığı açıklamada, çıkarılmak istenen yasanın zeytinciliğin idam fermanı olacağını, zeytinin son kez ve fakat bu kez yağını çıkarmak için değil rant uğruna öldürmek için ezilmek istendiğine dikkat çekti …

Tasarıya karşı çıkış noktalarının yanısıra, başta tarımla uğraşan kişiler olmak üzere tüm yurttaşları uyarıp “Zeytinlikleri ve meraları yok edecek kanun tasarısına karşı Meclis Genel Kurulunda CHP Milletvekilleri olarak her türlü engellemeyi yaparken, tarımla uğraşan kişi ve kuruluşların da kendi haklarına sahip çıkmaları ve olup biteni seyretmemeleri gereklidir. Kendi hakkına sahip çıkmayan çiftçiler, gün gelir ekecek ve dikecek toprak dahi bulamazlar” diyen Üstündağ’ın açıklaması şöyle …

 

Zeytini, yağ için değil

rant için eziyorlar …

Şimdiye kadar 6 kez Meclis gündemine getirilen zeytinlik alanların tarumar edilmesi ile ilgili kanun yine meclis gündemine getirilmiştir. Bu acele ve paniğin nedeni, bir an önce kamuoyunun uyanmasını önlemek, konunun bir oldu bittiye getirilerek zeytinlik sahalarının ve meraların yok edilmesinin önünü açmaktır. Normal şartlarda bir kanunun mecliste görüşülmeye başlaması için gereken 48 saat süre bile beklenmiyor. Meclis raflarında bekleyen ve Anayasal zorunlu süreleri çoktan geçmiş olan 19 adet Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi varken, bunun yerine Zeytinciliği ve meraları yok edecek yasa tasarısını  alelacele gündeme getirmek oldukça manidardır. Çıkarılmak istenen yasa, zeytinciliğin idam fermanıdır. Zeytini son kez eziyorlar. Ama bu sefer yağını çıkarmak için değil öldürmek için eziyorlar, sıkıyorlar.

Zeytin ve Zeytinyağının ne kadar sağlıklı bir ürün olduğu son zamanlarda daha da iyi anlaşılmıştır. Mucizevi ağaç olan zeytin ağacının anavatanı olan Türkiye’de zeytinin idam fermanının yazılacağı hiç kimsenin aklına gelmezdi. Ancak, AKP gibi ranta dayalı partiler bunu yapabilirdi ve yapmak için de her zaman fırsat kolluyordu. Halbuki Zeytin, refahın ve bolluğun sembolüdür. Antik Yunanda dahi zeytin ağacını kesenlere ağır cezalar öngörülmüştür. Zeytin, Anadolu kültüründe de önemli bir yer tutar. Bazen Nuhun gemisine yaşamı müjdeleyen güvercinin gagasında bir dal, bazen ödüllendirilen bir sporcudaki taçta yaprak, bazen bir meşaledeki ve kandildeki yakıt, bazen de pehlivan güreşlerinde sürülen yağdır.

Geçmişi 39 bin yıl öncesine kadar dayanan böylesine değerli zeytin gibi bir ürünü, üstelik dünyadaki zeytin ve zeytinyağının yaklaşık % 10’unu karşılayan ülkemizde, yaklaşık 500 bin kişi de zeytin üretiminden geçinmektedir.

 

AKP içinden de itiraz var

Kanun tasarısını alt komisyon olarak görüşen, başkanı Beşir Atalay ve AKP’li üyelerinin de içinde olduğu Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerinin imzasıyla da tasarının doğru olmadığı belirtilmiştir. Bu raporda Tasarının geçmesi halinde Zeytinciliğin tehlikeye girebileceği, bu nedenle de zeytinliklerle ilgili maddelerin tasarıdan geri çekilmesi gerektiği tespiti yapılmıştır.

 

Zeytinlikler ve Meralar

imara açılıyor

Yasa Tasarısının, sanayinin geliştirilmesi için getirildiği iddia ediliyorsa da, gerçekte zeytinliklerin, kıyıların ve meraların rant uğruna talan edilmesi amacını taşıdığı anlaşılıyor. Komisyon görüşmeleri sırasında kıyılarla ilgili hükümler ortadan kaldırılmışsa da, Zeytin alanları ve meralar Sanayi sektörüne feda edilmiştir. Halbuki iç bölgelerde ve daha çorak topraklarda sanayi tesislerinin kurulması daha uygundur. Zeytinlik sahalarının bulunduğu Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bu tesislerin kurulmasının istenmesinin nedenlerinden biri de ulaşım ve taşıma giderlerinin azaltılması ihtiyacı olduğu aşikardır. Üstelik Kanun tasarısı ile Zeytinlikler ve meralar imara ve yapılaşmaya açılmaktadır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu yasanın içeriğinde kamu yararı yoktur ve Tarım komisyonuna dahi gönderilip görüş istenmemiştir. Kamu yararı olmayan ve çevresel değerleri yok eden ticari ve ranta dönük yatırımların zeytinliklerimizi ve meralarımızı tahrip etmesine izin vermemeliyiz.

 

Olup biteni

seyretmemeleri gereklidir

Zeytinlikleri ve meraları yok edecek kanun tasarısına karşı Meclis Genel Kurulunda CHP Milletvekilleri olarak her türlü engellemeyi yaparken, Tarımla uğraşan kişi ve kuruluşların da kendi haklarına sahip çıkmaları ve olup biteni seyretmemeleri gereklidir. Kendi hakkına sahip çıkmayan çiftçiler, gün gelir ekecek ve dikecek toprak dahi bulamazlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X