Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Zeytinlikler -bir kez daha- kurtuldu!

ÖNDER Haber / A. Coşkun EFENDİOĞLU -

Zeytinlikler -bir kez daha- kurtuldu!
Bu içerik 463 kez okundu.

Zeytinliklere yatırım yapılmasına izin verilebilmesine yönelik düzenlemeyi içeren ve geçtiğimiz hafta TBMM Komisyonuna geri çekilen madde, tasarı metinden çıkarıldı.

Dün Meclis’te komisyonda yeniden görüşülmesi beklenen maddeyle ilgili olarak, zeytin bölgelerinden gelen çok sayıda heyetin TBMM’nde muhalefet partileri ve iktidar milletvekilleriyle yaptığı yoğun görüşmeler sonrasında, önemli bir karar alındı.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesine ilişkin kanun tasarısındaki kamu yararı kararı alınan yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilebilmesine yönelik düzenlemeyi içeren 2’nci maddenin tasarıdan tümüyle çıkarılmasına karar verildi.

İki haftadan beri zeytin bölgelerinden gelen pek çok heyetin yanında Muğla’dan da Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyelerinden oluşan 5 kişilik bir heyet Ankara’da, TBMM’nde yoğun bir temas trafiği yaşadı.

Muhalefet partilerinin grup toplantılarına katıldığı gibi CHP, MHP, HDP milletvekilleri yanı sıra AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’le görüşen MUÇEP Heyeti üyeleri, yoğun temaslar sonrasında, zeytinliklerle ilgili bölümün yasa taslağından tümden çıkarıldığı bilgisini paylaştılar.

Konuyla ilgili olarak, geçtiğimiz hafta Milas Kent Konseyi ve Milas Ziraat Odası ile Tariş Milas 153 No’lu Zeytin Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi yöneticileri de bildiriler yayınlayarak, zeytinlik alanlarına sanayi yatırımı yapılabilmesine olanak tanıyan maddenin, söz konusu torba yasadan çıkarılmasını talep etmişlerdi.

Gelişme, bölgemizde büyük bir sevinçle karşılandı …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X