Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Uygulama Ağustos’ta başlatılacak!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Uygulama Ağustos’ta başlatılacak!
Bu içerik 572 kez okundu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı, ilçemizdeki bazı sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, caddelere park edilen araçlardan otopark ücreti alınması ve uygulamanın da Ağustos ayında başlayacak olması konuşuldu …

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına; Milas Şoförler Odası Başkanı Nurol Paskal, Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, Milas Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özay Sabancı, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Şehiriçi Dolmuş Kooperatifi Başkanı Ahmet Arıcı ve Gazipaşa-Firuzpaşa Mahalle Muhtarı Recep Panay katılırken, toplantı gündeminde Milas’ın otopark sorunu ele alındı.

Ulaşım Daire Başkanlığınca uzun süren bir çalışmadan söz eden Daire Başkanı Alper Kolukısa; “Böyle bir çalışmayı bir bütün olarak ele alamazdık. Yani Muğla merkez ve tüm ilçelerin kendine has yaşam biçimini, nüfus yoğunluğunu, yaz ve kış aylarındaki araç ve insan yoğunluğunu dikkate almamız gerekiyordu. Bununla birlikte Ulaşım Planı ile şehirlerin Nazım İmar Planları birbirlerine uyum sağlamalı, birinde yapılan bir değişiklik hemen diğerine de işlenmeli. Dolayısıyla merkez ve diğer ilçelerimizde uzun süren bir araştırma ve çalışma yapıldı. Milas ilçesi olarak yapılan çalışmanın uygulaması Ağustos ayında başlayacak. Kent merkezindeki ana caddelerin yanı sıra, Ahmet Taner Kışlalı ve Zafer Caddesi’nde, 09.00 ile 17.00 saatleri arasında park edilen araçlar için otopark ücreti alınacak” dedi.

 

İlk 15 dakika ücretsiz

Park edilen araçlardan ilk 15 dakika için ücret alınmazken, yarım saat ve sonrasında her saat için ücret alınacağını belirten Kolukısa; “Özellikle cadde üzerindeki esnaflarımız, kendi işyerlerinin önüne park edilen ve uzun süre orada kalan araçlar yüzünden iş yapamamaktan şikayetçiler. Öte yandan Kendi araçlarını, kendi işyeri önüne park eden esnafımız da yok değil. Oysa caddelerdeki trafik akışının sorunsuz olarak devam etmesi, yayaların da kaldırımları kullanmak kaydıyla rahat bir şekilde dolaşmalarını sağlamamız gerekiyor. Kimi esnaf, kaldırıma gereğinden fazla ürün koymak suretiyle kaldırımları işgal ederken, yaya ve bisiklet yoluna park edilen araçların çokluğu, kentteki günlük yaşamı zorlaştırıyor. Bunlarla ilgili Zabıta ve İlçe Emniyet Müdürlüğü personelimiz gerekli işlemleri yapıyor ancak bu konuya ayıracak yeterli personelin olmaması da başka bir sorun olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

 

Özel Otoparklarla ilgili

çalışma sürüyor

Kent merkezlerindeki özel otopark işletmeleri ile ilgili çalışmanın da sürdüğünü belirten Kolukısa, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu konudaki yasal mevzuatla birlikte bizim de yaptığımız özel bir çalışma var. Özel otopark işletmelerince alınan ücret konusuna biz müdahale edemiyoruz, ancak görevli olduğunu gösterir kıyafet ve ödenen park ücreti karşılığında verilmesi zorunlu olan fiş/fatura gibi belge konusunda hazırladığımız bir çalışma devam ediyor.”

 

Uygulama Ağustos’ta

başlatılacak

Daire Başkanlığınca tamamlanan çalışmanın Ağustos 2017’de yürürlüğe gireceğini belirten Alper Kolukısa; “Belki ilk etapta tepki çekebiliriz, itirazlarla karşılaşabiliriz ancak 6 ay sonra herkes bu duruma uyum sağlayacaktır. Çünkü amaç trafik yükünü azaltmak, insanları yürümeye, toplu taşıma araçlarını kullanmaya ve bisiklete binmeye yöneltmektir. Maalesef kısa mesafelere bile otomobille gitme alışkanlığı olan bir toplumuz. Eğer gerçekten insanların bir yerden bir yere gitmesi için illaki araç gerekiyorsa bu durumda ilçenin değişik noktalarındaki otoparkların kullanılmasını sağlamalıyız. Bu nedenle Milas’ın değişik semtlerinde katlı otopark kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bazı yerler tespit edildi, kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Bunun yanında Milas Belediyesi ile de Salı Pazarı olarak kullanılan kapalı Pazar yerinin üst tarafına otopark yapma konusunda görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

 

Apartman önlerine

park edenler dikkat!

Özellikle Zafer ve Ahmet Taner Kışlalı caddelerinde konut sayısının çokluğuna dikkat çeken Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa; “Bu cadde üzerine park edilen araçlardan sabah saat: 09.00 ila 17.00 arasında ücret alınırken, akşam 17’den sonra ücretlendirme yapılmayacak. Bu durumda şöyle bir soru akıllara gelebilir: ‘Cadde üzerindeki apartmanlarda oturan vatandaşlar da araçları için ücret ödeyecekler mi?’. Eğer apartmanın kendine ait bir otoparkı varsa vatandaş öncelikle orayı kullanacak. Bildiğiniz gibi çok katlı konutlar yapılırken, planda park alanı göstermeyenler, park ücretini belediyelere yatırıyor. Bu durumda belediyeler de oradaki vatandaşlara bir otopark yeri göstermek zorunda. Dolayısıyla apartman önüne aracını park edenler de ücret ödeyecekler” dedi.

 

Muhtar Recep Panay’dan

ilginç çıkış!..

Toplantının sonunda katılımcıların soruları da yanıtlanırken, Gazipaşa-Firuzpaşa Mahallesi Muhtarı Recep Panay; “Kuşkusuz Milaslılar olarak bu uygulamadan rahatsız olacağız. Çünkü hiç kimse otopark ücreti ödemek istemeyecektir. Eğer siz bu konuda ısrarcı olursanız, bunu ben düşünmem. Bunu; halk düşünür, bir de siz düşünürsünüz” diyerek, uygulamadan Milaslıların rahatsız olacağını söyledi …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Atilla Kurmuş     0000-00-00 Tam halkçı bir hizmet!!! Oto parklardan yılda ...bin tl. Gelir elde edeceğiz değerlendirmesi neo liberal politikalara da uygun. Ayrıca şehrin birkaç caddesinde oturanlardan ücret alınıp diğerlerinden alınmaması da eşitlik ilkesine uygun! 6 ay sonra herkes alışır değerlendirmesi de bir harika.Bravo! Bravo!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X