Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Deniz Kirliliği’ endişe yaratıyor!

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

‘Deniz Kirliliği’ endişe yaratıyor!
Bu içerik 560 kez okundu.

Ülkemizin başta gelen turizm merkezlerinden biri olan Muğla’nın, kıyı şeridi uzunluğu bakımından en önemli ilçesi olan Milas’a bağlı Ören ve Güllük mahallelerinde ‘deniz kirliliği ihtimali’ endişe yaratıyor.

Yetkili, ilgili kurumların gerekli - düzenli tahlilleri yapıp yapmadığı bile, tahlil sonuçlarının yurttaşla paylaşılması gibi bir kültürün olmaması yüzünden bilinemiyor. Bu şartlarda yurttaşlar nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını bilemiyor ve haklı olarak endişeleniyor.

Geride bıraktığımız bayram tatili sırasında yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Ören ve Güllük plajları adeta doldu doldu taştı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle serinlemek için sahillere koşan ve denizle buluşan yurttaşlarımızın çok büyük bir bölümü, zaman zaman gözle bile görülebilen kirliliğin farkında bile değiller.

Bizim için ‘olmazsa olmaz’ derecede önem taşıyan ve yaşam kalitemizi büyük ölçüde etkileyen denizlerimiz ne yazık ki yine bizler tarafından kirletilmekte; kanalizasyon atıkları, küçük sanayi sitelerinden gelen türlü türlü kimyasallar nedeniyle aşırı kirlenen denizlerimiz, canlılar için büyük bir tehlike oluşturuyor. Kısaca, sağlığımız ciddi tehlike altında…

 

Kirlettiğimiz denizlerin

ürünleriyle

besleniyoruz …

Denizdeki canlıları sudaki en ufak bir kirlenme yüzünden yok olmaya kadar götüren ve onları tüketen biz insanların da sağlığını, giderek de yaşamını tehdit eden bu ‘kirlilik hâli’; cilt tahrişleri, göz tahrişi, akciğer ve karaciğer problemlerine yol açıyor.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen deniz kirliliğinden belki de en çok etkilenense, öncelikle denizlerde yaşayan canlılar. Denizdeki kirlilik, denizlerde bulunan canlıların hem tür açısından hem de sayı açısından azalmasına, yok olmasına neden oluyor. Kirliliğinin önüne geçilmezse, ileriki zamanlarda bu kayıpların çok daha fazla boyutlarda olacağı kaçınılmaz…

Uzmanlar, deniz kirliliği ile birlikte bozulan ekosistemin insanların da zarar görmesine neden olduğunu belirtirken, su içinde muazzam bir canlı kitlesinin bulunduğuna, bu sebepten suyun, insanlar için büyük bir gıda deposu olduğuna vurgu yapıyorlar.

 

Deniz ne kadar temiz?

3 günlük bayram tatilini fırsat bilerek Ören ve Güllük başta olmak üzere kıyılara akın eden yurttaşlar, denizin temiz olup olmadığına aldırmaksızın tatilin keyfini çıkarmaya çalıştılar. Kadın-erkek, yaşlı-genç kimbilir bileşiminde neler neler olan deniz suyunda saatlerce vakit geçirdiler ...

 

Belediyeler ve Halk

Sağlığı Müdürlüğüne

büyük görev düşüyor

İnsan yaşamını kolaylaştıran, doğrudan insan için her türlü hizmet üretmekle sorumlu Belediyelere ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bu konuda büyük görevler düşüyor. İnsan hayatı kadar doğa ve çevrenin de korunmasından birinci derecede sorumlu olan Belediyeler ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisi için son derece önemli olan turizmin gelişmesini sağlama adına, denize kıyısı bulunan bölgelerde her türlü önlemi en kısa zamanda almalı ve yapılacak ‘deniz suyu tahlil sonuçları’ yurttaşlarla paylaşılmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X