Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Yöneticilerinin ziyaretleri …

ÖNDER Haber / Serpil SEYFİOĞLU -

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Yöneticilerinin ziyaretleri …
Bu içerik 552 kez okundu.

İlçemizde kısa bir süre önce kurulan Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, 12 Temmuz’da yapılacak resmi açılış ve o güne özel halk konserinin duyurusunu yapmak ve çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunmak üzere AKP ve CHP Milas ilçe örgütlerini ve Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret ettiler.

 

12 Temmuz Çarşamba

günü dernek binası

açılışı ve konser

Dernek Başkanı Erkan Turgut ve yönetim kurulu üyeleri tarafından gerçekleştiren ziyaret programının ilk durağı AKP ilçe binası oldu. İlçe Başkanı Levent Akyer ve bazı yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan dernek yöneticileri; derneğin amaçları, kuruluş aşaması ve bundan sonraki çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Amaçlarının, yörük geleneğini genç kuşaklara aktarmak, yaşam tarzlarını sürdürmek ve geçmişten günümüze süregelen örf ve adetleri bugün ve gelecekte yaşatmak olduğunu belirten Dernek Başkanı Erkan Turgut; “Kuruluş aşamasında önümüze koyduğumuz bu hedeflere ulaşmak istiyoruz. Bu anlamda ilçemizdeki siyasi partiler, Oda ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşünce doğrultusunda sizi ziyaret etmek istedik. Öte yandan 12 Temmuz 2017 Çarşamba günü dernek binamızın resmi açılışı yapılacak ve aynı gün akşam da amfi tiyatroda, halkımıza ücretsiz olarak iki sanatçımızın katılacağı bir konser programımız olacak. Sizleri de o gün aramızda görmek istiyoruz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer; “Sonuçta sizler çok önemli bir kültürü yaşatan ve gelecek kuşaklara aktarmaya çalışan, bu görevi de hiçbir karşılık beklemeden gönüllük esasına göre yapan arkadaşlarımız, dostlarımızsınız. İktidar partisinin temsilcileri olarak sizlere yardımcı olabileceğimiz ne varsa bizlere iletmeniz yeterli. Her ne kadar siyasetçi olsak da, bizler her türlü siyasi düşünceye saygılıyız. Önemli olan yaşadığımız yer için ne yaptığımızdır. Milas’a ulaşan her hizmeti, kimin yaptığına bakmaksızın önemseyen ve emeği geçenlere teşekkür eden bir anlayıştayız. Kültür-sanat-spor alanında da bu ilçenin tanıtımı için atılan her adımı önemsiyoruz ve bu anlamda gösterdiğiniz çaba nedeniyle sizi kutluyoruz” dedi.

Ziyaret daha sonra Milas kültürü üzerine sohbetle sürdü.

 

Suat Özcan: “Yörük

duruşunu yaşatmak

gerek”

AKP’nin ardından CHP Milas İlçe Örgütü’nü ziyaret eden Milas Yörük Obaları Kültür Derneği yöneticileri, CHP İlçe Başkanı Suat Özcan ve arkadaşlarını, dernekleri ile ilgili bilgilendirirken, CHP İlçe Başkanı Özcan, konuya farklı bir açıdan yaklaştı.

Özcan; “Yörük duruşu diye bir şey vardır. Efelik ruhu ile birleşen, farklı ve kendilerine özgü yaşam koşullarıyla Türk toplumunda önemli bir yeri vardır Yörüklerin. Yörükler, doğa ile içiçe, toprakla haşır neşir olan, çiçeğe böceğe dokunan kişilerdir. Oysa son yıllarda toplum olarak beton yığınlarına sıkışarak yaşayan bir toplum haline geldik. İşte bunu değiştirecek kesim, sizler gibi asırlardır süregelen bir geleneği günümüze taşıyan ve gelecek kuşaklara da aktarma gayreti içinde olanlardır. Yaptığınız işi gerçekten önemsiyoruz. Yaptığınız şey her haliyle örgütlü bir davranıştır. Örgütlü hareket etmek demek, sorunların daha kolay çözülmesi demektir. Bakın Avrupa’daki birçok ülkeye, örgütlü olmaları nedeniyle bizim yaşadığımız birçok sorunu kısa zamanda çözüyor ve toplumu uzun süre bu sorunlarla meşgul etmiyorlar. Bu anlamda sizleri kutluyoruz” dedi.

 

Muharip Gaziler

Derneği’nde

Milas Yörük Obaları Derneği yönetim kurulu üyeleri, ziyaret programını Milas Muharip Gaziler Derneği’nde sonlandırdılar. Dernek Başkanı Mehmet Sarban ve ziyarette hazır bulunan Gazilerle oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştiren dernek yöneticileri; “Gaziler her daim bizim başımızın tacıdır. Dolayısıyla biz sizleri, kendi derneğimizin ana unsurları olarak görüyoruz. Yapacağımız her türlü etkinlikte davet beklemeksizin sizleri aramızda görmek istiyoruz” derken, Gaziler Derneği Başkanı Sarban ise, ziyaret nedeniyle teşekkür ederek, Yörük kültürünün temsilcilerini Gaziler Derneği’nde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X