Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret ettiler

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret ettiler
Bu içerik 335 kez okundu.

İlçemizde kısa bir süre önce kurulan Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, siyasi partilerin ardından bu kez Milas’taki Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret ettiler.

12 Temmuz’da gerçekleşecek olan resmi açılış ve ardından düzenlenecek olan konsere davet için ilçemizdeki bazı siyasi partilerin ardından bu kez sivil toplum kuruluşlarını ziyaret eden Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Yöneticileri sırasıyla; Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Milas Ziraat Odası, Milas Bakkallar ve Bayiler Odası, Kızılay ve Türk Hava Kurumu yöneticilerini ziyaret ederek, kuruluş amaçları, önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken, 12 Temmuz 2017 Çarşamba günü yapılacak açılışlarına ve aynı gün akşam düzenlenen konsere davet ettiler.

Dernek Başkanı Erkan Turgut ve yönetim kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilen ziyaretlerde, ziyaret edilen STK yöneticileri, ‘hayırlı olsun’ dileklerinin yanı sıra, Yörük-Türkmen geleneğinin önemine ve gelecek kuşaklara bu yaşam tarzının aktarılması gerektiğine vurgu yaparak, gönüllük esasına göre yürütülen dernek faaliyeti için konuklarına teşekkür ettiler.

 

Bu kültür sonsuza dek

yaşayacak …

Ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda, amaçlarının yörük kültürünü genç kuşaklara aktarmak ve kalıcı olmasını sağlamak olduğunu belirten Dernek Başkanı Erkan Turgut,  “Bunu sağlamak için yaklaşık 400 m2’lik bir kıl çadır yaptıracak, içerisinde yörüklerin tüm yaşam kültürünü yansıtarak bugünkü genç kuşaklara tanıtmak istiyoruz. Biliyoruz ki bu kültür, sahip çıkılmadığı zaman unutulup gidecek. Biz bunun olmasının önüne geçeceğiz. Öte yandan bir başka projemiz de özellikle bölgemizde Yörük kültürünün içinde doğmuş-büyümüş ve halen hayattaki büyüklerimizi bulmak ve onların yaşamlarını kayıt altına alarak bir arşiv oluşturmaktır. Her yıl Muğla Yılanlı Yaylası’nda düzenlenen şenliğin bir benzerini de Milas’ta oluşturmak; deve güreşi-boğa güreşi-yağlı pehlivan güreşi gibi etkinliklerle birlikte, Ege Bölgesi kültürünün önemli bir parçası olan Yörük-Türkmen geleneğini de yaşamak ve yaşatmaktır” diyerek, STK yöneticilerinden dernek çalışmalarına destek istediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X