Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Sarıçay’ın ıslah çalışmaları tamamlanıyor!

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

Sarıçay’ın ıslah çalışmaları tamamlanıyor!
Bu içerik 505 kez okundu.

Milas Ovası’nın ortasından geçen ve ilçemizin birçok mahallesinde tarımsal alan sulamasında önemli bir faktör olan Sarıçay’ın ıslahı, 33 yıl süren bir mücadelenin ardından nihayet sonuçlandı. DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından geçen yıl başlatılan ve bu sene de devam eden çalışmalarda ‘son’a yaklaşıldı.

Kırcağız Mahalle Muhtarı Fikret Turgut’un 33 yıl önce başlattığı girişimler nihayet geçen yıl sonuç verdi ve DSİ Bölge Müdürlüğü ekipleri, Milas Ovası’ndaki tarımsal sulama için hayati önem taşıyan Sarıçay’da ıslah çalışmalarına başladı. 4 aylık bir sürede yapılan çalışmalar, kış sezonu nedeniyle yarım bırakılırken, bu sene ekipler yeniden bölgeye gelerek çalışmalara kaldıkları yerden devam ettiler.

Toplam 18 km uzunluğundaki Sarıçay dere yatağı ve yan kollarında sürdürülen çalışmalarda 14 km’lik bölüm tamamlanırken, kalan 4 km’lik bölümün de kısa bir süre sonra bitirileceği belirtildi.

Çıkış noktası olan Akgedik Barajı’ndan başlayan çalışma, Avşar ve Ekinanbarı’ndan sonra körfezde son bulurken, ıslah çalışmalarını AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer ile birlikte yerinde inceleyen ve DSİ 213. Şube Müdürlüğü’nde görevli Makine Mühendisi Fatih Çetinkaya’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Kırcağız Mahalle Muhtarı Fikret Turgut; “Hayalimiz gerçek oldu” dedi.

 

Daha fazla tarım alanı

sulanacak …

Yapılan çalışmaların sonunda bölgedeki tarım alanlarının sulanmasında büyük kolaylık sağlanacağını belirten Mahalle Muhtarı Fikret Turgut; “33 yıl önce Aza iken başlattığım mücadele, 1998 yılında Muhtar olduktan sonra da devam etti. Nihayet geçen yıl İlçe Başkanım Levent Akyer ve Muğla Milletvekilimiz Sayın Nihat Öztürk’ün devreye girmesiyle olumlu bir şekilde sonuçlandı ve DSİ Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Akgedik Barajı’ndan başlayarak Sarıçay dere yatağı ve bağlı kollarındaki ıslah çalışmalarına başladılar. Geçtiğimiz yıllarda özellikle kış aylarındaki aşırı yağışlarla dere yatağı tıkanıyor ve bölgedeki araziler sular altında kalıyordu. Her yıl ekili alanlarda büyük maddi zararlar meydana geliyordu. Bu çalışma ile artık bu sorun yaşanmayacak. Öte yandan, yıllar içinde dere yatağında bozulmalar oluştu ve Sarıçay’ın güzergâhı da değişmişti. Kimi yerlerde vatandaşın arazisine karışan dere yatağı, bu çalışma sonunda plandaki gerçek güzergâhına da kavuşmuş olacak. Bu çalışmanın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Siyaseti, halkın

mutluluğu için

yapıyoruz”

AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer de, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi edindikten sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl, Muhtarımızın taleplerini dikkate alarak, Milletvekillerimiz ile yaptığımız istişare sonrasında, DSİ Bölge Müdürlüğümüz harekete geçti ve 2016 yılının yaz aylarında bölgede ıslah çalışmaları yürütüldü. Kış aylarının başlamasıyla ara verilen çalışmalara bu yıl kaldığı yerden devam ediliyor. 18 km’lik ıslah çalışmasında 14 km’lik bölüm bitirildi ve geriye kalan 4 km’lik bölüm ise kısa bir süre tamamlanacak. Bir tarım kenti olan ilçemiz için bu tür çalışmalar son derece önem taşımaktadır. Çünkü çiftçimiz bin bir emekle ekili arazisinin bir anda sular altında kaldığını görüyor ve bu nedenle maddi kayıplar yaşıyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı. Siyaset kurumlarının görevi de böyle sorunları çözmek değil midir? Sonuçta bizler halkın mutluluğu ve refahı için siyaset yapıyoruz. Yapılan çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederken, güzergâh üzerinde tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımıza da hayırlı olsun diyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X