Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Korsan taşımacılıkla mücadelede denetimler sürecek!”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

“Korsan taşımacılıkla mücadelede denetimler sürecek!”
Bu içerik 364 kez okundu.

Halk arasında ‘korsan taşımacılık’ olarak bilinen kayıtdışı taşımacılıkla mücadele tüm hızıyla sürüyor. Özellikle yaz aylarında, Milas - Bodrum karayolu üzerinde ve havalimanı çıkışında süren denetimlerle korsan taşımacılığın önüne geçmek için birçok kurum temsilcisinden oluşan komisyon yoğun bir mesai harcıyor.

Milas Kaymakamlığı’nın oluru ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla; Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü, Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü, İlçe Jandarma, Vergi Dairesi, Zabıta, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası ile TURSAB yetkililerinden oluşan komisyon tarafından belirli güzergâhlarda ve havalimanı giriş ve çıkışında korsan taşımacılıkla mücadele kapsamında yapılan denetimler artarak devam ediyor.

Yaz aylarının başlamasıyla artan denetimlerde; araçların yetki belgesi, güzergâh belgesi, ticari olmayan araçlar tarafından yapılan korsan taşımacılıkla ilgili denetimler, planlandığı şekilde sürerken, denetimler özellikle Milas - Bodrum Havalimanı’nın giriş ve çıkışında yoğunlaştırılmış durumda.

Belgeleri tam ve vergi veren şoför esnafın korsan taşımacılık nedeniyle zor durumda kaldığını ve ülke ekonomisine de önemli ölçüde zarar verildiğine dikkat çeken Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, denetimlerin artarak devam edeceğini belirterek; “Her ay en az 6 - 7 kez belirli nokta ve güzergâhlarda denetimler sürecek. Amacımız, kayıt dışı taşımacılığın önüne geçerek, esnafların haklarını korumak. Olağan denetimler dışında korsan taşımacılık dediğimiz kayıtdışı taşımacılıkla mücadele etmek için denetimlerimizi sıklaştırdık. Bu sorun yaklaşık 20 yıldır süregelen bir sorundur. Denetimlerle birlikte korsan taşımacılığı önlemede önemli bir gelişme kaydettik, ancak bunu tamamen yok etmek için daha fazla mücadele edilmesi gerekiyor. Bu konuda halkımızdan da daha duyarlı olmalarını bekliyoruz” dedi.

 

“Cezalar yüksek ve

caydırıcı ama …”

Yapılan denetimlerde eksik belgeli ve tamamen korsan taşımacılık yapan araç sürücülerine oldukça yüksek para cezaları kesildiğine vurgu yapan Paskal; “Bu konuda uygulanan cezalar aslında caydırıcı boyutlarda ama buna rağmen bu işi yapanlar her defasında farklı bir yol ve yöntemle korsan taşımacılık yapmaya devam ediyor.

İlçemiz, dört bir tarafı turizm merkezleriyle çevrili bir kent ve bu nedenle dünyanın her yerinden yabancı konukların yanı sıra ülkemizin diğer bölgelerinden de yerli turistlerimiz bölgemize geliyor. Dolayısıyla yasadışı bu uygulama, farkında olmadan turizme de büyük darbe vuruyor. Denetimler sırasında özellikle yabancı konuklarımızı da tedirgin etmemeye özen gösteriyoruz” diyerek, korsan taşımacılık konusunda yoğun bir mesainin harcandığını söyledi.

 

Yolcular mağdur edilmedi …

Yapılan denetlemeler sırasında yolcular mağdur edilmeden, evrak eksikliği tespit edilen araçlardan yolcular indirilerek, yasal ticari araçlarla gidecekleri yerlere gönderilirken, istenilen belgelerin eksik olduğu araçlarla ilgili tutanak tutuldu.

Yapılan denetimlere Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal ile birlikte Muğla Büyükşehir Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa da katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X