Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Milas Sulaması’nda ‘mutlu son’a yaklaşıldı! Proje ile 16 bin 410 dekar tarım arazisi suya kavuşacak …

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR

‘Milas Sulaması’nda ‘mutlu son’a yaklaşıldı!  Proje ile 16 bin 410 dekar tarım arazisi suya kavuşacak …
Bu içerik 408 kez okundu.

İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından ilimiz Milas Ovası’nın verimli tarım topraklarını suyla buluşturma amacıyla inşa edilen ‘Milas Sulaması’nda ‘mutlu son’a yaklaşıldı.

Çalışmaların son hızla devam ettiği bildirilen proje ile 16 bin 410 dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

Projede yüzde 97 fiziki gerçekleşme sağlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden verilen bilgiye göre, yüzde 97 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı projede çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Çalışmalar kapsamında inşası tamamlanan kısım ile14 bin 780 dekar tarım arazisine su temin edilmeye başlandı.

Milas Ovası Sulaması Projesi’nin tamamlanmasıyla 11 bin 940 dekar tarımsal arazi cazibe, 4 bin 480 dekar tarımsal arazi pompaj olmak üzere toplam 16 bin 410 dekar tarım arazisi modern sulama sistemine kavuşacak. Proje ile birlikte, milli ekonomiye yılda 19 milyon 400 bin lira katkı sağlanacak.

 

“EGEGEP ile bölgeyi kalkındırıyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çalışmaların Ege Bölgesi’nin kalkınması için hazırlanan EGEGEP kapsamında yürütüldüğünü belirterek, “Ege Gelişim Projesi kapsamında bulunan Muğla ilimizde 2003 - 2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 171 bin 125 dekar zirai alan sulamaya açılmış olacak. Bu sayede yılda yaklaşık 202 milyon TL gelir artışı sağlanacak, 106 adet yerleşim yeri ve 47 bin dekar zirai arazi taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca HES’lerden, yılda 884 milyon kilowatt.saat hidroelektrik enerjisi üretilecek. Projelerimizle halkımızın sosyo - ekonomik gelişimine katkı sunacağız ve bölgedeki refahı artıracağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X