Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Muğla’nın tohumları korunup gelecek nesillere aktarılıyor

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR

Muğla’nın tohumları korunup gelecek nesillere aktarılıyor
Bu içerik 365 kez okundu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, 29 Ekim 2016 tarihinde “Yerel Tohum, Ulusal Güç” sloganıyla açılan Yerel Tohum Merkezi’nin, Muğla’nın yerel tohumları konusunda çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğü bildirildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, kuruluş amacı Muğla’nın yerel tohumlarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması olan Yerel Tohum Merkezi’nin bu konudaki çalışmalarına ara vermeden devam edeceğine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada;

“Yapılan çalışmalar kapsamında Bodrum Tohum Derneği ortaklığında 9 Temmuz Pazar günü Milas Karacahisar Mahallesi’nde bir şenlik düzenlendi. Bodrum Tohum Derneği işbirliği ile bölgede ekilen Karakılçık Buğdayı için hasat şenliği yapıldı. Geleneksel yöntemlerle ekilen buğdayın yine geleneksel yöntemlerle hasadı yapıldı.

Yerel tohumların korunması ve gelecek nesillere aktarılması hedefine ulaşmak için çeşitli çalışmalar yürüten Yerel Tohum Merkezi, Muğla’ya özgü yerel tohumları toplayarak koruma altına alıyor. Merkezde envantere alınan tohumlar hastalık - zararlı ve tipolojik açıdan uygun teknik ve yöntemlerle test edilip kontrollü şartlarda çoğaltılarak vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu sayede vatandaşların, aroması yüksek, kaliteli ve doğal meyve - sebzelerle beslenmesi, yıllardır süregelen tohumların gelecek nesillere güvenle aktarılması hedefleniyor” denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X