Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Karaada’nın siper etkisi!

Önder Haber / Melih Kaşkar

Karaada’nın siper etkisi!
Bu içerik 3929 kez okundu.

21 Temmuz’u 22 Temmuz’a bağlayan geceyarısı Bodrum açıklarında meydana gelen depremin ardından sadece Gümbet Koyu'ndaki 1 kilometrelik sahil şeridinde yaşanan tsunaminin nedeni belli oldu.

Bodrum'a 3 mil mesafedeki tarihi ılıcası ile ünlü Karaada'nın, Bodrum merkezine yönelmiş dalgalara bariyer görevi yaptığı belirtildi.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı ve 35 yıllık kaptan Mustafa Demiröz, Karaada'nın sadece günümüzde değil binlerce yıl Antik Halikarnassos kentine mendirek - dalgakıran görevi yaptığını belirterek, “Bugün yaşananlar tam anlamıyla tsunami olmasa da hızla ve yükseklikle depremin yarattığı enerji ile kilometrelerce hızla gelen dalgalar Karaada'nın arkasından Bodrum'u görmeden geçti ve Gümbet Koyu'nun batı kıyısından içeri girdi. Gümbet Koyu'nun batı yakası sarp kayalık ve deniz orada çok derindir, o nedenle dalga yön değiştirerek çok daha alçak ve yaklaşık 40 yıl önce bataklık olan, derinliği yarım metreyi geçmeyen doğu yakasına teknelerin demirlediği yere ulaştı ve hızını alamayıp, karaya çıkıp önüne ne geldiyse sürükledi gitti. Enerjisini böyle boşaltarak tekrar döndü. Kısacası Karaada olmasaydı bugüne kadar Bodrum birçok kez felaketle karşı karşıya kalırdı" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X