Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Muğla Çevre Platformu’ndan buluşma çağrısı: 29 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 16’da Yatağan Gökgedik’te!

Önder Haber/Serpil Seyfioğlu

Muğla Çevre Platformu’ndan buluşma çağrısı:    29 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 16’da Yatağan Gökgedik’te!
Bu içerik 1396 kez okundu.

Yatağan Gökgedik Köyünde yurttaşlar, “feldispad madeni” çıkarmak için geçim kaynakları olan fıstık çamlarının kesilmek istenmesine tepki gösteriyorlar. Çevredeki köylerden yurttaşlarımız da, komşularına destek amacıyla 29 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 16.00’da Gökgedik Köyü’ne gidecekler.

Turgut Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nden yapılan duyuru - çağrıda, “Toprağımız ayaklarımızın altından yavaş yavaş çekiliyor. Biz yöre halkı olarak dur diyeceğiz, bize ait değerleri zenginlikleri talan ettirmeyeceğiz, dayanışarak dur diyeceğiz. Tüm çevre platformlarını, çevre derneklerini ve çevreye duyarlı insanları 29 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 16.00’da Yatağan Gökgedik’e bekliyoruz. Biz oradayız” denildi.

Konuyla ilgili olarak MUÇEP tarafından yapılan MUÇEP Sekreterlik Adına Geçici Sözcüler  Rezzan Şebin ve Şamil Tuncay Beştoy imzalı çağrı - duyuru şöyle …

 

Şimdi de “feldispad madeni” için …

“Yatağan Gökgedik Köyü’nde, şimdi de “feldispad madeni” için köylünün geçim kaynağı olan fıstık çamları kesilmek isteniyor. Çevredeki köylüler, komşularına destek vermek amacı ile 29.07.2017 Cumartesi günü saat 16.00’da Gökgedik Köyü’nde buluşuyor.

Bu etkinliğe, MUÇEP olarak davet edildik, destek istendi. Üyelerimizden Neşe Yüzak arkadaşımızın da duyurduğu üzere, “Yıllardır fıstık çamlarının çam fıstığını toplayarak geçinen ve o alanda yaşayan köylülerimiz, çaresizlik içinde devlet dairelerinde koşturuyorlar. Doğal felaketlerden ders çıkarmayan kurumlarımız, değiştirilen mevzuatlarla kazanılmış hakları sermayeden yana yorumlamaya devam ediyor. Toprağın altındakini işletme hakkını alan bir tüzel kişi, tüm köyü yerinden edebiliyor. Eğer köylüler yeterince birlik gösteremez ise kazanan onlar oluyor, kaybeden de doğa ve insan. Civar köylüler kararlı, biz de onlara destek sözü verdik ... Aynı zamanda, daha önce yine Yatağan Turgut Köyü'nde kömüre karşı yapılan eylemde öncülük eden Turgut Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği de, aktif olarak bu çalışmada yer alıyor ve ‘Kardeş köylerimizden Gökgedik Köyü’nün geçim kaynağı fıstık çamları, feldispad madeni için kesilmek isteniyor. Bu fıstık çamları bu köyün geçim kaynağı ve öyle bir yerden yol açmaya kalkıyor ki, köyü önce ikiye bölecekler sonra da köyü terk ettirecekler. Toprağımız ayaklarımızın altından yavaş yavaş çekiliyor. Biz yöre halkı olarak dur diyeceğiz, bize ait değerleri zenginlikleri talan ettirmeyeceğiz, dayanışarak dur diyeceğiz. Tüm çevre platformlarını, çevre derneklerini ve  çevreye duyarlı insanları 29.07.2017 Cumartesi günü saat 16.00’da Yatağan Gökgedik’e bekliyoruz. Biz oradayız’ diyor.

Katılabilecek üyelerimiz, kendi bölgelerinde organize olabilirler. Herhangi bir çalışma grubu oluşturmadık. Zira, bu kez köylüler kendileri çalıştı ve bizi davet ediyorlar. Bize düşen ise, MUÇEP pankartı altında buluşmak ...”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X