Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı” dolayısıyla, ilçemizdeki gazetecilerle akşam yemeğinde buluşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat: “Gazetecileri takdir ediyorum”

A.Coşkun EFENDİOĞLU -

“24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı” dolayısıyla, ilçemizdeki gazetecilerle akşam yemeğinde buluşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat:    “Gazetecileri takdir ediyorum”
Bu içerik 393 kez okundu.

24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçemizdeki basın mensuplarına bir akşam yemeği verdi. Beypınarı’nda gerçekleşen etkinliğe, basın mensupları eşleriyle birlikte katıldılar.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, Özel Kalem Müdürü Salim Tanış, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Milas Temsilcisi Melih Kaşkar, Temsilci Yardımcısı Çağrı Purma ve ilçemizde görev yapan basın mensupları ve ailelerinin katıldığı yemekte, basında sansürün kaldırılışın 109’ncu yıldönümü ve basın bayramı olarak adlandırılan bu özel günü kutlayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gelecek yıllarda bugünün, sorunların çözüldüğü koşullarda kutlanması dileğini ifade etti.

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yemekte yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öncelikle Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Ayrıca hem hayatımızda, hem basınımızda, bilimde, kültürde ve sanatta çok büyük yaralar açmış sansürün kaldırılmasını bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Elbette bu akşam gazetecilerle birlikteyiz ve bu nedenle en fazla sansürün kaldırılması konusuna ağırlık vereceğim. Çağdaş demokrasilerde basınımızın düşünceyi yayma, düşünce özgürlüğü ekseninde çok önemi bir işlevi var. İnsanlar, gerek anayasalarda gerekse uluslararası sözleşme ve beyannamelerde doğuştan itibaren kazandığı temel haklardan biri olan düşünmek, düşündüğünü açıklamak, düşündüğünü yaymak gibi temel insan haklarını kullanırlar. Bu özellik, bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösterir. Düşüncenin yayılması noktasında çağdaş dünyada en önemli görev de basına düşüyor. Bu açıdan ülkemizde ve dünyada yaşadığımız süreç, basınımızın düşünceyi yayma özgürlüğünün ne denli önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Düşünceyi yayma görevi yanında basınımızın iki temel işlevi daha var. Bunlardan birincisi doğru haber yapmak, ikincisi de kamuoyunu bilgilendirmek. Yukarıda saydığım noktalarda Türkiye olarak çok sıkıntılı olduğumuzu hepimiz biliyoruz. 24 Temmuz Basın Bayramı vesilesiyle bu hususlara vurgu yapmak ve tekrar topluma hatırlatmak, gerçekten 24 Temmuz’u önemli bir gün haline getiriyor.

Bu açıdan bugün sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyum. Gazeteciler Gününüzü kutluyorum ama basın bayramınızı kutlamak içimden gelmiyor. Ülkemizin karşı karşıya olduğu, 160’ın üzerinde gazetecisini sırf gazetecilik faaliyeti nedeniyle cezaevlerine tıkan ve dünyaya da bunların gazetecilikten değil de bir terör örgütü üyesi olduklarını yaymaya çalışan bir ülke konumundayız.

Basınımızda yukarıda saydığım niteliklerin yanında müthiş bir çürümüşlükle de karşı karşıyayız. Müthiş bir erozyon, hatta bir kumpas medyası da diyebiliriz. Yandaş denilebilir ya da başka bir ifade ile de telaffuz edilebilir. 168 meslektaşı içerdeyken yüreği hiç sızlamayan, hatta daha da üzerlerine gidilmesi için kampanyalar başlatan bir medya kesiminin olduğunu da göz ardı edemeyiz. Bu açıdan bugünü bir bayram olarak kutlamak içimden gelmiyor, ama gazetecileri çok seviyorum, gazetecileri takdir ediyorum. Gerek yerel, gerekse ulusal medya temsilcilerinin hangi şartlar altında çalıştıklarını biliyor, takip ediyorum. Savaş meydanlarından tutun da dünyanın en sıcak noktalarına, en kritik noktalarına; hayatın getirdiği güzel, acı ya da üzüntü her ne varsa gece-gündüz demeden büyük bir fedakarlık içerisinde işlerini yürütüyorlar. Toplumu bilgilendirmeye çalışıyorlar. Bunu yaparken de büyük bir çoğunluğunuz, gazeteciliğin evrensel prensiplerine riayet etmeye ve o çerçevede görevinizi yapmaya çalışıyorsunuz. Bu açıdan hepinizi yürekten kutluyorum. Elbette yaşanan kötü ve iğrenç örnekler bu masanın konusu olmamalı bence. Çünkü gerçek anlamda gazetecilikten ve basından anladıklarımız farklı. Herkesin farklı görüşü, farklı bakış açısı olduğuna inananlardanım. Yerelde bizler, uzun zamandır birbirimizi tanır noktadayız. Birbirimizle ilgili üst düzeyde ve çok önemli bilgi sahibiyiz. İnsanların eksik yönleri var, hataları var ama biz bir harmanlamayız, bir bütünüz. Bu anlamda hiç birinizle, yaptığınız görevi daha zor bir hale getirebilecek bir yaklaşım içerisinde olmamaya özen gösteriyorum.

Toplumda kargaşa yaratmadan, bir anlamda topluma önderlik yapma görevi de bulunan sizlerin bu anlamlı gününüzü bir kez daha kutluyorum.”

Başkan Tokat’ın ardından Muğla Gazeteciler Cemiyeti Milas Temsilcisi Melih Kaşkar da bir konuşma yaparak, “Biz gazeteciler de bugünü bir ‘bayram’ gibi yaşayamıyoruz ne yazık ki. Daha iyi koşullarda gerçek anlamda bayramlar kutlamak dileğiyle Cemiyetimiz adına tüm meslektaşlarımı ve sayın Belediye Yöneticilerimizi selamlıyor, bu nazik daveti nedeniyle Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat’a teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, geceye katılan basın mensuplarına çeşitli hediyeler sundular.

Bu arada Başkan Tokat, buluşmaya yetiştirilemeyen ‘Gazeteci Yelekleri’ni de önümüzdeki günlerde ileteceklerini sözlerine ekledi.     

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X