Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Dr. Mete Ersoy vefat etti!

Dr. Mete Ersoy için bugün saat 12’de, ilçemize kazandırdığı okullardan Dr. Mete Ersoy Ortaokulu bahçesinde bir tören düzenlenecek … Dr. Mete Ersoy’un naşı daha sonra, vasiyeti üzerine, Ulucami’de Cuma namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrasında Milas Şehir Mezarlığı’na defnedilecek ...

Dr. Mete Ersoy vefat etti!
Bu içerik 1918 kez okundu.

ÖNDER Haber - Adem Kankaynar

 

Milas’taki pek çok eğitim kurumunun büyük bağışçısı, Milaslı olmamasına karşın uzun yıllardan beri Milas gençliğinin iyi koşullarda öğrenim görmesi için büyük çaba harcayan büyük insan, Dr. Mete Ersoy, önceki akşam, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Dr. Mete Ersoy’un naaşı, dün, uçakla Milas’a getirilmek üzere hastaneden alındı. Bugün saat 12’de, yaptırdığı okullardan Dr. Mete Ersoy Ortaokulu bahçesinde yapılacak olan anma töreninin ardından Dr. Mete Ersoy’un naaşı, Ulucami’de öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası, Milas Şehir Mezarlığı’nda defnedilecek.

Dr. Mete Ersoy, uzun yıllar önce, İstanbul’daki ilk özel kliniklerden birini açarak, tıp dünyasında tanınmış bir isimdi. Daha sonra, kliniği kapattı ve malzemelerini Milas Devlet Hastanesi’ne bağışladı. Peşinden de, gençler için güzel bir okul yapmak için harekete geçti. Hayali, içinde kütüphanesi, spor salonu, sürekli bir doktor ve diş doktoru ile hemşirenin görev yapacağı sağlık merkezinin de bulunduğu, ilkokuldan lise bitene kadar öğrencilerin eğitim görecekleri bir eğitim kurumu yapmaktı. Bunu özel de yapabilirdi. Ama o yıllarda, bunu devlet okulu olarak yapmak istedi. Milli Eğitim Bakanlığı, benzeri olmayan bu okul projesini, kendisinin deyimiyle, “çevrede benzer türde bir okul yok” gerekçesiyle kabul etmedi. Sonunda, şimdi Milas Dr. Mete Ersoy İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi olarak kullanılan binaları, Dr. Havva Ersoy Ana Okulunu ve spor salonunu yaptırdı.

Dr. Mete Ersoy, ayrıca, Dr. Sabahattin Akyüz Lisesi’nin (Milas Fen Lisesi) son aşamalarında, Sabahattin Bey’in ölümü sonrası yarım kalan işleri de üstlenerek, bitirilip eğitime açılmasını sağladı.

Dr. Mete Ersoy, halâ, yeni okullar yaptırmak ve dünyanın dört bir yanından topladığı ahşap eserlerini sergileyeceği bir özel müze yapmak için uğraşıyordu ...

 

Başsağlığı

ÖNDER Gazetesi olarak, Sevgili Büyüğümüz, Hayırsever Yurttaşımız Dr. Mete Ersoy’a Allah’tan rahmet diliyor, yaşamını yitirmesi yüzünden yaşanan büyük acıyı paylaşıyor, ailesine, yakınlarına, tüm sevenlerine, başta eğitim camiası olmak üzere tüm Milas’a başsağlığı ve sabırlar diliyoruz …

 

Kendi ağzından Mete Ersoy'un Biyografisi ve Milas’a - Milaslılara seslenişi …

13.04.1934 tarihinde İzmir'de doğdum. Babam subay, annem ev hanımı idi. Orta, Lise (Karataş Lisesi) ve Yüksek öğrenimimi İstanbul'da yaptım.

İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, aynı fakültede Mikrobiyoloji ihtisasımı tamamlayarak mütehassıs oldum. Askerlik görevimi İstanbul Haydarpaşa Askeri Hastanesi'nde yaptım.

Askerlik görevinden sonra, İstabul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Kliniğinin Mikrobiyoloji Laboratuarını kurdum ve beş yıl idare ettim.

1966 yılında Ersoy Tıbbi Tahliller Laboratuarı adıyla özel bir Laboratuar açtım. Ersoy Laboratuarı, İstanbul ve Türkiye genelinde büyük başarı sağladı. Zamanın en tanınmış Laboratuarı oldu. 26 yıl, geniş bir mütehassıs ve teknisyen kadrosu ile Ersoy Laboratuarını yönettim.

1992 yılı Temmuzunda, biraz dinlenebilmek ve başka hobilere zaman ayırabilmek düşüncesiyle, laboratuarı kapattım. Laboratuarın eşyalarını dernek ve okullara, bütün tıbbi alet ve malzemelerimi ise Milas Devlet Hastanesi laboratuarlarında kullanılmak üzeri bağışladım.

Üniversite ve Ersoy Laboratuarlarındaki çalışmalarım sırasında 15 adet mesleki çalışmam yayınlandı. Ayrıca bir çok gazete ve dergide şiir, makale ve seyahat yazılarım çıktı. Şiir yazmak, ağaçtan el işleri koleksiyonu yapmak ve seyahat etmek, beni mutlu kılan uğraşlarım. Fakir insanlara yardımı çok seviyor ve onlara çocukluğumdan beri özel bir ilgi duyuyorum.

Hayat boyu bütün mutsuzluklarım, çok sevdiğim ülkemden kaynaklandı. Bu kadar güzel, sonsuz imkanları, iyi insanları olan, büyük medeniyetlerin beşiği, bu eşsiz ülkenin, geri ve fakir bıraktırılması en büyük üzüntü kaynağım oldu. Ülkemde onca yoksulluk varken, kendimi mutlu olmağa layık göremedim.

Meslek hayatım boyunca birçok okula çeşitli yardımlarda bulundum. Muhtelif sosyal dernek ve hastanelere alet ve eşya alabilmeleri için yardım ettim. Bunlardan mutluluk duyuyorum.

Bugün, Milas Hayıtlı mahallesinde yaptırılan Dr. Mete Ersoy İlköğretim Okulunun devamı olan, Dr. Mete Ersoy Lisesinin yapımı için çalışmalar başladı. Okulun yapımı için on milyar lira yardım edeceğim hususunda Muğla Valiliğine taahhütte bulundum. Gerekli protokol yapıldı. Bundan dolayı çok mutluyum. Lise binamız bittiği zaman, ilkokulumuza kaydını yaptıran bir öğrencimiz üniversite eğitim seviyesine gelinceye kadar bizim okullarımızda eğitimini tamamlamak olanağı bulacaktır. Keza Milas'ta Lise eğitiminde bir gelişme sağlanacaktır.

Sevgili Milaslılara şunu bildirmek isterim.

Ben zengin, varlıklı bir insan değilim. Türkiye genelinde imkanları çok kısıtlı biriyim. Lise binası bittiği zaman benim parasal birikimim de bitmiş olacak. Buna rağmen elimdeki gelir getiren bazı gayri menkulleri bir vakıf haline getirip yapılan bu okullarda okuyacak fakir aile çocuklarına, ilerki senelerde bazı imkanlar sağlanması için çalışacağım.

Ömrüm ve başkaca imkanlarım olursa, Milas'a eğitim ve sosyal konularda yardımlar yapmak isterim. Bilhassa kimsesiz yaşlı ve çocukların, keza sakatların durumu beni çok üzmektedir.

Sevgili Milaslılar, bu yazımın son bölümü size ait olacaktır.

Bildiğiniz gibi Milas, birçok Ege kasabası gibi zengini fazla olan, güzel, varlıklı bir kasabamızdır. Maalesef fakiri de çok fazladır, çünkü çalışacakları işyerleri kısıtlıdır.

Benim ricam Milas'lı zenginlerin; Milas'a okul, spor lisesi, kütüphane ve müze gibi eğitim tesisleri, fakir yaşlılar, kimsesiz çocuklar, sakatlar ve korunmaya muhtaç insanlar için sosyal tesisler yaptırmaları için vicdanlarını harekete geçirmeleridir. Gelin el birliğiyle Milas'ı örnek bir belde haline getirelim.

Sevgili Milaslı zenginler; bu dünyadan göç ederken, yanınızda bir çift çorap bile götüremeyeceksiniz. Gelin bu dünyada Milasınıza eğitim ve sosyal konularda gerekli hayır işlerini yapın, adınız sizden sonra da iyi anılsın ve güzel anılarla yaşasın. Lütfen iyi düşünün.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X