Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Dr. Mete Ersoy sonsuzluğa uğurlandı …

ÖNDER Haber - Adem Kankaynar

Dr. Mete Ersoy sonsuzluğa uğurlandı …
Bu içerik 479 kez okundu.

İlçemize eğitim ve sağlık alanında kazandırdığı eserlerle tüm Milaslıların gönlünde taht kuran, hayırsever Dr. Mete Ersoy, kendi yaptırdığı okulun bahçesinde düzenlenen törenle sonsuzluğa uğurlandı. Törene katılan Eşi, Kızı, Kızkardeşi ve yakınları uzun süre gözyaşlarını tutamadılar ...

Dr. Mete Ersoy Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törene; Milas Kaymakamı Eren Arslan, CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, eski dönem Muğla Milletvekilleri Fevzi Topuz ve İrfettin Akar, Garnizon Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru, Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban, çok sayıda mahalle muhtarı, ailesi ve merhumun adını taşıyan okullar başta olmak üzere ilçemiz genelindeki okulların yöneticileri, çalışanları ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende, merhum Dr. Mete Ersoy’un başarılarla dolu hayatı ve başta Milas olmak üzere birçok kentte yaptığı eserler tanıtıldı.

 

“Ona layık birer evlat olmaya ve eserlerini yaşatmaya devam edeceğiz”

Törende konuşan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, hayatını eğitime adayan Dr. Mete Ersoy’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek; “Kendisi Milas Eğitim camiası için önemli bir insandı. Çünkü bütün servetini eğitime harcamıştır. Merhume annesinin adını taşıyan Havva Ersoy Anaokulu’ndan başlamak üzere, bir ilkokul, bir ortaokul ve bir de Anadolu Lisesi yaptıran, bunlarla birlikte 5’er bin kitaplık iki ayrı kütüphane, birçok okula Atatürk büstü yaptıran ve nihayet 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’ne önemli maddi katkıda bulunan bir isimdir Dr. Mete Ersoy. İnancımıza göre ölen bir insanın amel defteri kapanır, fakat üç halde bu defter açık kalır. Birincisi geride bıraktığı ve insanların yararlandığı eserler, hayırlı evlatlar ve ilim-irfan için bıraktıkları… Merhum Dr. Mete Ersoy’da bunların hepsi mevcut. İlçede görev yapan 2 bin öğretmen ve 22 bin öğrenci olarak, bizler ona layık birer evlat olmaya ve eserlerini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“Mükemmel bir insandı”

Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’ın ardından kürsüye gelen Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz ise; “Gerçekten çok üzüntülüyüm. Kendisiyle birkaç projede birlikte çalışma fırsatı buldum. Duygu ve düşünceleriyle, yaşam felsefesiyle mükemmel bir insandı. Böyle birini kaybetmek, geride kalan bizler için oldukça üzücü bir durum. Allah’tan kendisine rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

 

“Kendisiyle görüşecektik, ancak nasip olmadı …”

Törendeki son konuşmayı yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, merhum Mete Ersoy ile tanışmadığını ancak birkaç kez telefonda konuştuğunu belirterek; “O konuşmalarda gerçek bir vatansever olduğu, bu ülkeyi ne kadar sevdiği duygusu bana geçmiştir. Bu memleketin çocuklarını ne kadar sevdiğini, onların aydınlık geleceği için daha fazlasının yapılması gerektiği düşüncesinden aldığım mesaj, onun gerçekten mükemmel bir insan olduğudur. Aslında sözleşmiştik. İstanbul’da ve Milas’ta kendisiyle görüşecektik, ancak nasip olmadı.

Bundan sonra bizler, bıraktığı bu eserlere sahip çıkma, onlara yenilerini ekleme adına görevimiz dışında özel olarak da ben takipçisi olacağımı ifade etmek istiyorum.

İnsanlar doğar, büyür, gelişir, iş sahibi olur, makam mevki sahibi olurlar, ancak ilahi adalet ve inancımız gereği bu dünyada edinilen her şey gelip geçicidir. Bu dünyada kalıcı olan ise hayırlı işler yapmak, güzel eserler ortaya koymak ve insanlar için hayırlı işlere vesile olmaktır.

Merhum Dr. Mete Ersoy, gerçekten bir vatansever, bir eğitim sevdalısı olarak ilçemize büyük eserler bırakmış ve şimdi ebedi hayata intikal etmiştir. Eminim bütün Milaslı hemşehrileri olarak bizler, ömrümüz oldukça O’nu saygıyla, hürmetle ve hayır dualarımızla yad edeceğiz. Bu ilçede merhumun yaptırdığı eğitim kurumlarında yetişen binlerce genç, ülkenin kalkınmasında, merhumun hayal ettiği güzel ülkenin inşasında önemli roller üstleneceklerdir” dedi ve merhuma rahmet, ailesi ve yakınlarına da sabırlar diledi.

Eğitim gönüllüsü merhum Dr. Mete Ersoy için düzenlenen tören, Milas İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru’nun yaptığı dua ile son buldu.

 

Ulu Camii dolup taştı …

 

Eğitim gönüllüsü hayırsever Dr. Mete Ersoy için kendi adına yapılan okulda düzenlenen törenin ardından bu kez sevenleri, Ulu Cami’ye koştu.

Merhumun naşı, cenaze namazı için Ulu Cami’ye getirilirken, sabahki törene kent dışındaki bir programı nedeniyle katılamayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer’in yanısıra, okuldaki törene katılamayan kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

 

Tabutu başında gözyaşı döküp dua ettiler …

Merhum Dr. Mete Ersoy’un kızı ve eşi, Ulu Camii avlusunda cenaze namazı kılınmadan hemen önce, tabutun başına gelerek hem gözyaşı döktüler, hem de merhum için dua ettiler. Cenaze Namazı için camii avlusunda toplanan hemşehrilerimiz, merhumun eşi Günseli Ersoy’a ve kızına başsağlığı dileyerek, taziyelerini bildirdiler.

 

Vasiyeti üzerine …

İstanbul’da vefat eden Dr. Mete Ersoy’un naşı, vasiyeti üzerine Milas’a getirildi. Ulu Cami’de, Cuma Namazı’nın ardından kılınan Cenaze Namazı sonrasında da Milas Şehir Mezarlığı’na defnedildi ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X