Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Alkışlarla İdil Biret Konseri!

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN -

Alkışlarla İdil Biret Konseri!
Bu içerik 425 kez okundu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yatağan Belediyesi işbirliğinde, 31 Temmuz akşamı Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenlenen Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası eşliğinde İdil Biret konseri büyük ilgi gördü ve beğeniyle izlendi.

Aralarında turistlerin de bulunduğu, ev sahibi Yatağanlı hemşehrilerimizin yanı sıra, Milas, Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye’den de yoğun bir katılımın olduğu konserde oturma yeri bulamayanlar, yerlerde ve tarihi mermerlerin üzerine oturarak konseri izlediler.

Binlerce insanın doldurduğu Stratonikeia’nın Antik Tiyatrosu iki bin yıl sonra muhteşem bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. Antik tiyatronun akustiği de muhteşemdi. Orkestranın tüm sesleri ve İdil Biret’in bütün piyano tınıları, hiç bir kayba uğramadı.

 

“Stratonikeia’da konser vermek büyük bir mutluluk”

Konser sonrasında konuşan piyano ve Devlet Sanatçısı İdil Biret “Gladyatörler ve aşkın kenti Stratonikeia’da konser vermek büyük bir mutluluk. Büyük bir kalabalık önünde böyle bir ambiyansta konser vermenin heyecanı bambaşka. Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ile birlikte eserleri seslendirmekten de keyif duydum. Orkestra ekibini ve böyle bir orkestrayı kuran Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü tebrik ediyorum. Konserin başından sonuna kadar gösterilen ilgi için de herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

 

Teşekkürler

Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, “İdil Hanım bizi bugün sanatla doyurdu. Bize bu güzel akşamı yaşatan İdil Biret’e ve onunla buluşmamızı sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Stratonikeia sanata

kucak açan yuva olacak”

Konser sonunda bir konuşma yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise, Stratonikeia’da gerçekleşen konserin bir ilk olduğunu, devamının da geleceğini belirterek, “Stratonikeia, yüzyıllar sonra bu kadar geniş bir  kitleye ev sahipliği yaptı. Buna vesile olan çok değerli devlet sanatçımız İdil Biret, Aspendos’ta ilk konser veren kişi. Ve bunun sonrasında da Aspendos çeşitli etkinliklere sahne oldu. Gladyatörler ve aşkın kenti Stratonikeia’daki ilk konseri veren değerli sanatçımıza bu güzel akşam için tüm katılımcılar adına teşekkür ediyorum. Bundan sonra burası sanata kucak açan yuva olacak” dedi.

Konser sonunda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İdil Biret’e günün hatırası olarak plaket verdiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X