Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Su tüketimini azaltmamız şart!’

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

‘Su tüketimini azaltmamız şart!’
Bu içerik 601 kez okundu.

Yağışsız koşullarda artarak devam eden sıcaklar, kaçınılmaz olarak bölgemiz barajlarındaki su stoklarımızı da olumsuz yönde etkiledi. Su seviyesinin oldukça düştüğü Akgedik ve Derince Barajları şimdilerde ‘tehlike sinyali’ verirken, önümüzdeki günlerde tarımsal sulamada sorunlar yaşanacağına dikkat çekiliyor.

Geçtiğimiz yıllara göre ilkbahar ve yaz aylarının başında bölgemizde yeterli yağışın olmaması nedeniyle ilçemiz sınırları içindeki Akgedik ve Derince barajlarındaki su seviyelerinde gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.

Bölgemizdeki tarımsal sulama için hayati önem taşıyan bu barajlardaki su seviyesindeki düşüşün, sıcakların artarak devam ettiği şu yağışsız günlerde daha da artacağı tahmin ediliyor.

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü Muğla Şubesi yetkilileri, bölgemizdeki barajların su seviyesinde belli bir düşüşün olduğunu, yapılan planlamalar doğrultusunda günübirlik kontrollerin yapıldığını belirterek, ‘şimdilik’ herhangi bir tehlikenin olmadığını belirtiyorlar.

Kış mevsiminde yağışların az olması ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi sonucu yeraltı ve yerüstü su kaynakları ciddi oranda azalırken barajlardaki su miktarı, kritik seviyelere düştü ve son 5 yılın en düşük düzeyine geriledi.

Kış mevsiminde düşen yağış miktarının önceki yıllara göre az olması nedeniyle bölgemizdeki Mumcular ve Geyik Barajlarının da doluluk oranı, 2012 yılından bu yana en düşük düzeye geriledi.

2016 yılının Haziran ayında yüzde 41 doluluk oranına sahip olan Mumcular Barajı’nda bu oran 2017 yılının aynı ayında yüzde 27’ye gerilerken, geçtiğimiz yıl yüzde 56 oranında dolu olan Geyik Barajı’nda ise bu yılki doluluk yüzdesi 44 olarak ölçüldü.

Bunun yanı sıra ilçemiz sınırları içindeki Akgedik ve Derince Barajlarında da gözle görülür düşüş sürüyor.

 

‘Suyu dikkatli kullanın’ çağrıları

Türkiye’nin en fazla yağış alan illerinden olan Muğla’da beklenen yağışın gerçekleşmemesi nedeniyle su varlığımız giderek azalıyor. Yağış miktarının az olması, özellikle bölgemizdeki barajların doluluk oranını yakından etkilerken, yetkililer halkı su kullanımı konusunda uyarıyor.

Geçtiğimiz günlerde Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Baki Ülgen bir açıklama yapmış ve tüm bölge halkına, su kullanımı konusunda uyarılarda bulunmuştu.

İlimizin kurak bir kış mevsimi geçirdiğine dikkat çeken Ülgen; “Bu dönemlerde de mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklılar nedeniyle buharlaşma oranı da yüksek seviyelerde. Bu nedenle su kaynaklarımızda yetersizlik baş göstermiş durumda. Vatandaşlarımızdan, bu dönemde su kaynaklarımızın korunması açısından suyu daha dikkatli kullanmalarını rica ediyoruz. Kış mevsiminde yağışların yeterli olmaması ve nüfusun fazla artması nedeniyle bazı ilçelerimizde su sıkıntısı yaşanmaktadır. Barajlarımızın doluluk oranı kritik seviyelere düşmüştür. Yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızda da ciddi oranda azalmalar tespit ettik. Ekiplerimiz tüm su kaynaklarında gerekli çalışmaları yapıyor ve bulabildiğimiz bütün sağlıklı suyu şebekeye dahil etmeye çalışıyoruz. Kırsal yerleşim oranı yüksek bir ilde yaşıyoruz ve kırsal bölgelerdeki birçok vatandaşımız da bahçe işleriyle uğraşıyor. Hanelerde kullanılan suyun yaklaşık 10 katı kadarı bahçe sulamasında harcanıyor. Ancak şebeke suyu, içme, kullanma ve endüstri alanına hizmet vermektedir, tarımsal sulamada kullanılmaması gerekir. Bu bilinçle suyu çok daha dikkatli kullanıp bizden başkalarının da yaşam kaynağı olan suya ihtiyaç duyduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız” diyerek yaşanan ve daha kötüsü yaşanabilecek bir büyük soruna dikkat çekmişti.

Bu şartlarda yapılacak şey belli: SUDA TASARRUF!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X