Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Türkiye, Kültür Balıkçılığında ‘Avrupa İkinciliği’ne yükseldi

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Türkiye, Kültür Balıkçılığında ‘Avrupa İkinciliği’ne yükseldi
Bu içerik 386 kez okundu.

Kültür balıkçılığında üretimini 260 bin tona çıkaran ülkemizin, Norveç’ten sonra Avrupa’nın en önemli kültür balığı üreticisi konumuna geldiği bildirildi.

Kültür balıkçılığında iddialı ülkelerden Yunanistan’ı geride bırakan Türkiye’nin üretiminin yarıya yakınını, dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olan Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş. karşılıyor.

Konuyla ilgili olarak Kılıç Holding’ten verilen bilgilere göre, 2000’li yıllardan itibaren kültür balıkçılığında önemli büyüme kaydeden Türkiye, son yıllarda yatırımlarını artırarak Avrupa’nın en büyüğü olan Norveç’in ardından ikinci sıraya yerleşti. Kültür balıkçılığında 1 milyon ton üretimiyle Avrupa’da birinci sırada olan Norveç’in ardından 260 bin tonla Türkiye yer alıyor. Türkiye’de 160 bin ton deniz balığı ve 100 bin ton alabalık üretiliyor. Yunanistan ise sıralamada üçüncülüğe düştü.

2017 yılında 142 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ve dünyanın birçok ülkesinde satışlarını artıran Kılıç Deniz, Türkiye’deki 260 bin tonluk üretimin üçte birini karşılıyor.

Kılıç Deniz 65 bin tonluk üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olma gururunu da Türkiye’ye yaşatıyor.

 

“Yılda 200 - 250 milyon

adet yavru balık

üretiyoruz”

400 milyon üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük yavru balık yetiştirme kapasitesine sahip firma olduklarını söyleyen Kılıç Deniz Ürünleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, “Kılıç Deniz olarak, su ürünleri sektörüne 1990 yılında adım attık. İlk olarak yılda 30 bin çipura ürettik. Ardından Kılıç Deniz’i yem üretimi yapan, yavru balık yetiştiren, kendi strafor kutusunu imal eden, işleme ve paketlemenin ardından satışını gerçekleştiren, kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayan, A’dan Z’ye tüm sürece hakim sektördeki tek tam entegre şirket haline getirdik. Muğla ve Aydın’da yer alan kuluçkahanelerimizde yılda 200 - 250 milyon adet yavru balık üretiyoruz. Türkiye’de ise yavru balık üretiminin yarısından fazlasını karşılıyoruz” dedi.

 

“Sağlıklı bir nesil için

yatırımlar yapıyoruz”

Her kesime hitap eden lezzetli ve sağlıklı ürünler yetiştirdiklerinin altını çizen Sinan Kızıltan, tüm yatırımlarını insanların sağlıklı beslenmesi için yaptıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Balık, dünyadaki en sağlıklı besinlerin başında geliyor. Kılıç Deniz olarak sağlıklı beslenmenin dünyada herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla yeni yatırımlar gerçekleştiriyor, dünyanın her noktasına Kılıç Deniz balıklarını ulaştırmayı hedefliyoruz. Bizim artan kapasitemizin de katkısıyla Türkiye kültür balıkçılığında Avrupa’nın Norveç’ten sonra en önemli üreticisi konumuna geldi.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X