Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Muğla, 86. İzmir Fuarı’nın Onur Konuğu!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Muğla, 86. İzmir Fuarı’nın Onur Konuğu!
Bu içerik 870 kez okundu.

Muğla, 18 - 27 Ağustos tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek olan 86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda onur konuğu şehir olacak.

“Muğla, doğal güzellikleri yanında sevgi ve hoşgörüyü yüreğinden eksik etmeyen insan zenginliğine sahiptir”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; eşsiz coğrafyası, kültürel zenginlikleri ile yaşayan kent Muğla’yı katılımcılara en doğal hali, güzellikleri, yöresel özellikleri ile anlatmak istediklerini söyleyerek, “Muğla, sahip olduğu doğal güzellikleri yanında kültürel değerleri ile de ön plana çıkmaktadır. Coğrafi konumu, yaşanılası toprakları ve güzellikleri ile ‘Yaşayan Kent Muğla’ tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Karya ve Likya uygarlıklarına ev sahipliği yapan Muğla’da Hitit, Frig, Lidya, Pers, Makedon, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Menteşe Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri görülür. Bugüne kadar bilimsel çalışmalarla tespit edilmiş 110 antik kenti, tarihi ve kültürüyle Muğla Türkiye’nin açık hava müzesi konumundadır. Herodot’tan, Hipokrat’a, Halikarnas Balıkçısı’ndan Şadan Gökovalı’ya kadar tarihe, bilime, edebiyat dünyasına yön vermiş insanlar bu toprakların hemşerisidir. Muğla’da doğal güzellikleri yanında sevgi ve hoşgörüyü yüreğinden eksik etmeyen insan zenginliği ile de yerli ve yabancı misafirlerini kendi evlerinde hissettiren anlayışa sahiptir. Kıyısal ve Kırsal Muğla olarak bir bütünün iki parçası olan bu kentte, turizmle birlikte tarım da çok önemli bir gelir kaynağıdır. Tarımsal üretimle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Kırsal Muğla, bu ürünlerin Kıyısal Muğla’da tüketilmesi ile turizm-tarım işbirliğini de sergilemektedir. Verimli ve bereketli toprakları, endemik bitkileri, Türkiye’de birinci olduğu ürünleri ile Muğla bir şehirden fazlasıdır. Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip Muğla, eşsiz koyları, mavi denizi ile Halikarnas Balıkçısı’nın literatüre kazandırdığı Mavi Yolculuğun ana vatanı, çam balı üretiminde dünya ve Türkiye’nin lider kenti, kültür balıkçılığında bir numara, narenciye, zeytin, zeytinyağı, sığla yağı ve daha birçok üründe de belirleyici konumdadır. Ayrıca Muğla zengin mermer yatakları, yeraltı zenginlikleri ve ticaret ile de ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır” dedi ve sözü 86’ncı İzmir Enternasyonal Fuarı’na getirerek açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bütün bu özellikleriyle Muğlamızı Onur Konuğu il olarak katılacağı 18 - 27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan İzmir Enternasyonal Fuar’ında misafirlerimize anlatacağız. ‘Yaşayan Kent Muğla’ teması ile 1750 metrekare alan içerisinde katılımcılara Muğlamızı; kültürü, sanatı, tarımı, turizmi, değerleri, folklorüyle kısa bir Muğla yolculuğuna çıkaracağız.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X