Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Üzerinde, Hekatomnos Anıtmezarı görseli var!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Üzerinde, Hekatomnos Anıtmezarı görseli var!
Bu içerik 1121 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO), “Arkeolojide Yüzyılın Buluşu” olarak onurlandırılan ve UNESCO’nun dünya geçici miras listesinde yer alan Uzunyuva Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı’ndaki Hekatomnos lahitinin tanıtımını yapmak amacıyla PTT’ye 1000 tane özel pul bastırttı.

1.6 TL değerindeki pullar, MİTSO’nun PTT’den yaptığı yurtiçi gönderilerinde kullanılmaya başlandı.

MİTSO, Milas’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmak için her fırsatı değerlendiriyor. Bu anlamda kısa bir süre önce Pegasus uçaklarında yolcular için hazırlanan flypgs.com Magazine dergisinde Milas’ın tanıtımı için 6 sayfalık bir yazı yayınlatmayı başaran MİTSO, şimdi de PTT’ye özel pul bastırttı.

Bir süre önce MİTSO, PTT Genel Müdürlüğü’ne başvurarak Milas’ın Hekatomnos lahdi, Gümüşkesen Anıtmezarı, Milas halıları gibi tarihi ve kültürel zenginliklerinin posta pullarına basılması talebinde bulunmuştu. PTT Genel Müdürlüğü MİTSO’nun talebini kabul ederek MİTSO’ya özel, üzerinde Hekatomnos lahdinin olduğu 1000 tane posta pulu bastırdı. Pulları satın alan MİTSO, bunları PTT kanalıyla yaptığı yurtiçi posta gönderilerinde kullanmaya başladı.      

MİTSO Yönetim kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ın tanıtımı için her fırsatı değerlendirdiklerini belirterek, “Posta pullarının da tanıtım için çok önemli bir işlevi olabilir diye düşündük ve PTT’ye 1000 tane özel posta pulu bastırdık. Pulun üzerinde Hekatomnos Anıtmezarında bulunan ve ‘Arkeolojide Yüzyılın Buluşu’ olarak adlandırılan lahdin bir yüzünün görüntüsü var. Zaten biz her ortamda Hekatomnos Anıtmezarını ve lahdini tanıtmaya çalışıyoruz. Bunun için boy boy afişler, panolar, benerler hazırlattık ve bunları katıldığımız her fuarda sergiledik. Şimdi ise PTT’nin posta pulları ile yurdumuzun dört bir yanına gönderdiğimiz posta zarflarına yapıştırarak tanıtım yapıyoruz” dedi.

Reşit Özer, üzerinde Hekatomnos lahdinin görüntüleri olan pulların tükenmesinin ardından Milas’ın diğer tarihi ve kültürel değerlerinin fotoğrafları olan pullar bastırtacaklarını da sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X