Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Depremden kaçmak yerine, hazırlıklı olmalıyız”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Depremden kaçmak yerine, hazırlıklı olmalıyız”
Bu içerik 1029 kez okundu.

AKUT Bodrum Ekibi Milas Birimi Sorumlusu Mehmet Nergiz, 17 Ağustos Depreminin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “Depremden kaçmak yerine, hazırlıklı olmalıyız” dedi.

17 bin 480 kişinin yaşamını yitirdiği 23 bin 781 kişinin de yaralandığı 17 Ağustos Marmara depreminin 18. yıldönümünde yazılı basın açıklaması yapan AKUT Milas Sorumlusu Mehmet Nergiz, depremden kaçmak yerine, hazırlanarak yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini ifade etti.

Son günlerde Bodrum ve Milas’ta da sık sık yaşanan depremlerin ardından bir kez daha depreme hazırlıklı olmak konusunda sınıfta kaldığımızı ifade eden Nergiz; “Depreme hazırlıklı olmanın çalışmalarını deprem olmandan önce yapmalıyız. Depremden önce yapılması gerekenler, deprem anında yapılması gerekenler ve depremden sonra yapılması gerekli olanları çok iyi öğrenmeliyiz. 3 kategoride düşünebileceğimiz bu durumda yapacağımız basit çalışmalarla hayatta kalma şansımızı arttırabiliriz” dedi.

Depremden önce aile fertlerinin kendi aralarında yapacakları planlamanın da önemli olduğunu kaydeden Nergiz; “Depremden sonra aile fertleri birbirlerini arıyor. Bunun yerine farklı noktalarda eğitim gören, çalışan veya evde istirahat halinde olan aile fertlerinin böylesi bir durumda kendi planları dahilinde hareket etmeleri birbirlerini bulmalarını kolaylaştırıyor “diyerek, deprem planlamasının önemine dikkat çekti.

 

Bugün Atapark’ta …

17 Ağustos depreminin yıldönümünde (yani bugün) Atapark’ta farkındalık yaratmak adına broşür dağıtımı ve görsel sunum yapacaklarını kaydeden Nergiz, ülkemiz topraklarının yüzde 66’sının birinci ve ikinci derece deprem tehlikesi altında olduğunu hatırlattı.

 

“Yat, Tutun, Korun”

Deprem esnasında dışarıya kaçmaya çalışmak yerine kendimizi koruyacak büyük bir eşyanın yanına yatmamız gerektiğini kaydeden Nergiz, “Bir elimizle başımızı koruyup diğer elimizle yanına yattığımız eşyaya tutunmalıyız. Bacaklarımızı karnımıza doğru çekerek, depremin geçtiğine emin olana kadar yerimizden kıpırdamamalıyız. Yani bu durumu yat, tutun ve korun başlıklarıyla hatırlayabiliriz” dedi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X