Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Korkmak yerine tedbir alın”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

“Korkmak yerine tedbir alın”
Bu içerik 1159 kez okundu.

"Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat ve Faik Karagöz, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer, Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban, ilçemizdeki birçok resmi kuruluşların yöneticileri, siyasi parti temsilcileri yanı sıra çok sayıda mahalle muhtarı katıldı.

Hayatını kaybedenler için saygı duruşu …

Toplantının başlangıcında, ülkemizin değişik bölgelerinde meydana gelen depremlerin ardından yapılan kurtarma çalışmalarını anlatan bir video gösterimi sunuldu. Ardından söz alan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Temel Afet Bilinci Eğitmeni Turgay Güngör, salondakileri, 18 yıl önce Gölcük’te meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuna davet ederek, ‘ruhları şad olsun’ dedi. Güngör daha sonra afet öncesinde alınması gereken tedbirler, afet sırasında ve sonrasında yapılması gereken işlemleri yine slayt gösterisi eşliğinde anlattı.

“Korkmak, telaşlanmak yerine sakin olun ve tedbir alın”

Özellikle 1999 yılında meydana gelen deprem sonrasında ülkemizde yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğine dikkat çeken Güngör; “Başta deprem olmak üzere meydana gelecek herhangi bir doğal afette hangi kurum ve kuruluş ne yapacak, kimler afetzedelere hangi yardımları ulaştıracak, insanlar nerelerde toplanacak gibi konularda birçok resmi kurum ve kuruluşların yanı sıra AFAD-AKUT gibi gönüllü kuruluşlar, gereken görev ve sorumluluğu üstlenmiş durumdadırlar.

İllerde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar ve belediyeler başta olmak üzere meydana gelebilecek bir doğal afet öncesinde kim ne yapacağını biliyor. Afet sırasında da neler yapmaları konusunda da gereken bilgi ve donanıma sahipler. Görev üstlenen bu kurum ve kuruluşlar, afet sonrasında hızlı bir şekilde afetzedelere ulaşıp; gıda – barınma - yiyecek - içecek ve sağlık hizmetleri sunma konusunda da hazırlıklıdırlar. Elbette kurum ve kuruluşların aldığı ya da alacağı tedbirler önemli fakat asıl önemli olan birey olarak insanların alacağı tedbirlerdir. Yani bir afet sonrası sokağa çıkıp ‘yardım eden yok mu’ diye bağırmak yerine, önce her insan kendine yardım etmelidir” diyerek, evde - işyerinde alınması gereken tedbirleri anlattı.

Deprem çantasının önemi…

Olası bir doğal afet sonrasındaki ilk 72 saatin çok önemli olduğuna vurgu yapan Güngör; “Örneğin bir deprem meydana geldi ve bulunduğunuz bina çöktü. Siz bir şekilde enkaz altında kalmadınız ancak bulunduğunuz yerden çıkamıyorsunuz. İşte böyle bir durum için mutlaka içerisinde sizi hayatta tutacak bazı malzemelerin bulunduğu bir deprem çantanızın hazır olması gerekir. Bu çanta genellikle bulunduğunuz binanın çıkış kapısının yanında bir yerde olmalıdır. Özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin sürekli kullandığı ilaç, konserve türü yiyecek, bir el feneri, bir düdük, bir miktar su ve mevsime göre birkaç kıyafet, kurtarma ekipleri size ulaşıncaya kadar hayatta kalmanızı sağlayacaktır” dedi ve salona sordu; “Kaç kişi bu çantayı hazırladı?” salondan sadece bir kişi el kaldırınca Güngör konuşmasına şöyle devam etti: “Maalesef bu konularda çok sorumsuz bir toplumuz. Milyarlık ev alırız ama maliyeti 300 - 400 lirayı bulmayan bir çantayı hazır tutmaya vakit bulamayız.”

Ailelerin mutlaka bir afet planı olmalı…

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Temel Afet Bilinci Eğitmeni Turgay Güngör, meydana gelen afet sonrasında aynı ailedeki bireylerin bile birbirlerine ulaşmalarının bazen günlerce sürdüğünü belirterek; “Böyle bir durumun yaşanmaması için her aile mutlaka bir afet planı yapmak ve bunu aile bireyleriyle paylaşmak zorundadır. Olası bir afet sonrasında aile bireyleri nerede buluşacak, nasıl haberleşecekler bunları konuşmalı ve afet sonrası uygulamalıdır.”

Evlerinizdeki veya işyerlerinizdeki eşyaları sabitleyin …

Video gösterimi eşliğinde özellikle evlerde veya işyerlerindeki dolaplar, kitaplar veya kullanılan diğer eşyaların duvara sabitlenmesi gerektiğini belirten Güngör; “Bu tedbir sayesinde bir deprem anında üzerine bir eşyanın düşmesi/devrilmesi mümkün olmayacağından yaralanmanız da söz konusu olmayacaktır. Çok küçük ve basit bir yolla evlerinizdeki veya işyerlerinizdeki eşyaları sabitlediğinizde, afet sırasında hayatta kalma şansınız daha yüksek olacaktır” dedi.

Eğitimin son bölümünde uygulamalı olarak bir deprem anında neler yapılması gerektiğini anlatan Turgay Güngör; “Yaklaşık bir ay önce bir deprem yaşadınız. Mutlaka hepiniz korkmuşsunuzdur. Korkmayın, telaşlanmayın. Böyle bir durumda sakin kalmak, hayatta kalmanızın en önemli yanıdır. Merdivene, pencere, balkona koşmak, kapı eşikliğine sığınmak, kolon ve kirişlerin altına saklanmak aslında en tehlikeli olan kısımdır. Sakin olun, bulunduğunuz alandaki bir koltuk veya uykudayken böyle bir olay meydana gelmiş ise hemen yatağınızın yanı uzanın… Başınızı ellerinizle koruyun. Deprem sırasında oluşacak toz bulutundan etkilenmemek, boğulmamak için mutlaka ağzınızı üzerinizdeki kıyafetle kapatın ve öyle nefes alın” dedi.

Aramak yerine mesaj atın …

Meydana gelen bir doğal afet sonrasında genellikle insanların hemen telefona sarıldığını ve yakınlarına ulaşmaya çalıştığını söyleyen Güngör; “Herkes böyle davranınca iletişim hatları kilitleniyor. Bu kez isteseniz de kimseye ulaşamıyorsunuz. Oysa bunun yerine mesaj attığınızda iletişimi daha kolay ve kısa zamanda sağlayacaksınız” dedi.

112’yi arayın …

“Olası bir doğal afet sırasında eğer enkaz altında kaldıysanız ve hayatta iseniz, yanınızda da telefon varsa hemen 112’yi arayın. Bulunduğunuz yeri doğru bir şekilde aktarın. Evinizin hangi bölümünde iseniz orayı mutlaka belirtin. Mutfakta mı, banyoda mı, yatak odasında mı, bunu mutlaka iletin. Böylece yardım ekiplerinin size ulaşması daha kısa sürede olacaktır” dedi.

Sorular cevaplandı

Eğitimin son bölümünde ise bir yangın olması halinde neler yapılması gerektiği uygulamalı bir biçimde aktarıldı ve salondakilerin eğitmene sordukları soru - cevap bölümü yer aldı.

Kaymakamdan teşekkür...

Eğitimin sonunda Milas Kaymakamı Eren Arslan, eğitmen Güngör’e ve katılımcılara teşekkür ederek; “Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de kimi zaman deprem başta olmak üzere, bazı doğal afetlerle karşılaşıyoruz. 18 yıl önce yaşadığımız Gölcük depremi de bunlardar biridir. O afette hayatlarını kaybedenlere allahtan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X