Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Muğla, 86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ‘Onur Konuğu’

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Muğla, 86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ‘Onur Konuğu’
Bu içerik 810 kez okundu.

Muğla’nın onur konuğu olduğu 86. İzmir Enternasyonal Fuarı, geçtiğimiz Cuma günü görkemli bir açılış töreni ile kapılarını açtı.

Türkiye’nin fuarcılık anlamında merkezi olan İzmir Enternasyonal Fuarı bu yıl tema olarak ‘İnovasyon Enerji’, ‘Partner Ülke’ olarak Rusya ve ‘Onur Konuğu İl’ olarak Muğla tercihleriyle, 18 Ağustos Cuma günü görkemli bir açılışla kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre açılışa; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandri Novak, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, İşadamı Ali Ağaoğlu, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İlçe Belediye Başkanları ile Türkiye, Rusya Federasyonu ve 13 ülkeden çeşitli bakanlıkların yetkililerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir yurttaş topluluğu katıldı.

Aziz Kocaoğlu: “Fuar, ulusların kucaklaşması, kaynaşmadır”

Açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; “Bugün bizim düğün günümüz, bayramımız. Hem mutlu, hem de çok gururluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla doğmuş bir eser olan gözbebeğimiz fuarımızla tam 86. kez buluşuyoruz. Çok sevdiğimiz eski bir dosta yeniden kavuşmak, ona sımsıkı sarılmak, hasret gidermek gibi, her fuar açılışı bize ayrı bir heyecan veriyor. Bugün dünyanın farklı ülkelerinden gelen çok değerli konuklarımıza seslenmek istiyorum; Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ düsturunu en iyi anlayan ve benimseyen bir kenttesiniz. Toprakları hoşgörüyle yoğrulmuş, genlerinde barış, dostluk, özgürlük ve demokrasi olan, güler yüzlü insanların şehri İzmir’desiniz. 86 yıldır farklı temalarla toplanan bu fuar her şeyden önce kardeşliktir. Ulusların kucaklaşması ve kaynaşmasıdır. Bu yılki partner ülkemiz, müthiş kültürel ve tarihi alt yapıya sahip, edebiyat, sanat, bilimde çok değerli isimler yetiştirmiş, imparatorluk kurmuş sayılı ülkelerden olan Rusya. Onur konuğumuz il ise Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olan, turizm denince, güler yüz denince, aydınlık denince akla gelen şehir Muğla. Bu açıdan İzmir fuarına çok yakışan bir kent Muğla. Muğlalı dostlarımıza hoş geldiniz diyorum” dedi.

Başkan Gürün; “İzmir özgürlük, mücadele, 9 Eylül’dür. Bu yüzden İzmir’in dağlarında çiçekler açar”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’ndeki talimatları ile kurulan İzmir fuarının, çağdaş Türkiye’nin dünyaya açılan çekim merkezi olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün 86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda onur konuğu il olmalarının kendilerini gururlandırdığını ve mutlu ettiğini belirterek, “Bizim hayatımızda İzmir Fuarı çok özel, çok değerli anılara sahip. Bu nedenle İzmir tüm Ege’yi birleştiren ortak bir değerimizdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık meşalesinin yakıldığı, milli mücadelenin başladığı ve sonuçlandığı şehir İzmir. İzmir özgürlük, mücadele demek. İzmir ilk kurşun demek, Hasan Tahsin ve 9 Eylül demek. İzmir’in dağlarında bu yüzden çiçekler açıyor. İzmir ekonomide ve fuarcılıkta Ege’nin ve Türkiye’nin dünyaya açılan günümüzün çağdaş çekim merkezidir. Ülkenin ekonomisini sadece İstanbul ve Kocaeli’ne değil, özellikle İzmir’i büyüterek tüm ülkeye yaymamız gerekiyor. Sizlere Karya, Likya uygarlıklarına ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, dünya tarihini kaleme almış Herodot’un memleketi, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kıbrıs’ta destan yazan Türk milletinin evlatlarının, zeybeklerin, efelerin, boyun eğmeyenlerin diyarı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini ve ilkelerini benimsemiş, onun açtığı çağdaşlaşma yolundan hiç ayrılmayan Muğla’dan selamlar getirdim. Muğla, Halikarnas Balıkçısı’nın ‘Başka yerde ölünüp nur içinde yatılacağına, Muğla’da nur içinde yaşanır’ dediği bir şehirdir.Yörük Türkmen Çadırımızla özümüze, Saburhane sokakları ile Menteşemize, el emeğinin ürünü halılarımızla Milasımıza, bakır işlemeciliği ile Kavaklıderemize, kaya mezarları ile Ortaca Dalyanımıza, turizm, mavi yolculuk, sandalet denince aklımıza gelen Bodrumumuza, eşsiz manzarası ve güzellikleri ile Ölüdeniz Fethiyemize, tarımı, turizmi ile Datça, Köyceğiz, Dalaman, Marmarisimize, farklı görseller, stantlar ile tarım, turizm, kültür, gelenek ve göreneklerimizle sizleri Muğla evimizde misafir edeceğiz. Güzel İzmirimizde bizleri onur konuğu il olarak fuara davet eden başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu olmak üzere fuarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Fuarın ev sahibi İzmir’i, Onur konuğu Muğla’yı kutluyorum”

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı açılışında İzmir’in liman ve ticaret kenti, köklü tarihi ile uygarlıkların beşiği, farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada uyum ve barış içinde yaşadığı bir şehir olduğunu söyledi.

Fuarın onur konuğu olan Muğla’yı da kutladıklarını söyleyen Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; tarihi, doğal güzellikleri, turizmi ve en önemlisi insanı ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Muğla’yı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü tebrik ettiğini söyledi.

86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda onur konuğu il Muğla standını ziyaret eden bazı vatandaşlar, Muğla’ya hiç gitmemelerine rağmen fuar alanını gezdikten sonra Muğla’yı görmüş kadar olduklarını ve en kısa sürede Muğla’yı ziyaret edeceklerini söylediler.

Muğla, fuar alanında ilçe tanıtımları, tekne maketi, Milas halısı, yöresel ürünleri, Muğla Evi, Yörük Çadırı gibi alanları ile büyük ilgi görüyor. Fuar 27 Ağustos’a kadar gezilebilecek ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X