Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Memur masada satılmıştır!”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Memur masada satılmıştır!”
Bu içerik 628 kez okundu.

Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, çalışan ve emekli kamu emekçilerine ilişkin Toplu Sözleşme’nin yine ‘fiyasko’ ile sonuçlandığını belirtti.

Özata, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Bundan önce 2013 ve 2015 yıllarında ‘Tarihi toplu sözleşme imzaladık’ nidalarıyla attıkları imzayı savunan sendikalar, imza aşamasında sattıkları hayalin, gerçekler karşısında defalarca hezimete dönüşmesinden olsa gerek bu toplu sözleşme imzalanırken sus pus olmuş, ağızlarını bıçak açmamıştır. Çünkü kendileri de pekalâ bilmektedirler ki, daha bir ay önce işçilerle imzalanan toplu sözleşme ile bugün kendi imzaladıkları toplu sözleşme arasında dağlar kadar fark vardır.

İşçilerle imzalanan toplu sözleşmede; % 5+7,5 zam; 3 bin liranın altında maaş alanlara aylık 90 TL iyileştirme ve ilave tediye ücretine 250 TL’lik artış söz konusu iken, 5,1 milyon memur ve emekli adına 2018 yılı için % 4+3,5; 2019 için ise % 4+5 zammı kabul edenler, memurun ve emeklinin ekonomik idam fermanını da imzalamışlardır. Bir ay arayla imzalanmış bu iki toplu sözleşme arasındaki fark sendikacılık farkıdır.

Aslında yetkili konfederasyonun başkanı, Hükümetin %3,5+3,5’luk teklifine, “Bu teklif elimize kalemi vermektedir ama içine mürekkebi koymamıştır” diyerek tepki göstermiş, bu duruşları bizleri de kamu çalışanlarımız adına umutlandırmıştır.

Bu açıklamadan sonra ne olmuştur da % 3,5+3,5’a ‘olmaz’ diyenler birkaç saat içinde % 4+3,5’a ‘Evet’ demiştir? Kalemin mürekkebi 0,5 puanlık artışla mı dolmuştur? Yarım puanlık artış, en düşük dereceli memur maaşına 11,58 TL; ortalama memur maaşına ise 15,40 TL ilave artış getirmiştir.

Bugün bir okka mürekkebin fiyatı 15 liradan 70 liraya kadar değişmektedir. Yani imza atmakla atmamak arasındaki yarım puanlık fark bir kutu mürekkebe dahi yetmemekte, atılan imzaya harcanan mürekkep, masrafını dahi karşılamamaktadır” dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Neden imzalıyorsunuz?

Bu sözleşmeyle memurun umutlarını 2020 yılına kadar söndürenler, 20 milyon kişinin de ahını almışlardır.

Türkiye nüfusunun dörtte birinin geleceğini çalan bu toplu sözleşmeyi gerçek anlamda sendikacılık yapan, hak mücadelesi veren hiçbir sendika kabul etmez. Bir önceki toplu sözleşmeyi tezahüratlar, alkışlar eşliğinde imzalayanlar; attıkları imzanın defolu olduğunu, imzalarının mürekkebi kurumadan bu toplu sözleşmenin makyajının akacağını bildiklerinden bu imza töreninde ayağa kalkacak takati dahi kendilerinde bulamamışlardır.

Madem ki içinize sinmiyor; o zaman neden imzalıyorsunuz?

Bunların varlıklarının temeli olan güce karşı diyet borçları bulunmaktadır. 

Önceki yıllarda kazanılmış haklarımızın dahi elimizden alınmasına seyirci kalanlar, 2013 yılında enflasyon farkı maddesini toplu sözleşmeye koydurmayarak maaşların erimesine göz yumanlar, 2014 yılında bizleri bütün bir yıl için 123 liraya mahkûm edenler, 2015 yılı enflasyon farkı hakkımızdan 1,8 puanı Hükümete peşkeş çekenler, bir kez daha bu diyeti ödemiş, memur ve emeklinin bedduasını almak pahasına bu defolu toplu sözleşmeyi el mecbur imzalamışlardır.

Hülasa; memur masada satılmıştır. Bunun karşılığı buçuktur, tamdır hiç bir önemi yoktur. Satan da, güvenip satılan da bunu adı gibi bilmektedir. Çözüm bekleye, kadro bekleyen on binler hüsrana uğramıştır. Umutlar, planlar, hayaller gelecek günlere ertelenmiştir. Gönül isterdi ki 997 bin üyesi olan bir sendika, sonuna kadar dirensin, Hakem Heyetine gitsin, tüm sendikaları eyleme davet etsin, birlikte Türkiye eylem alanına dönsün, Türk Memuru, enflasyon karşısında ezilmeden, açlık ve yoksulluk sınırının üstünde hak ettiği ücreti ve zammı alsın. Ama olmadı! Olmayacağını herkes biliyordu. Bile bile, istemeye istemeye üye oldukları sendikanın bunu yapacağını daha önceki başkanlarının memurun üstüne basarak vekil olduğunu unutmadı.

Biz Hep Beraber Türkiyeyiz. Aslında Hepimiz Biriz. Bizim ilkemiz, önce ülkemiz. Farklılıklarımız olacaktır, önceliklerimiz zaaflarımıza göre farklılıklar gösterecektir. Devir, aslanı kediye boğdurma devridir. Ama hepimizin bir olarak ‘Aslan Olma’ devri gelmiştir. Korkunun ecele faydası yoktur. Tüm devlet memurlarının doğruyu bulması Türkiye’nin Sendikası Türkiye Kamu-Sen’e üye olma vakti gelmiştir …”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X