Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Mini Çadır Kent’ kurmuşlar!

Melih KAŞKAR / Adem KANKAYNAR -

‘Mini Çadır Kent’ kurmuşlar!
Bu içerik 1792 kez okundu.

21 Temmuz’da meydana gelen, merkez üssü Gökova Körfezi olan ve ilçemizde de etkili bir şekilde hissedilen 6,6 şiddetindeki deprem ve ardından devam eden artçı depremler sonrası Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bazı yurttaşlar, adeta mini bir ‘Çadır Kent’ oluşturdular. Kimi yurttaşlarımız, geceyi kurdukları ‘Çadır Kent’te geçirirken, kimisi de araçların içinde sabahlıyor.

Meydana gelen deprem ve ardından devam eden artçı depremlerle birlikte oluşturulan ‘Çadır Kent’, her yönüyle bir yaşam alanına dönüştürülmüş durumda…

Boş bir alan üzerinde kurulan çadırlarda sabahlayan aile fertleri, sabah olduğunda günlük yaşamın gereklerinden biri olan çalışma hayatına normal bir şekilde devam ediyor, evlerine dönüp günlük işlerini yapıyorlar.

Kısa süreliğine girip çıkıyoruz …

Akşamüzeri işten eve döndüklerini, tüm aile fertleriyle birlikte yenilen akşam yemeğinin ardından çadırların olduğu alana geçildiğini söyleyen Mahmut İçen adlı yurttaş; “21 Temmuz’da meydana gelen depremin ardından bu çadırları kurduk ve geceyi buradaki çadırlarda geçiriyoruz. Çünkü meydana gelen depremde binamızda bazı çatlaklar oluştu. Artçı depremler de sürünce böyle bir çözüm yolu bulduk” diyerek, neden çadırda yaşadıklarını özetledi.

Depreme, gece uykuda yakalanmaktan korkuyoruz …

Gündüzleri normal yaşamlarını sürdürdüklerini söyleyen Mahmut İçen; “Gündüz deprem olsa bile en azından hayatta kalma şansımız var. Gece uykuda yakalandığımızda bu şansımızın daha az olduğunu düşünüyoruz. Takip ettiğimiz kadarıyla da artçı depremler daha uzun bir süre devam edecek deniliyor. Açıkçası biz de ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.

Karşımızda bir yetkili bulamadık …

Depremin ardından tüm mahalle sakinlerinin sokağa çıktığını ve o geceyi sokakta geçirdiğini söyleyen Mahmut İçen; “O gece, en azından ilçemizdeki yerel yöneticilerimizden, belediyemizden birilerini görmek, bizlerin yanında olduklarını hissetmek isterdik ancak aradan günler, haftalar geçmiş olduğu halde hiç kimseyi karşımızda göremedik. Kendi imkânlarımızla buraya mıcır döktük, çevre temizliği yaptık. Bu konuda bile Milas Belediyesi’ne yaptığımız müracaat karşılıksız kaldı. Bizlere böyle zamanlarda sahip çıkmayacaklar da ne zaman çıkacaklar?

Binada çatlak var, tedirginiz diyoruz, gelip bakan bile yok. İstiyoruz ki bir yetkili gelsin, binada inceleme yapılsın ve en azından bizleri rahatlatan bir açıklama yapsınlar. Eğer binanın yıkılma riski varsa bizler başımızın çaresine bakalım” dedi ve ilçemiz yetkililerinin kendilerini yalnız bıraktığını sözlerine ekledi.

İhtiyaçlar için kısa süreliğine evlerimize giriyoruz.

Sadece akşam yemeğini evlerinde yediklerini belirten İçen; “Bunun dışında banyo yapmak, çamaşırların yıkanması gibi ihtiyaçlarımızı gündüz vakitlerinde karşılamaya çalışıyoruz. Gerçekten depremin olduğu ilk günden bu yana zor bir yaşam sürdürüyoruz. Biz büyükler bir şekilde bunları göğüslüyoruz ancak eşlerimiz ve özellikle çocuklarımız bu zorluğu daha fazla hissediyorlar” dedi.

Gece yarısına kadar çadırların bulunduğu alanda vakit geçirdiklerini, kimi zaman sabahladıklarını söyleyen Mahmut İçen; “Komşularımızın bir kısmı çadırlarda kalırken, bizler gibi araçların içinde yatanlar da var. Örneğin biz 5 - 6 kişi, şu gördüğünüz minibüsün içinde yatıyoruz. Haliyle hepimiz için zor bir durum” dedi.

Daha ne kadar sürecek bilmiyoruz…

Bir aydan fazla bir süredir geceleri araçta uyuduklarını söyleyen Mahmut İçen; “Bu durumun daha ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Belki kış aylarının başlangıcına kadar bu şekilde devam edecek. Ya da birileri bizi dikkate alır da gelip bizlerle ilgilenirlerse, binamızda gerekli incelemeler yapılırsa ve herhangi bir riskin olmadığına dair bizleri rahatlatan bir açıklama yaparlarsa, işte o zaman evlerimize döneriz. Hatta bazı komşularımız binadaki çatlak nedeniyle kendi evlerini terk edip kışa doğru kiralık bir daireye bile taşınmayı düşünüyor” dedi.

Sıvılaşma var deniliyor, tedirginliğimiz daha da arttı …

“Son günlerde mahallede, artçı depremler nedeniyle bir sıvılaşma meydana gelmiş ve Cumhuriyet Mahallesi açısından bu durum riski daha da arttırıyor diye bir söylenti dolaşıyor. Bu söylenti, tedirginliğimizi daha da arttırmış durumda. Gerçekten ne yapacağımızı bilemiyoruz” diyen ilçemiz sakini Mahmut İçen, kent yöneticilerine yardım talebini yineliyor …

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X