Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

MHP’de toplu istifa!..

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

MHP’de toplu istifa!..
Bu içerik 1672 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi’ne kayıtlı çok sayıda üye, Muğla merkez ve tüm ilçelerde eş zamanlı istifa dilekçelerini verdiler. Partinin önceki dönem Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, eski dönem MHP Muğla Milletvekili Metin Ergun, kapanan Beçin beldesinin son Belediye Başkanı Mehmet Balcı ve halen Muğla Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan Kasım Özkan da istifa eden isimler arasında yer aldı.

İlçemizde MHP’den istifa kararı alan üyeler, Şeff Restaurant’ta toplanarak, istifa gerekçelerini kamuoyu ile paylaşırken, grup adına açıklama yapan eski MHP Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı; “10 Haziran 2016 tarihinde 756 üst kurul delegesinin iradesi, 23 Haziran 2017 tarihindeki mahkeme kararıyla yok sayılmıştır” diye söze başladı ve istifa gerekçesini şöyle açıkladı:

“2006 yılında rahmetli ilçe başkanımız Raif Daşkesen ile başlayan MHP üyeliğim, yıllar içinde 2008’den itibaren aktif olarak bugüne dek devam etti. Bu süreç içinde parti yönetimlerinde ilçe başkanlığı, başkan yardımcılığı, saymanlık ve belediye meclis üyeliği adaylığı gibi görevlerde bulundum. Sizlerin de hatırlayacağı üzere 2015 yılının Şubat ayında ilçe başkanlığına delegenin teveccühü ile seçildim. Hemen arkasından 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerini yaşadık. Bu iki seçimde şunu öğrendik: Ne kadar iyi milletvekili adayın, ilçe yönetim kurulun olursa olsun, eğer Ankara’dan rüzgar esmediği sürece bu işin olmadığını gördük. Demem o ki, siyasette genel merkez politika üretmediği sürece, taşra teşkilatları ne yaparsa yapsın olmuyor.

1 Kasım sonrası tabanımızda başlayan değişim hareketi, delegenin iradesi, MHP genel merkezi tarafından yok sayılmış, haklarımızı mahkeme kapılarında aramaya sevk edilmişizdir. 10 Haziran 2016 tarihinde yapılan 756 üst kurul delegesinin iradesi, 23 Haziran 2017 tarihindeki mahkeme kararıyla yok sayılmıştır. Parti içi demokrasi, istişare ve teammüller unutulmuş, ‘tek adamlığa’ teslim edilmiştir. Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 9 Işık ve Yaşam Felsefesi tamamen unutulmuş, çıkar ve menfaat siyasetine dönüşmüştür.

10 Temmuz Devlet Bahçeli sözü tutulmamıştır. Partimizin misyon ve ideolojisi, 7 Haziran ve referandum sürecinde iyi yönetilememiş, önce devletim ve milletim, sonra partim düşüncesi tersine işlemiştir.

Bizler Türk Milliyetçisi ve Ülkücüleri olarak misyonumuzu MHP’de sürdüremeyeceğimize kanaat getirmemizden dolayı, 49 yıllık davamızın simgesi olan partimizden istifa ediyoruz. Bundan sonraki süreçte Sayın Meral Akşener ve dava arkadaşlarının kuracağı partide devam edeceğiz.

Bu anlamda istifamız ve yeni parti hareketinin, vatanımıza-milletimize hayırlara vesile olmasını dilerim. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

“Vicdan ve irfan sahipleri işbaşına gelecek”

Eski İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı’nın ardından söz alan eski MHP Muğla Milletvekili Metin Ergun ise; “Bir dönem rahmetli Süleyman Demirel, rahmetli Turgut Özal ve son olarak 2002’de bugünkü iktidar AKP’ye iktidar yolunu açan, bu ülkenin vicdan ve irfan sahibi insanlarıdır. Bu vicdan ve irfan sahibi insanlar sessiz çoğunluktur bu ülkede. Az önce Sayın Çayırlı başkanımın ifade ettiği süreçte Sayın Meral Akşener Hanımefendi ile birlikte bu ülkenin dört bir tarafını dolaştık. Gördük ki bu ülkedeki vicdan ve irfan sahibi insanlar yeni bir heyecan, yeni bir oluşum, yeni bir lider kadrosu istiyor. Bu değişimi yıllardır mensubu olduğumuz parti içinde yapmaya çalıştık ancak olmadı. Bu nedenle yıllardır büyük bir gururla içinde yer aldığımız partimizden istifa kararı aldık” derken, Muğla’nın Büyükşehir olmasıyla kapanan Beçin Belediyesi’nin Son Başkanı Mehmet Balcı ve halen Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olan Kasım Özkan da, istifa gerekçelerini anlattılar.

Her iki konuşmacı da, parti içi demokrasinin genel merkez tarafından askıya alındığına vurgu yaparak; “Tabanın sesine kulak tıkandı” dediler.

Dilekçeler İlçe Seçim Kurulu’na verildi…

Yapılan açıklamanın ardından partiden istifa eden üyeler, yine toplu bir şekilde Milas İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na giderek, istifa dilekçelerini teslim ettiler.

Öte yandan, yapılan açıklamada, son birkaç gün içinde istifa dilekçelerinin bir kısmının genel merkeze, bir kısmının il ve ilçe teşkilatlarına, bir kısmının da seçim kurulu başkanlıklarına teslim edildiğine dikkat çekilerek, Milas özelinde sayının yaklaşık 500’ü, Muğla merkez ve diğer ilçelerdeki sayılarla birlikte istifa edenlerin sayısınınsa 2 bini bulduğunu belirttiler.

Eski MHP Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı ve eski dönem Muğla Milletvekili Metin Ergun, istifa sürecinin devam edeceğini, Ekim ayı sonunda daha net bir sayıya ulaşılacağını dile getirirken, Çayırlı, ilçe seçim kurullarına verilen istifaların içerisinde MHP’nin dışında başka bir partiye üye olanların da bulunduğunu söyledi.

MHP İlçe Başkanının Sosyal Medya hesabındaki paylaşımına cevaben …

Şeff Restaurant’ta yapılan açıklamanın sonunda Mehmet Çayırlı, MHP Milas İlçe Başkanı Sinan Yılmaz’ın sosyal medyadaki hesabından paylaştığı bir mesaja ise şu yanıtı verdi: “Sayın ilçe başkanımız, benim sosyal medya hesabımdaki profilimde ‘seçilmiş son başkan’ yazısına atıfta bulunmuş, ‘Seçilmiş son başkan sizseniz, kongre ile işbaşına gelen bizler ne oluyoruz’ diye sormuş. Değerli arkadaşlar o profili MHP’nin sanırım Mayıs ayında yapılan kongresinin çok öncesinde oluşturmuştum. Kendi özel işlerim nedeniyle inanın o profili değiştirmeyi akıl edemedim. Yani ortada kasıtlı bir şekilde yapılmış bir şey yok. Demokrasiye son derece inanan ve bunun mücadelesini veren biri olarak, yapılan kongre ile seçilmiş ve bugün görevinin başında olan Sayın İlçe Başkanını yok saymak gibi bir düşüncem asla olmamıştır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X