Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Göçerler göçtü ama …

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

Göçerler göçtü ama …
Bu içerik 1063 kez okundu.

Her yıl ilçemizin çeşitli noktalarına yerleşen, belirli bir süre kaldıktan sonra başka yerleşim bölgelerine taşınan ve halk arasında ‘göçerler’ olarak anılan yurttaşlar, kaldıkları süre içinde birçok sıkıntıya neden olmalarının yanısıra, konakladıkları bölgeden ayrıldıklarında da geriye tahrip olmuş bir çevre, çok kötü bir görüntü bırakıyorlar.

Özellikle yaz aylarında bölgemize yerleşen göçer yurttaşlarımız ne yazık ki kaldıkları süre içinde birtakım sorunlara neden olurken, konakladıkları bölgeden ayrıldıklarında ise geride bıraktıkları, tam anlamıyla bir çevre rezaleti …

Genellikle Milas - Bodrum ve Milas - Söke karayolu kenarındaki boş arazilerde konaklayan yurttaşlar, kaldıkları süre içerisinde çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için çevredeki evleri rahatsız edici davranışlar sergilerken, kimi zaman bölgedeki evlerin içme suyu şebekelerinden kaçak su alarak kullanmaktan kaçınmıyorlar.

Son olarak Milas - Söke karayolu üzerindeki zeytinlik araziye çadır kuran göçerler, Memduh Altaş adlı yurttaşın içmesuyu şebekesinden kaçak su alarak, kaldıkları süre içinde kullanmışlar. Durumu fark eden Memduh Altaş, MUSKİ’deki yetkilileri arayarak durumdan haberdar etmiş.

Altaş; “Bir hafta boyunca kimi zaman evimizde su kesintisi yaşadık. Durumu fark edince yetkililere bildirdim ve yapılan çalışma sonrasında boru hattının üzeri toprakla kapatıldı. Dolayısıyla burayı kullanan göçerler susuzluk nedeniyle taşındılar. Ancak geride bıraktıkları tam bir rezalet!.. Rüzgarla uçuşan poşetler, bırakılan evsel atıklar, su bidonları, yiyecek artıkları bölgeyi adeta çöplüğe döndürmüş durumda. Belediye yetkilileri, arazinin özel mülk olması nedeniyle temizliğini kendilerinin yapamayacağını söylüyorlar. Madem temizliği siz yapmayacaksınız da konaklamaları için izni nasıl veriyorsunuz?” diye yaşadığı sorunu dile getiriyor.

“Zeytin dallarını kırıp ateş yaktılar”

İlçemiz sakinlerinden Memduh Altaş, göçerlerin konakladığı arazinin zeytinlik olduğunu, özellikle akşamları, arazideki zeytin ağaçlarının dallarını kırarak ateş yakıp yemek pişirdiklerini de öne sürerek; “Bir müddet daha kalsalardı, sanırım ağaçlardaki zeytinleri de toplayıp giderlerdi” dedi.

“İzin verilmesin”

Evinin yan tarafındaki zeytinlik arazide uzun süre konaklayan göçerlerin, arkalarında bıraktıkları çöplük nedeniyle, çevrede insanı rahatsız eden kötü bir kokunun oluştuğunu, bununla birlikte yaratılan çevre kirliliğinin de insan sağlığı açısından sorun yarattığını belirten Altaş; “İlçemizdeki yetkililer, bu göçerlerin rastgele bir yere konaklamalarına izin vermesinler. Eğer verilecekse de onların gözetiminde ve toplu bir şekilde yaşayacakları bir yer gösterilsin” dedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X