Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Milas’a yakışır bir bina olacak”

Melih KAŞKAR / Adem KANKAYNAR -

“Milas’a yakışır bir bina olacak”
Bu içerik 2082 kez okundu.

Uzun yıllar Milas’ta ‘Tüccarlar Kulübü’ olarak hizmet veren ancak son yıllarda atıl durumda bırakılan tarihi binayı satın alan Kahramanmaraşlı işadamı Celalettin Güçlü; “Milas’ın bir dönem ticari hayatına yön veren fakat daha sonra atıl bir vaziyette bırakılan bu binayı, Milas’a yakışır bir hale getireceğiz. Aslına uygun olarak restore edilecek bina yine kentin ticaret merkezine dönüşecek” dedi.

Yaklaşık 5 milyon liraya satın alarak restorasyon çalışmalarını başlatan Güçlü, bir dönem Milas’ın ticari hayatına yön veren ‘Tüccarlar Kulübü’nün aslına uygun olarak restore edilerek, yeniden kente kazandırılacağını belirterek, “2017’nin sonuna kadar binanın restorasyon çalışması tamamlanacak. Anıtlar Kurulu ve diğer ilgilerle ortak bir çalışma yürütülecek. Bilindiği gibi restore çalışmasında teknolojiyi kullanamazsınız, dolayısıyla çok emek ve zaman isteyen bir iş … Bina tamamlandıktan sonra bir banka şubesi, gıda sektöründe hizmet veren çok ünlü bir marka ve Kahramanmaraş’ın dünyaca ünlü dondurması MADO’nun şubesi burada Milaslılara hizmet verecek” dedi.

Binayı satın alarak yeniden şehrin ticari hayatına sunmanın yanı sıra, kent kimliğinin önemli bir simgesi olan eski tüccarlar kulübünün, kültür turizmine de hizmet vermesini amaçladıklarını söyleyen işadamı Celalettin Güçlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarih ve kültür açısından son derece zengin bir kent olan Milas, aynı zamanda tarihi yapılarıyla da öne çıkmış bir kenttir. İlçe geneline bakıldığında onlarca kent kimliğini yansıtan yapıları görmek mümkün... Bu bina da o yapılardan biridir. Böyle bir binanın atıl bir durumda kalmasına açıkçası gönlüm razı olmuyordu. Uzun bir uğraşın ardından binayı satın almayı başardık. Sonrasında ilgili makamlardan izin alma süreci başladı. Nihayet onlar da tamamlandı. Anıtlar Kurulu ve diğer ilgili birimlerle ortak bir çalışma yürütülerek, aslına uygun bir şekilde bina restore edilecek ve Milas’a yeniden kazandırılacak.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X