Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Büyük Zaferimiz’in 95’inci yıldönümünü kutluyoruz!

A. Kemal KAŞKAR -

‘Büyük Zaferimiz’in 95’inci yıldönümünü kutluyoruz!
Bu içerik 810 kez okundu.

Bugün, ‘Büyük Zaferimiz’in 95’inci yıldönümünü kutluyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıldönümünün ilçemizdeki kutlama programı şöyle:

Saat 08:45’te Bando, Merasim Takımları ve görevli personelin ve saat 08:55’te de protokolün yerlerini almasının ardından 09’da tören programının okunmasıyla başlayacak olan Çelenk Töreni, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasının sonrasında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle tamamlanacak.

Çelenk töreninden sonra saat 09.15’te, ilçemiz protokolü Kaymakamlık makamında kutlamaları kabul edecek.

Ardından saat 9.30’da protokolün Atapark’ta kurulan tribünde yerini almasıyla başlayacak kutlama töreninde Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı, halkın ve törene katılanların bayramını kutlayacak ve daha sonra, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayacak olan kutlama töreni, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ve öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasıyla sürüp tören geçişi ile sona erecek.

 

Fener Alayı ve Zafer

Konseri bu akşam

‘30 Ağustos Zaferi’nin 95. Yıldönümü kutlamaları, bu akşam saat 20:00’da Milas Belediyesi hizmet binası önünden başlatılacak Fener Alayı ve saat 21’de Atapark’ta düzenlenecek ve ‘Grup Pusula’nın sahne alacağı Zafer Konseri etkinlikleriyle sürecek.

 

Mesajlar … Mesajlar …

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Gazetemize iletilen mesajlar şöyle …

 

Muğla Valisi

Esengül Civelek:

“30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun”

30 Ağustos Zafer Bayramının 95. yıldönümünü kutlamanın büyük onuru ve sevinci yaşamaktayız. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Milli Mücadele, Büyük Taarruz ve Meydan Muharebesi sonucunda işgal kuvvetleri topraklarımızdan kalıcı olarak atılmış; bağımsızlığımız bu zaferle taçlanmıştır.

Bu şanlı zafer, Türk Milletinin birlik ve bütünlüğüne yönelik her türlü tehdit ve saldırı karşısında kenetlenerek hiç bir gücün, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun birliğinin ve bağımsızlığının elinden alınmasına fırsat vermeyeceğinin simgesi olmuştur.

Bizler de bugün, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet olarak emanet aldığımız bu cennet vatanımızı muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkarmak için birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı güçlendirmeli, tek yürek, tek ses var gücümüzle çalışmalıyız.

Mukaddes değerlerimiz uğruna canını feda eden her şehidimiz, bu toprakları vatanımız olarak tescilleyen birer mühürdür. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi bir kez daha minnetle, rahmetle yâd ediyorum.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

 

Muğla Büyükşehir

Belediye Başkanı

Dr. Osman Gürün:

“30 Ağustos Zafer, Barış, Mücadele, Birlik ve Beraberliktir”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında; Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin 30 Ağustos 1922’de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tek yürek olan Türk Milleti tarafından atıldığını, bu nedenle 30 Ağustos’un sadece zafer bayramı değil, bir ve beraber olmanın, barışın, mücadelenin, Türk Milletinin dünya tarihine altın harflerle yazdığı destanın bayramı olduğunu belirterek, “Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk Milleti doğusundan batısına kenetlenmiş, 7 den 70’e özgürlükleri ve bağımsızlıkları için mücadele etmiştir. Tarih 30 Ağustos 1922’yi gösterdiğinde, büyük ordularla gelen işgalciler ve işbirlikçileri arkalarına bile bakmadan vatan topraklarından kaçmıştır. Türk Milletinin en umutsuz anında askeri dehası ve siyasi manevraları ile bir milletin kaderini, dünya tarihini değiştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu zaferi ‘30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devletinin, genç Türkiye Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı’ sözleri ile anlatır. Bundan 95 yıl önce birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza, canını hiçe sayarak vatan toprakları için mücadele eden, her 30 Ağustos’ta bizlere bu şanlı zaferi yaşatan, bugün özgürce bu topraklarda yaşamamızı sağlayan başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi saygıyla anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum”dedi.

 

Milas Kaymakamı

Eren Arslan

Kahraman ve asil milletimizin bağımsızlığını, savaş meydanında dünyaya tescil ettirdiği 30 Ağustos Zaferi’nin 95. yıldönümünü kutlamanın milletçe gururu içerisindeyiz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının önderliğinde ve asil milletimizin azim ve kararlılığıyla, milletimizin makûs kaderini değiştirmiş olan bu zafer ile Türk milleti hiçbir şekilde vatanın bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde sonsuza kadar hür, bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir.

30 Ağustos Zaferinden, 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerleyen ülkemizi durdurmak, şehit kanlarıyla sulanan aziz vatan topraklarını cebren ve hile ile ele geçirmek isteyenler ve onların uzantısı, içimize sızmış alçak ve hainler topluluğu FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz’daki hain ve sinsi planları, kahraman milletimizin şanlı direnişi ile boşa çıkarılmış ve milletimiz bir kez daha bağımsızlığına, iradesine ve demokrasisine olan bağlılığını büyük bir kararlılık örneği sergileyerek ortaya koymuş, 30 Ağustos ruhuna ve zaferine aynı kararlılıkla sahip çıkmıştır.

Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferi armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, İstiklal Savaşı ve 15 Temmuz kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle, Gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, tüm hemşerilerimin Zafer Bayramını kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Milas Belediye Başkanı

Muhammet Tokat

30 Ağustos Zaferi, milletimizin şanlı tarihindeki eşsiz kahramanlık günlerinden biridir. Milletimizin bağımsızlık inancını, vatan sevgisini tüm dünyaya ilan ettiği bu gün, emin adımlarla yoluna devam eden ülkemiz için yeni bir başlangıç olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlık ettiği büyük taarruz neticesinde, işgal altındaki vatan topraklarının düşmandan bütünüyle arındırıldığı bu destansı zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerini atmıştır.

Milletimiz 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da elde ettiği büyük zaferle ayrılmaz bir bütün olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu zafer, toprakları işgal altında olan milletimize, kayıtsız şartsız bağımsızlığı ve millî hâkimiyeti müjdelemiş; bütün dünyada bir milletin bağımsızlığı için gösterdiği cesaretin simgesi olmuştur. O gün milletimizin içinde olduğu birlik ve beraberlik ruhu bugün ülkemizi dünyada lider ülke seviyesine taşıyacaktır.

Bu düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyor; İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, dünden bugüne tüm Şehitlerimizi, Gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

 

Türkiye Barolar

Birliği Başkanlığı

19 Mayıs 1919, 23 Nisan 1920, 30 Ağustos 1922 ve 9 Eylül 1922 tarihleri, sırasıyla Milli Mücadelenin başlangıcı, Meşruiyet Organı olan yasama organına kavuşması ve TBMM Ordularının emperyalist işgalcilerin son kalıntılarını da denize dökerek İzmir’i kurtarmasıdır.

Yukarıda sıralanan tarihlerin ardından gelen 29 Ekim 1923 ise Mustafa Kemal Atatürk’ün en baştan beri amaçladığı ve milli bir sır olarak vicdanında sakladığı; demokratik ve uygar, çağdaş medeniyet seviyesini yakalamış, bölgesinde ve dünyada iddiası ve saygınlığı olan bir Türkiye’nin miladıdır.

30 Ağustos Zaferinin Başkomutanı’ndan, Gazi Meclisin Gazi üyelerinden, Müdafai Hukuk Cemiyeti kurucularından, en alt rütbedeki askere, tüm Gazi ve Şehitlerimize Türk Milleti huzurunda bir kez daha söz veriyoruz:

Türkiye Barolar Birliği olarak, eseriniz, armağanınız, emanetiniz ve vasiyetiniz olan ülkenin bölünmez bütünlüğünü, demokratik değerleri, hukukun üstünlüğünü, hedef gösterdiğiniz çağdaş uygarlığa ait Cumhuriyetin tüm kazanımlarını koruma ve geliştirme mücadelesini ödünsüz sürdüreceğiz.

 

Atatürkçü Düşünce

Derneği Milas Şubesi

Başkanı Ali Ayaz

Mustafa Kemal önderliğinde, 19 Mayıs 1919’da, emperyalizme karşı başlatılan Ulusal Bağımsızlık Savaşımız; 30 Ağustos 1922’de kazanılan Başkumandanlık Meydan Muharebesi’yle ve zaferle sona ermişti. Ulusal bayramın doksan beşinci yıldönümündeyiz.

Emperyalist devletlerin orduları, Birinci Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle çıkan Osmanlı Devleti’nin 10 Ağustos 1920’de imzaladığı Sevr Antlaşması’na dayanarak Anadolu’yu işgal etmiş, ama Mustafa Kemal önderliğinde örgütlenmiş ulusal direnişle karşılaşmışlardı.

1921 yazında Sakarya’nın doğusuna çekilen Türk Ordusuyla Yunan Ordusunun yaptığı ve yirmi bir gün aralıksız süren Sakarya Meydan Muharebesi Yunan Ordusu’nun yenilmesiyle sonuçlanmıştı. Bundan sonra kesin zafer için Türk Ordusu bir yıl boyunca hazırlık yapmıştı.

26 Ağustos 1922’de Türk Ulusunun varını ve yoğunu, canını ortaya koyduğu bir ölüm kalım savaşı başlamıştı. 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da yapılan Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile Yunan Ordusunun ana kuvvetleri yok edilmiş ve esir alınmıştı. Esirler arasında ‘düşman ordusunun başkomutanlığını yapan General Trikupis’ de bulunuyordu. Bundan sonra Yunan ordusunun kaçan kuvvetleri takip edilmişti. 9 Eylül’de Türk ordusu İzmir’e girmiş ve Başkomutanın verdiği ilk hedefe, Akdeniz’e ulaşmıştı. 17 Eylül’de son Yunan askerleri de Bandırma’dan gemilere binerek Anadolu’dan ‘geldikleri gibi gitmişlerdi.’

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’ta söylediği gibi: “Her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş olan bu savaşlar, Türk Ordusunun, Türk subaylarının ve komutanlarının yüksek güçlerini ve yiğitliklerini tarihte bir daha saptayan ulu bir yapıttır. Bu yapıt, Türk ulusunun özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtıdır.”

30 Ağustos zaferi, vatanımız olan Anadolu’da bağımsız, halk egemenliğine dayalı, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasını sağlamıştır. Mustafa Kemal’in söylediği gibi: “Türk vatanını fethetmek fikrini, Türk’ü esir etmek hayalini genel, ortaklaşa bir fikir haline koymaya çalışanlar layık oldukları akıbetten kurtulamamışlardır.”

Ulusal Bağımsızlık Savaşımız emperyalizme karşı verilen ve dünyadaki tüm mazlum, sömürülen halklara örnek olan kutsal bir direniştir. Zafer sonrasında başlatılan ‘Anadolu Aydınlanması’ ve yeni bilim, ekonomi zaferleri ile çağdaş bir devlet ve toplum yapısının oluşturulmasına çalışılmıştır.

Ne yazık ki yaşadığımız günde emperyalizm ve işbirlikçileri, ‘kan ve irfanla kurulmuş’ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bölme ve yıkma heveslerinden vazgeçmemişlerdir. Yaşadığımız dönemde emperyalizmin vazgeçmediği ‘Sevr’, Büyük Ortadoğu Projesi’yle yeniden Türk ulusunun önüne getirilmiştir.

Son on beş yıldır ülkeyi yöneten Siyasal İslam görüşündeki iktidarlar, sonunda rejim değişikliğine kadar vardırılmış bir ‘değişim ve dönüşüm’ü Türk Milleti’ne dayatma peşinde olmuştur. Bu dönemde devlet içinde yuvalanmış ‘cemaat’in kurduğu kumpaslarla, başta Türk Ordusu hedef alınmıştır. Türk Ordusu yıllarca süren hukuksuz Silivri davalarıyla gözden düşürülmeye, etkisizleştirilmeye çalışılmıştır. 15 Temmuz 2016’da ise, orduda örgütlenmiş emperyalizm güdümündeki FETÖ, ‘darbe - işgal girişimi’ne kalkışmıştır. Bu girişim ordu - millet tarafından önlenmiş ama ordu yine hedefte tutulmuş, OHAL dönemine geçilerek çıkarılan KHK’ler ile TSK’nın geleneksel yapısını değiştiren köklü değişikliklere gidilmiştir.

Büyük Zafer’in doksan beşinci yıldönümünde, yarınlar için umutsuzluğa düşmeden Mustafa Kemal’in sözlerini yineliyoruz: “Bugün kutlamak değerbilirliğinde bulunduğumuz büyük zafer, özellikle Türk Ordusunundur. Türk Ordusu ve Türk Milleti var olsun!”

 

AKP Muğla İl Başkanı

Kadem Mete

30 Ağustos, bir milletin yokluklar içinde ata yurdunda, onca düşmana rağmen kazandığı ulvi zaferin tarihidir. Birlikte aşılan engellerin, omuz omuza verilen bir mücadelenin ve her şeyden önemlisi de vatan sevgisinin tezahürüdür.

30 Ağustos tüm dünyaya şunu ifade etmiştir ki; birlik ve beraberlik eğer vatan sevgisi ile bütünleşirse aşılamayacak hiçbir engel yoktur. Yokluklar içerisinde kazanılan bu eşsiz zafer bugün bizler için halâ örnek teşkil etmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. Şanla dolu tarihimiz, her zaman için daha büyük başarılara imza atmamız adına bizlere güç verecektir .

Aziz milletimizin Zafer Bayramını bu duygu ve düşüncelerle kutluyorum. Bizlere bu toprakları yurt kılan ecdadımızı saygıyla anıyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere 30 Ağustos destanının kahramanlarını rahmetle yad ediyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X