Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Büyük Zaferimiz’i coşkuyla kutladık!

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

‘Büyük Zaferimiz’i coşkuyla kutladık!
Bu içerik 1191 kez okundu.

Yakın tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan, Kurtuluş Savaşı’nın tarihe altın harflerle yazılmasını sağlayan ve aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri Günü olarak da kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de törenlerle kutlandı.

Atatürk anıtı önünde sabah saat 09’da çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, ardından Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile devam etti.

Daha sonra Atapark’ta, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Garnizon Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Savcısı Bera Tosun, Gazilerimiz ve diğer ilçe protokol üyelerinin tribündeki yerlerini almasıyla başlayan kutlama programında bir kez daha saygı duruşunda bulundu ve İstiklâl Marşımız okundu.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Garnizon Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın törene katılanların bayramını kutlamasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşma, Milas Garnizon Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç tarafından yapıldı.

“Bu büyük zafer, yüce milletimiz için birlik ve beraberlik duygusu ve bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur”

Albay Erataç, konuşmasında “Mazisi şan, şeref ve zaferlerle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin; cesaret ve kahramanlığının destanlaştığı, vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı uğrundaki azim ve kararlılığın en önemli göstergelerinden biri olan, 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos 1922’de Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 95’inci yıldönümünü bir kez daha gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğu içindeyiz.

Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çağdaş bir devlet olarak inşası sürecinde, ordumuzun cesaret ve kahramanlığının destanlaşarak hafızalara kazındığı ve şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olarak kayda geçen bu büyük zafer, yüce milletimiz için birlik ve beraberlik duygusu ve bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur. Bu zafer, yalnız Mehmetçiğin değil, elleri ile ekmek pişiren, çorap ören, cephe gerisinde mermi taşıyan, kendi çocuğundan önce Türk askerini düşünen Türk kadınının ve Türk Milleti’nin destanıdır.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Başkomutan sıfatıyla yönettiği ve askerlik mesleğinin bütün ustalıklarını sergilediği bu destansı zaferin önemini; ‘30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferle doludur ama Türk ordusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte, kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı’ diyerek vurgulamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, bu bilinç ve inançla ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Türkiye Cumhuriyeti yalnız iki şeye güvenir. Biri milletin kararı, diğeri en ağır ve müşkül şartlar içinde dünyanın takdirine hakkıyla layık olmak niteliği kazanan ordumuzun kahramanlığı’ sözünde ifade ettiği güvenine layık olmak, bağrından çıktığımız yüce milletimize en güzel şekliyle hizmet vermek için var gücümüzle çalışmaya devam edilecektir.

30 Ağustos gününü bizler için önemli kılan bir diğer husus da, bugünün aynı zamanda ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’ olmasıdır.

Bu tarihi gün vesilesiyle; başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile vatanın bütünlüğü ve şanlı bayrağımızın daima hür bir şekilde dalgalanması uğrunda canlarını feda eden aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman Gazilerimizi şükranla anıyorum” diyerek, törene katılanların bir kez daha bayramlarını kutladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programının gündüz bölümü, tören geçidi ile sona ererken, programın akşam bölümünde Milas Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Fener Alayı’ ve Grup Pusula konseri için hazırlıkları tüm hızıyla sürüyordu. Gazetemizin baskıya girmesi nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Fener Alayı ve konser bölümü daha sonra yayınlanacak.

Mesajlar …

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla, haber merkezimize sonradan ulaşan mesajlarsa şöyle …

Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ

Her 30 Ağustos’ta, tarihte ender görülen bir şekilde bir ulusun küllerinden yeniden doğuşunu, Büyük Zaferi kutluyoruz. Sevr anlaşması sonucu Anadolu ve Trakya toprakları düşman kuvvetleri tarafından işgal edilmiş, halk on yıllarca çeşitli cephelerde süren savaşlar sonucu yorgun ve bitik durumdaydı. İstanbul hükümeti her şeyi kabul etmiş, işgal kuvvetlerinin esiri olmuş, sadece kendini düşünüyordu. Normal şartlarda gidişata göre Anadolu’nun orta yerinde sıkışmış, 5 - 6 il kadar dar bir alanda kalmış bir Türk topluluğu olarak kalacaktık. Ama tarihin akışını değiştirecek bir gelişme yaşandı. Büyük bir askeri deha ortaya çıktı. Anafartalar kahramanı, Çanakkale savaşlarının eşsiz komutanı Mustafa Kemal Atatürk, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinden dört gün sonra Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş savaşını başlattı.

Kurtuluş Savaşını verirken Türk Milleti kenetlenmiş, varını yoğunu orduya vermişti. Atatürk, askeri bir deha olmasının yanında siyasi bir deha olduğu da göstermiş, Anadolu’da birliği sağlamış, Osmanlı’dan kalan askerleri ve silahları toplamış, Fransızlar ve İtalyanların çekilirken bıraktığı silahları kullanmıştır. Atatürk, kurtuluş savaşını Büyük Millet Meclisi kanalıyla yapmıştır. Meclis-i Mebusan’dan Osmanlı toprakları dışında kalanlar haricindeki mebuslar ve ayrıca eksik olan yerlerde delege seçimleri yaptırarak her ilden 3 temsilci olmak üzere Ankara’da toplamış ve Büyük Millet Meclisini kurmuştur. Kurtuluş Savaşının bütün aşamalarında kararları Büyük Millet Meclisi almış ve uygulatmıştır. Ta ki Başkomutanlık Meydan Muhaberesine kadar.

Sakarya Meydan Muhaberesinden sonra Ordunun başına Mustafa Kemal Atatürk’ün geçmesini isteyen milletvekillerine, tek bir şart olarak ve geçici olarak Meclisin yetkilerini savaş sürecince istemiş ve bu şekilde yaklaşık bir yıl, ordunun ihtiyaçlarını sağlayarak taarruza hazır hale getirmiş ve sonra bu yetkilerini Meclise geri iade etmiştir. 

Anadolu topraklarının sonsuza kadar Türk toprakları olarak kalmasının sağlandığı Büyük Taarruz, Türk ordusunun top atışlarıyla başlamış ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile başarıya ulaşmıştır. İzmir 9 Eylül’de Yunanlılardan geri alınmış ve 18 Eylül’de Anadolu toprakları tamamen düşmandan temizlenmiştir.

Her 30 Ağustos, bir milletin kendi küllerinden yeniden doğmasının tarihidir.

Her 30 Ağustos, bir milletin emperyalizme karşı kazandığı eşsiz zaferin tarihidir.

Her 30 Ağustos, yeni bir devletin, çağdaş bir ulusun kurulma tarihidir.

Geleceğimizi şekillendirmek için geçmişimizi iyi bilmek durumundayız. Geçmişimizi bilerek bu vatanın ne şartlarda, atalarımız tarafından hangi zorluklarla kurtarıldığını bilerek, birlik ve beraberlik içerisinde geleceğimize sahip çıkmak zorundayız.

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu

Sömürgeci devletlerin yok etmek istediği Türk yurdunu kurtarmak için, canı pahasına mücadele eden, başta Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.

Biz kadınlar olarak, vatanımızda özgür ve huzurlu bireyler olarak yaşıyorsak, bunu 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan özgürlük mücadelesine borçluyuz.

Atatürk’e ve Cumhuriyet’e bağlı herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, yayınladığı mesajda, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın, Türk Milleti için varlık nedeni olduğunu ve bu sebeple de asla yadsınamayacak bir anlam ifade ettiğini belirtti.

Neredeyse yok olmanın eşiğine getirilmiş bir halkın, 30 Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz ile yeniden tarih sahnesindeki yerini aldığını ifade eden ve 30 Ağustos’un bir milletin yeniden doğuşunun destanı olduğunu vurgulayan Karaca, “Bu bayram, bu millete anasının ak sütü gibi helaldir. Zira şanlı ay yıldızlı bayrağımız, ülkemizin gönderine, bir daha yere indirilemeyecek şekilde çekilmiş, tüm toprakları işgal edilerek esaret altına alınmak istenen bir halk, yeniden şahlanarak yedi düveli dize getirmiştir. Bu onurlu direniş destanının sonunda da, özgür vatan mücadelesini Büyük Zafer ile taçlandırmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı’nın, gurur dolu adı olan 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. Bu uğurda can veren tüm Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” dedi.

Basın İlan Kurumu Muğla Şube Müdürü M. Ali Köseoğlu

Tarihi nice destanlarla dolu aziz milletimizin birlik ve beraberliğinin simgelerinden 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve akabinde idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nı kutlar, her iki bayramın da ülkemize ve dünyaya sağlık, mutluluk ve afiyetler getirmesini dilerim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X