Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

ADLİ YIL BUGÜN BAŞLIYOR

A. Coşkun EFENDİOĞLU -

ADLİ YIL BUGÜN BAŞLIYOR
Bu içerik 357 kez okundu.

Adliye mensuplarının Adli Tatili bugün sona eriyor. Yeni Adli Yıl’ın açılışı, bugün saat 09:00’da Muğla Barosu Milas Temsilciliği’nin Atapark’a koyacağı çelenkle başlayacak. Baro’nun Milas Temsilcisi Fatma Nur Selam, “aslında çelenk koyma sonrasında bir resepsiyon yapmayı da planlıyorduk. Ancak Baromuzun en yaşlı avukatı, değerli meslektaşımız Av. Doğan Kaynak bayramda hayatını kaybettiği için, resepsiyonu erteledik. Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak adli yılımızı başlatacağız” dedi.

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu bir açıklama yaparak, Ankara’da Yargıtay’da yapılacak olan ve TBB’nin konuşmacı değil dinleyici olarak davet edildiği Adli Yıl açılış törenine ‘sırf alkışlamak için gitmeyiz’ diyerek, katılmayacaklarını belirtti. Feyzioğlu şunları belirtti:

“3 yıl öncesine kadar Türkiye’de çok doğru ve sağlıklı bir yargısal gelenek vardı. Yargıtay Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği, yargının sorunlarını, devleti yönetenler ve yönetmeye talip olanlar önünde konuşurdu. Söylediklerimizin doğruluğundan rahatsız olanlar, sudan bahanelerle bu konuşmanın dayanağı olan kanun maddesini değiştirdiler. Yine de kanunda açık hüküm olmasa da uygulama devam edebilirdi. Ancak Yargıtay siyasi iktidarın dediğini yapmayı tercih etmiştir. Bizi Adli Yıl açılışına konuşmacı olarak değil, dinleyici olarak davet etmiştir. Anlaşılan kendi kendilerine konuşup, kendi kendilerine dinleyecekler. Doğruların söylenmesinden ve duyulmasından bazıları memnun olmuyor demek ki…

Biz gerçek sorunların hiç kimseden çekinilmeksizin konuşulmadığı bir yere sırf alkışlamak için gitmeyiz. Yargıtay’dan da kendisine ve şanlı tarihine yakışanı yapmasını ve geleneği yeniden başlatmasını bir kez daha talep ediyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X