Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Akbük’teki yangın kuşku yarattı …

A.Coşkun EFENDİOĞLU -

Akbük’teki yangın kuşku yarattı …
Bu içerik 3428 kez okundu.

Bayramın birinci günü, Milas Akbük Koyu civarında çıkan orman yangınında 8 hektarlık alan yangından etkilendi. Milas Orman İşletmesi ekiplerinin müdahale ettiği yangın, ancak akşam saatlerinde kontrol altına alınabildi.

Bilindiği gibi, SİT alanlarının tanımlarında yapılan değişikliklerle, bazı koruma altındaki alanların imara açılması çalışmaları sürecinde, önümüzdeki dönemde pek çok kasti orman yangınları çıkabileceği belirtiliyordu. Bu konuda mücadele etmek için kurulan MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) toplantılarında, bu olasılık hep gündeme getirilmişti.

Milas’a bağlı Akbük Koyu da, bu anlamda rant peşinde koşanların baş hedeflerinden biri durumundaydı. Bu bölgede, ormancıların tespitine göre denize yakın bölgede çıktığı tahmin edilen ve bayramın tam da birinci gününde başlayan orman yangını, bu yöndeki kuşkuları artırdı.

MUÇEP sözcülerinden Serdar Denktaş, MUÇEP sayfasında paylaştığı bilgi notuyla yangını duyururken, “Ne yazık ki koruma statülerinin düşürülmesinden sonra beklenen olumsuz gelişmeler yaşanmaya başlandı.

Akbük’te önceki gün çıkarılan ve kasti olma şüphesi yüksek olan yangın, yakın gelecekte tüm bölgeyi sarma tehlikesi taşıyan bir işaret.

Parsel sorgu yapıldığında yangın çıkan bölgenin hemen batısında deniz kenarında 11 tane zeytinlik niteliğinde parsel var, toplam büyüklükleri yaklaşık 20 dönüm. Elbette hiç kimseyi suçlamadan, merak edenler için uydu haritası üzerinde işaretledim. Sarı daire içindeki alan yangının çıktığı bölge” diyerek, iki uydu fotoğrafı yayınladı.

İlkinde, Akbük’teki yangının havadan görüntüsü, ikincisinde ise, yangın çıkan bölgenin yanındaki parseller gösteriliyor ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
r     2017-09-08 kışın oteler ve vilalar yaparlar
Hüseyin Baykara. Akbük. [email protected]     0000-00-00 Önce Özür dileyerek bir düzeltme yapmak istiyorum. Milas Akbük değil (çoğu kişi eskiden Milas a Bağlı şimdi Didim Akbük zannetmiş) menteşe ilçesine bağlı Akbük. Gerçi ikisi de Muğlaya bağlı ama yangın haberi iki şekilde duyuruldu. Milas Akbük ve menteşe Akbük.Muğlada aynı anda iki yerde yangın varmış gibi algılandı. Ben bizzat yangının yakın yerde yaşayan yangından kıl payı kurtulan bir alanda yaşayan biri olarak, yangının çıkma sebebi koya gelen sorumsuz şımarık kişi yada kişilerdir.H.Baykara
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X