Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Doğru ve güvenli yargılanma herkesin hakkıdır!”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

“Doğru ve güvenli yargılanma herkesin hakkıdır!”
Bu içerik 912 kez okundu.

‘Yeni Adli Yıl’ın başlaması nedeniyle ilçemizde görev yapan Hakim ve Savcılar ile Avukatlar, Atapark’ta düzenlenen törende bir araya geldiler.

Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş’ün yanı sıra Milas Adliyesi’nde görev yapan Hakim ve Savcılarla birlikte Avukatların katıldığı tören, Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal marşımızın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise, Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Fatma Nur Selam tarafından yapıldı.

‘Adalete ve adli sisteme tam olarak güven duyulan bir adli yıl’

Sözlerine, ‘doğru ve güvenli yargılanma hakkı’nın yurttaşların en temel hakkı olduğunu ve bu hakkın, ‘kaliteli hizmet’ ile gerçekleştirilebileceğini belirterek başlayan Selam, açıklamasında daha sonra şu görüşlerini dile getirdi:

“Adalet bekleyen yurttaşın doğru ve güvenli yargılanma hakkının sağlanması, Adalet Emekçileri olan biz Avukat, Hakim, Savcı ve diğer yargı mensuplarının görev, yetki ve sorumluluğundadır.

Elbette doğru ve köklü bir yargı sistemi de adalet için vazgeçilmezdir. Ancak en doğru kural, en doğru sistem yetersiz/liyakatsiz uygulayıcıların elinde berhava olmaya mahkumdur.

Değerli adalet emekçileri... Bizlere düşen sorumluluğun farkında olarak en adil, en hızlı, en doğru, en güvenilir adalet hizmeti vermek boynumuzun borcudur. Borcumuzu ödeyeceğimiz bir adli yıl istiyorum.

Gerçeğin gerçek olmayandan, suçlunun suçsuzdan, haklının haksızdan adilce ayrıldığı bir adli yıl istiyorum.

Hak sahibinin hakkına kavuştuğu bir adli yıl istiyorum.

Avukatların ve diğer yargı mensuplarının görevlerini yaparken fiziksel/psikolojik şiddet ve baskı görmediği, hakim ve savcıların bağımsızlık ve tarafsızlığının teminatının tam olarak sağlandığı, tüm yurttaşların adalete ve adli sisteme tam olarak güvendiği bir adli yıl istiyorum.

Gerçekleşeceğini biliyorum. Çünkü kadim tarihime, toprağıma, ülkeme, en önemlisi de insanıma güveniyorum. Hak’tan, hakkaniyetten yana adalet dolu bir yıl dileğiyle saygılarımı sunuyorum.”

OHAL’in bir an önce sonlandırılması …

Baro Temsilcisi Fatma Nur Selam’ın ardından, törene katılan CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ ise konuşmasına, geçtiğimiz hafta sonu kaybettiğimiz Av. Doğan Kaynak’ı rahmetle anarak başladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer bir ülkede hukuk tesis edilememişse, o ülkede güçlülerin hukuku işler. Demokrasi ve hukuk sisteminin çalışmadığı hiçbir ülkede; gelişmişlikten, kalkınmadan, hak ve adaletten söz edilemez.

Yeni adli yılda, şu anda yürürlükte olan OHAL’in bir an önce sonlandırılması, hukuk sisteminin tüm yönleriyle yeniden ülkemizde tesis edilmesi dileklerimle, tüm yargı mensuplarının, avukatlarımızın ve adliye çalışanlarının yeni adli yılını kutluyorum.”

Yeni adli yılın başlaması nedeniyle düzenlenen tören, Atatürk anıtı önünde çektirilen anı fotoğrafıyla son buldu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X