Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yarın saat 19’da başlayacak!

A. Kemal KAŞKAR -

Yarın saat 19’da başlayacak!
Bu içerik 604 kez okundu.

Karaova’da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri; 6, 7 ve 8 Eylül’de “Karaova Bağbozumu Rotası Yelken Yarışları” ile başladı.

Şenlikler yarın saat 19’da  Kumbahçe meydanından İskele meydanına kadar yapılacak Şenlik Yürüyüşü ile sürecek. Bu sırada, “Karaova Bağbozumu Rotası Yelken Yarışları”nda dereceye giren yelkencilere madalyaları verilecek. Geleneksel tatların ve ürün dağıtımının da yapılacağı gösterilerde, yöresel şarkı ve türkülerin çalındığı davul - zurna etkinliği ile ilk gün etkinlikleri tamamlanacak.

9 ve 10 Eylül tarihlerinde Mumcular Mustafa Kalem Parkı’nda …

9 Eylül Cumartesi günü saat 10’da Mumcular Mustafa Kalem Parkı’nda açılış töreni düzenlenecek ve ardından sergilikler ziyaret edilecek. Çok çeşitli ürün tadımlarının ve tanıtımlarının da yapılacağı sergiliklerden alışveriş de yapılabilecek.

Karaova Der tarafından geçen yıl ilki gerçekleştirilen Pınarlıbelen Köyü İlköğretim Okulu yenileme projesinin ardından ikinci okul olan Karaova Yeniköy İlköğretim Okulunun da açılış töreni, şenlikler kapsamında saat 12’de gerçekleştirilecek.

“Balık nasıl pişirilmez!”

Gün içinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda yemek-damak kültürümüzün tanıtımı için 17 ile 18 saatleri arasında Süleyman Dilsiz’in sunumu ile “Balık nasıl pişirilmez” adlı halk katılımlı söyleşi düzenlenecek.

Arçelik Mucize Lezzetler ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum’un destekleriyle yapılacak olan Köyler arası Yöresel Yemek Yarışması ise 18 -19 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Akşam saat 20’de bir Bodrum halk kültürü olan ‘TEMEL DEVREN MİRAS’ defilesi ve ardından Halil Çokyürekli Zurna konseri ile ikinci gün etkinlikleri tamamlanacak.

10 Eylül Pazar akşamı ‘Kurtalan Ekspresi Konseri’ var!

10 Eylül Pazar günü sergilikler yine açılacak ve 14 - 17 saatleri arasında yapılacak ‘Karaova Söyleşileri’ kapsamında “Karaova’da Kırsal Kalkınmanın Geleceği” adlı şu söyleşiler yapılacak:

1.“Karaova’nın değerlendirilmesi ve bağcılığın başlangıcı” Konuşmacı: Lale Aytaman - Muğla eski Valisi.

2.“Yöreye uygun üzüm çeşitleri ile bağcılık ve sonuçları” Konuşmacı: Prof. Dr. Ahmet Altındişli / Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü.

3.“Kaliteli zeytinyağı nasıl üretilir” Konuşmacı: Ali Osman Menteşe / Yöresel Üretici.

4.“Yüz binlik planlarda Eko Turizm ve Kırsal Kalkınma” Konuşmacı: Semra Kutluay - Şehir ve Bölge Plancısı.

5.“Bölgede hayvancılık ve geleneksel süt ürünlerinin geleceği” Konuşmacı: Prof. Dr. Cem Karagözlü / Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi.

6.“Günün değerlendirilmesi ve gelecek için markalaşma” Konuşmacı: Faruk Malhan / Yüksek Mimar.

15.00 ile 16.00 saatleri arasında Sinem Diyici’nin “Doğada Akustik Jazz” performansı yapılacak.

18.00 ile 19.00 saatleri arasında yemek yarışmasını kazanan yemeklerin satışa sunulmasının ardından akşam saat 19.30 ile 21.00 arasında TRT Sanatçısı Mustafa Özcan’ın katılımıyla Karaova Halk Korosu yöresel şarkı ve türküleri seslendirecek.

3. Karaova Bağbozumu Şenlikleri, 10 Eylül Pazar akşamı ödül töreniyle sürüp ‘Kurtalan Ekspresi Konseri’ ile sona erecek ...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X