Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Yöremizde Deprem Gerçeği’ Konferansı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Yöremizde Deprem Gerçeği’ Konferansı
Bu içerik 541 kez okundu.

21 Temmuz’da Bodrum - İstanköy Adası arasında meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından Bodrum ve Milas yöresinde yaşanan çok sayıda depremin bilinmezlerinin Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) tarafından düzenlenecek konferansta açıklanacağı bildirildi.

Türkiye’nin en önde gelen deprem uzmanlarından Prof. Dr. Ali Koçyiğit tarafından verilecek konferansta, yöremizin deprem gerçeği tüm boyutlarıyla ortaya konulacak.

Konferans 15 Eylül 2017 Cuma günü saat 14.30’da MİTSO Toplantı Salonunda yapılacak.

 

“Savları çok büyük

ilgi çekmişti”

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, 21 Temmuz depreminin ardından Bodrum ve Milas’ta oluşan çeşitli büyüklükteki yüzlerce yer sarsıntısı ciddi kaygılara yol açtı. MİTSO üyelerinin de dile getirdikleri bu kaygılar üzerine MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer; Türkiye’nin sayılı deprem uzmanlarından birisi olan Prof. Dr. Ali Koçyiğit ile Güvercinlik Adabükü mevkiindeki evinde bir görüşme yapmış, görüşme sırasında Prof. Koçyiğit’in dile getirdiği bilgiler MİTSO tarafından kamuoyuna yansıtılmıştı.

Prof. Koçyiğit’in 21 Temmuz’daki deprem ve artçılarının denizde meydana gelmesinin büyük yıkımlara yol açmadığı, ancak depremin merkezinin karaya kayması durumunda çok hasarlı depremler oluşabileceği, Güllük fayının hareketlenmesiyle Ekinanbarı Ovasındaki köylerde büyük hasarlar oluşabileceği, Ören’in tümüyle alüvyon dolgusu bir ova üzerine kurulmuş olması yüzünden mutlaka taşınması gerektiği yönündeki savları çok büyük ilgi çekmişti.

Prof. Dr. Ali Koçyiğit, görüşmenin ardından MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in sohbet ortamında verilen bilgilerin Oda tarafından düzenlenecek konferansta daha geniş boyutlu bir şekilde anlatılması önerisini olumlu karşıladı. Bunun üzerine 15 Eylül 2017 Cuma günü saat 14.30’da MİTSO’da bir konferans düzenlenmesi kararlaştırıldı. MİTSO tarafından Prof. Ali Koçyiğit’in katılımıyla ve “Yöremizde Deprem Gerçeği” adıyla düzenlenecek konferansın Milas’ın ve Bodrum’un yerel radyolarıyla Muğla’nın yerel televizyonları tarafından da yayınlanması bekleniyor.

 

“Çok önemli bir

konferans olacağını

düşünüyorum”

Milaslıları, MİTSO’nun düzenlediği ve Prof. Dr. Ali Koçyiğit’in sunumuyla yapılacak olan “Yöremizde deprem gerçeği” konulu konferansa davet eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “21 Temmuz’da Bodrum ile İstanköy Adası arasında meydana gelen ve sonrasında oluşan depremlerin yarattığı kaygı ve tedirginlik birçok Oda üyemiz tarafından bize yansıtıldı. Biz de yöremizde olagelen depremler hakkındaki bilgi edinmek üzere, konunun en büyük uzmanlarından birisi olan Sayın Prof. Dr. Ali Koçyiğit’e ulaştık. Kendisi bizimle çok değerli bilgiler paylaştı. Biz de bunların bir kısmını kamuoyuna açıkladık. Sayın Prof. Koçyiğit’in; bize anlattıklarını ve daha fazlasını, Odamızda düzenleyeceğimiz bir konferansta kamuoyuna açıklamasını önerdik. Kabul ettiler ve biz de böyle bir konferans düzenledik. Yöremizin deprem gerçeği hakkında kamuoyunun aydınlatılması için çok önemli bir konferans olacağını düşünüyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X