Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Eğitimin sorunlarının çözümü gerçek eğitimcilere bırakılsın!”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Eğitimin sorunlarının çözümü gerçek eğitimcilere bırakılsın!”
Bu içerik 570 kez okundu.

Bileşenleri arasında; Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Kadın Araştırmaları Derneği (KAD), Bilim ve Gelecek Dergisi, 1884 Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı  (1884 Vakfı), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (EĞİTİM-İŞ), Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, Kadıköy Kent Konseyi, Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği (KAVEG), Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED), Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), Projeniz Değiliz İnisiyatifi, Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMOD), Türk Kadınlar Birliği (TKB), Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Ulusal Eğitim Derneği (UED) ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin (YKKED) bulunduğu ‘Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu’ndan yapılan “Böyle eğitim olmaz” başlıklı açıklamada, ülkemizdeki eğitim öğretim yaşamına ilişkin kaygılar, sorunlar ve çıkış yollarıyla ilgili uyarı, çağrı ve önerilerde bulunuldu.

ADD Milas Şubesi tarafından gazetemize iletilen, ‘Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu Yürütme Kurulu’ imzalı açıklama şöyle … 

“Böyle eğitim olmaz”

2017 - 2018 eğitim öğretim yılına eğitimle ilgili sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, veliler ve sade yurttaşlar olarak düş kırıklıkları, kaygı ve isyan duyguları ile giriyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “dindar bir yeni nesil” projesi ile uyum içindeki ‘yeni’ müfredat (ders) programlarını reddediyoruz.

Bilim yerine inancın konulmaya çalışılmasına; laik Cumhuriyet rejiminin ruhuna ters düşen biat kültürünün yaygınlaştırılmasına;

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilerinin dinci vakıf, tarikat ve cemaatlere devredilmesine ‘Hayır!’ diyoruz.

Demokrasinin güvencelerinden biri olan ve anayasal koruma altında bulunan Öğretim Birliği Yasası’nın yok edilmesini, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği açısından çok tehlikeli buluyoruz.

Başarılı okullarımızın, ‘Proje Okul’ adı altında, başarıları gölgeli imam hatip okullarına dönüştürülmelerini istemiyoruz.

4+4+4 kesintili sistemin yanlışlığını, çöküşünü ve verdiği hasarı gördüğümüz için, ivedi olarak 12 yıllık zorunlu kesintisiz eğitime geçilmesini talep ediyoruz.

Anadolu Öğretmen Liselerinin kapatılmalarını ve öğretmenlerimize yaşatılan inanılmaz değerbilmezliği aymazlık olarak niteliyoruz.

Dini ağırlıklı seçmeli derslerin bütün okullarda ve sınıflarda okutulmasına, ayrıca Kuran kurslarındaki eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasına razı olmuyoruz.

Ders kitaplarının Atatürk, bilimsel gerçekler ve evrensel değerlerle donatılmasını istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın içine düştüğü ve ülkemizi de soktuğu bu çıkmaz sokaktan bir an önce çıkmasını diliyor, bunun için de eğitim sorunlarını çözme işinin gerçek eğitimcilere bırakılmasını talep ediyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X