Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Av Yasakları’

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Av Yasakları’
Bu içerik 567 kez okundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan, ‘Av Yasakları’nın ayrıntılarına ilişkin bir açıklama yapıldı.

Merkez Av Komisyonu’nun aldığı kararlara göre, 2017 - 2018 av döneminde avlanmanın Ege, Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde 19 Ağustos 2017 tarihinde bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başladığına dikkat çekilerek, genel ve devlet avlaklarında Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde (idari tatiller dahil) avlanma yapılabileceğinin belirtildiği açıklamada daha sonra şu bilgi ve uyarılara yer verildi ...

Avcı Başına Bir Günlük Avlanma Limitleri

Avına izin verilen bazı av hayvanları için avcı başına belirlenen bir günlük avlanma limitleri aşağıda yer almıştır.

Kuşlar için; Bıldırcın:10, üveyik:5, karatavuk: 3, çulluk 5, sakarmeke:4, tahtalı 4, sakarca: 3’er, suçulluğu (bekasin):1, kınalı, kum keklik toplamda 2, çil keklik 2, (bu av sezonunda sadece Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Iğdır, Kars, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Malatya, Erzincan, Erzurum, Van, Kayseri, Aksaray, Tunceli, Giresun, Yozgat, Bayburt ve Tokat illerinde avlanacaktır), yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, elmabaş patka ve çıkrıkçın: toplamda: 6; Memeliler için: Yabani tavşan: 1, adatavşanı 2, yaban domuzu: 5, çakal: 1, tilki: 2 olarak belirlenmiştir.

Av Dönüşünde Avcıların Taşıyacakları Av Hayvanı

Miktarı (Bagaj Limiti)

Birbirini izleyen bir günden fazla süren avlanmalarda, avlanan av hayvanlarının avlaklarda ve av dönüşünde nakil vasıtası ve/veya avcıların üzerinde taşınabilecek en fazla miktarı; her bir avcı için avcı başına günlük belirlenen bir günlük avlanma limitlerini aşamayacaktır. Ancak bulunduğu ilin dışına avlanmaya gidecek avcıların beyanları doğrultusunda, birbirini takip eden ava açık iki gün, av dönüşlerinde bagajlarında avcı başına iki günlük limiti bulundurabilecektir.

Kota bitince Av Yasak

İlan edilmiş genel ve devlet avlaklarında belirlenen kotalar; Bakanlığın belirleyeceği kurallar doğrultusunda, avlanma süreleri içinde günlük avlanma limitlerine göre MAK tarafından belirlenen avlanma günlerinde “……. Avlağında Avlanma İzin Belgesi” alınarak avlanılabilecektir.

Avlaklarda İzin Alınarak Avlanılacak

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 2017-2018 av döneminde uygulamaya konulan 0850- 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarında avlanabilecektir.

Karar uyarınca aşağıdaki alanlarda avlanma yapılamayacak:

-Genel, devlet, örnek ve özel avlaklar dışındaki alanlarda, -Avın yasaklandığı genel ve devlet avlaklar ile sahalarda, -Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve/veya diğer kurumlar tarafından ağaçlandırılmış, erozyon kontrol çalışması yapılmış alanlar ile doğal olarak gençlik gelmiş ormanlık alanlarda ortalama fidan boyunun 2 m’nin altında olan alanlarda, -Tabii gençleştirme çalışması yapılmakta olan sahalar ile toprak koruma sahalarında, -Arboretumlarda, -Orman içi dinlenme yerleri, piknik ve mesire alanlarında, şehir ormanlarında, -Karayolları Genel Müdürlüğü haritasında belirtilen yollarda, -Orman içi göletler ile il özel idareleri, büyükşehir belediyeleri ve DSİ tarafından yapılan göletlerde (Manisa-Gölmarmara ve Denizli-Işıklı Gölleri hariç), -Etrafı hendek veya herhangi bir şekilde çevrilen yerlerde, ekili alanlarda, yoncalık, çayırlık, muhafaza işareti konmuş çayırlık, bağ, bahçe ve fidanlıklarda sahibinin rızası olmadan avlanmak yasaktır.

Korunan alanlarda av yapılmayacak

-Yaban Hayatı Koruma Sahalarında, -Milli Parklarda, -Tabiat Parklarında, -Tabiat Koruma Alanlarında, -Özel çevre koruma bölgelerinde, -Yaban Hayatı Geliştirme Sahalarında, -Yaban Hayvanı Üretme Yerleri ve İstasyonlarında, -Yaban Hayvanı Yerleştirme Sahalarında ve Bakanlıkça av dönemi içinde yeni tesis edilecek/ilan edilecek yukarıda belirtilen sahalarda avlanmak yasaktır.

Yukarıda belirtilen sahalarda, mevzuat doğrultusunda izin verilen avcılık ve av turizmi faaliyetlerine ilişkin hükümler saklı bulunmaktadır.

Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özellikleri ile Avlanma Esasları ise şöyle:

-Namludaki fişek hariç haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik pompalı vb yivsiz av tüfekler ile havalı tüfek ve tabancalar, -Canlı mühre ve çığırtkanlar, mekanik, elektronik görüntü büyültücü veya görüntü değiştiriciden oluşan gece avı cihazlar, -Zehirli veya uyuşturucu yem, ilaç vb. malzemeler, -Bakanlıkça izin verilen geleneksel avcılık hariç, her türlü kapan, olta, ilmek, ağ, ökse, alaca, kafes ve tuzaklar, -Kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak mahiyetteki kullandıkları aydınlatma araçları hariç, ışık yayan araç ve gereçler, şarjlı el projektörleri ve sabit projektörler, aküyle çalışan el projektörleri; petrol türevleriyle çalışan her türlü ışık kaynakları, -Motorlu tekne ve benzeri araçlar avlanma da kullanılamaz.

Yasaklanan Avlanma Usulleri

Sulak sahalarda; saz, kamış, diken, ot, çuval vb. şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık gümeler hariç, özel mülkiyetteki araziler de dâhil, her türlü üstü kapalı, korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılamaz …

-Su kuşları hariç olmak üzere diğer av ve yaban hayvanlarını güme kullanarak avlamak, -Kara ve hava araçlarıyla hareket halindeyken avlanmak, -Tüfeksiz dahi olsa her türlü motorlu tekneyle su kuşlarını ürkütüp havalandırarak bir yöne sürmek, suya girerek çevirme avı yapmak, -Avda kullanılması yasaklanan araç ve gereçleri avlanma sırasında kullanarak avlanmak, -Tarımsal faaliyetler sırasında biçerdöver ve traktörlerde tüfek bulundurmak, -Yaban hayvanlarının yavrularını yakalayarak alıkoymak; boş dahi olsa yaban hayvanlarının yumurtalarını toplamak ve bulundurmak, -Av ve yaban hayvanlarını yeme alıştırarak avlamak, -Av ve yaban hayvanlarının kuluçka ve üreme alanlarına zarar vermek yasaktır.

Yaralı bulunan av ve yaban hayvanları en yakın Bakanlığımız birimlerine veya Emniyet birimlerine bildirilmelidir.

Avlanma hakkını elde edebilmek için

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini, İl Şube Müdürlüklerinin T.C. Ziraat Bankası şubelerindeki döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X