Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, önemli açıklamalarda bulundu

Adem KANKAYNAR -

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, önemli açıklamalarda bulundu
Bu içerik 1216 kez okundu.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, geçtiğimiz eğitim öğretim yılı sonunda kapanacağı duyurulan, ancak sonradan vazgeçilen Menteşe İlkokulu ile Sakarya İlk ve Orta Okulu önünde trafik yoğunluğuna neden olan öğrenci servisleri ve bu yıl ilk kez eğitim öğretime başlayan İmam Hatip Spor Okulu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, 2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılının başladığı şu günlerde, birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

“Menteşe, eğitim öğretime devam ediyor”

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı sonunda kapatılarak, okul binasının İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredileceği duyurulan ancak sonradan vazgeçilen Menteşe İlkokulu’nda 6 sınıfın mevcut öğrenci sayısı ve öğretmen kadrosuyla yeni eğitim öğretim döneminde devam ettiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Bal; “Birinci katında eğitim öğretim yapılacak. İkinci katında ise şu anda tadilat çalışmaları sürüyor. Tamamlandığında, Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesindeki bazı birimler oraya taşınacak. Öğrenciler ve personel ayrı kapılardan giriş çıkış yapacaklar. Dolayısıyla birbirinden bağımsız olarak bina hem okul hem de Milli Eğitim Müdürlüğü ek binası olarak hizmet vermeye devam edecek” dedi.

“Bu hafta çözüme kavuşacak”

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okulların açılmasıyla, Döner Kavşak diye bilinen Sakarya İlk ve Ortaokulu önündeki noktada öğrenci servislerinin neden olduğu trafik yoğunluğunu aşmak üzere başlatılan çalışmaların son durumu hakkında da açıklama yapan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Birkaç çözüm yolu üzerinde çalışıyoruz. Servis araçlarının okul bahçesine giriş ve çıkışı öğrencilerimiz açısından büyük bir risk taşıyacağı kanısındayız ve bu çözüme sıcak bakmıyoruz. Milas Belediyesi ile yapılan son görüşmede, taksi durağının bulunduğu bölümde duvarın bir bölümünün kaldırılarak, 2 metrelik bir tali alan açılması ve bir yarım hilal şeklinde servis araçlarının bu bölümü kullanmaları gündemde. Sanırım bir iki gün içinde karar verilecek ve sorun ortadan kaldırılacak” dedi.

“Milas Modeli örnek olacak”

Geçen yılki servis aracı sayısının yüzde 40 civarında azaltıldığını belirten Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Bu sene ‘Milas Modeli’ dediğimiz bir model geliştirdik. Özellikle kırsaldan kent merkezindeki okullara taşınacak olan öğrenciler, bir merkezde toplanacak, oradan tek bir okula gidecek. Böylece servis araçları öğrencileri 5 - 6 ayrı okula taşımak yerine sadece bir okula götürüp akşam da oradan alacak. Böylelikle şehir merkezine giren araç sayısında önemli bir azalma olurken, öte yandan devletimiz de ciddi bir oranda tasarruf yapmış olacak. Bakanlık bu projeyi olumlu buldu ve bu seneki uygulama başarılı olduğu takdirde başka yerlerde de uygulanması düşünülüyor” dedi.

“Kontenjan sayısından çok fazla müracaat oldu”

Bu sene ilk kez eğitim öğretim faaliyetine başlayan Şehit Murat İnci Anadolu İmam Hatip Spor Lisesi’ne (eski Ümit Koleji binasında), 68 öğrenci kontenjanının ayrıldığını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Bal; “Bu sayının en az 3 - 5 kat fazlası müracaatta bulunuldu. 68 öğrencimiz spor lisesine kayıt yapılırken, bir 68 öğrenci ise normal İmam Hatip Lisesi’ne kayıt yaptırmıştır. Dolayısıyla beklentimizin üzerinde bir ilgi ile karşılaştık” dedi.

“Öğretmen açığımız yok”

Başlayan eğitim öğretim yılında okullarda öğretmen açığının bulunmadığını, hatta bazı branşlarda kadro fazlalığının olduğunu belirten Bal; “Eş durumu nedeniyle ilçemizden tayin olmak isteyenler veya ilçemize gelmek isteyenlerle ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze yazışma yapıldı. Bu arada bazı özel branşlar için sözleşmeli öğretmenlerin ataması da önümüzdeki hafta netleşecek. Geçmiş yıllarda yaşanan sorunlar göz önüne alınarak bu sene yaşanmaması, başlayan yeni eğitim öğretim yılının sorunsuz, sağlıklı ve başarılı bir şekilde geçmesi için alınan önlemler kendini göstermeye başladı. Mutlaka ufak tefek aksaklıklar vardır, bunlar da bizlere iletildikçe hemen çözümü yoluna gidiyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X