Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Her zaman destek vermeye hazırım”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Her zaman destek vermeye hazırım”
Bu içerik 494 kez okundu.

Muğla Valisi Esengül Civelek, geçtiğimiz hafta ilçemizdeki ziyaret programı kapsamında Milas Süt Birliği’ni de ziyaret etti. Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Birlik Başkan Yardımcısı Nurettin Pinar, Birlik Genel Müdürü Soner Güney ve Birlik Çalışanları tarafından karşılanan Vali Civelek’e Milas Kaymakamı Eren Arslan da eşlik etti. Ziyaret sırasında Birlik Başkanı Ali İhsan Gezgin’den Birlik çalışmaları hakkında bilgiler alan Vali Civelek, süt sığırcılığı sektörünü yakından tanıdığını belirterek, kendisine iletilen taleplere destek vereceğini söyledi.

Her gün 150 ton süt toplanıyor

Milas Süt Üreticileri Birliği Basın - Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden edinilen bilgiye göre, Vali Civelek’e Milas Süt Birliği, üyeleri ve çalışma alanları hakkında bilgiler veren Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, “Yaklaşık 3 bin civarında üyemiz ve 70 çalışanımız var. Birlik olarak her gün Milas’tan yaklaşık 150 ton süt topluyoruz. Bu sütün tamamını, anlaşmalı olduğumuz firmalara aktarıyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nde 15 dönümlük bir yer aldık. İnşallah bu alana, yakın bir süre içerisinde tesisimizi kurarak, kendi sütümüzü mamullere dönüştüreceğiz. Birlik olarak önceliğimiz bir marka oluşturmak. İnşallah azmimiz ve hırsımız ile bunu başaracağız. Üreticilerimiz ile sadece süt üretmeyip her yönde hizmet etmeyi arzuluyoruz. Bu doğrultuda da yakın süreç içerisinde ‘Et Market’imizi de hizmete sunacağız. Böylelikle besi sığırcılığı yapan üreticilerimize de destek vermiş olup, tüketicimizin kaliteli et tüketimini sağlayacağız” dedi.

Desteklemelerin gerçek üreticiye ulaştırılması önemli

Sektörün sorunları ve sıkıntılarını da Vali Civelek’le paylaşan Gezgin, “Geçtiğimiz yıllarda sektörümüz zor bir süreçten geçti. Bu aşamada Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımız devreye girerek süt tozu konusunda önemli adımlar attı. Daha önce süt tozu desteği firmalara verilirken, Bakanlığımızın yaptığı en son çalışma ile üretici örgütler üzerinden süt tozu üretimi desteklenme kapsamına alındı. Bu da örgütlerin ve üyelerinin sıkıntılı süreçte rahatlamasını sağladı. Bakanlığımıza bu olumlu adımları için üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz. Sektörü ve üreticiyi zor duruma sokan bir diğer konu ise, sektörde hiç yer almamış kişi ve firmaların sonradan sektöre dahil olmaları. Devletimizin vermiş olduğu desteklemelerden faydalanarak sektörde yer alanların bu girişimleri, arz talep dengesini değiştiriyor. Onun için, desteklemelerin gerçek üreticiye ulaştırılması için çaba sarf etmeliyiz” dedi.

Muğla, aslında tarım kentidir

Konuşmasının son bölümünde, süt sektörünün geleceği ve ürün kalitesi açısından eğitimlerin de önemli olduğunı, bu anlamda sık sık eğitim programları düzenleyip üreticileri bilinçlendirmeye çalıştıklarını dile getiren Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Muğla’nın tarım kenti olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Herkes Muğla’nın turizm kenti olduğunu ifade eder ama Muğla, aslında tarım kentidir. Balık ve bal gibi birçok alanda da başarıları ve öncülüğü vardır.”

Birlik ve beraberlik çok önemli

Verdiği bilgilerin ardından çalışmalarından dolayı Başkan Gezgin’i kutlayan Vali Civelek, “Birlik ve beraberlik çok önemli. 3 bin üyenizi sağlam ve diri tuttuğunuz takdirde, inanıyorum ki başarılarınız daha da artacaktır” dedi.

Yeter ki sizler talepte bulunun

Birçok sektörü yakından tanıma fırsatı bulduğunu, süt sığırcılığının keyif aldığı bir alan olduğunu belirten Vali Civelek, “Bildiğim kadarıyla şu anda pazarlama sorununuz yok. Sektörün zorlukları ve güzellikleri var. Bu iş çok da kolay bir iş değil” dedi.

Kırklareli’nde Vali olarak görev yaptığı sırada hayvancılık alanında yapılan çalışmalardan örnekler vererek sektörle ilgili tecrübe sahibi olduğunu ifade eden Vali Civelek, “Benim bilgi ve birikimime düşen ne varsa her zaman destek vermeye hazırım. Yeter ki sizler talepte bulunun” dedi.

Vali Civelek ve Kaymakam Arslan’a ziyaret sırasında ‘sıcak süt’ ikramında bulunuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X