Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Biz istersek yapabiliriz!”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Biz istersek yapabiliriz!”
Bu içerik 435 kez okundu.

Muğla Çevre Platformu üyelerinin, bugün saat 12:30’da Muğla/Menteşe Adliyesi önünde, ‘Gökova bölgesinin SİT değişikliği’ne karşı TMMOB Mimarlar Odası’nın açacağı davaya müdahil olunduğuna ilişkin bir açıklama yapacakları bildirildi.

Konuyla ilgili olarak MUÇEP’ten yapılan yurttaşlarımıza çağrı açıklamasında, “Bizler Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) olarak ‘Gökovamız Cennet Kalsın’ diyen tüm halkımızı 26 Eylül Salı günü, saat 12.30’da Muğla Adliyesi’ne davaya müdahil olmaya çağırıyoruz. Bugüne kadar gösterilen tepkilerle zeytin yasası nasıl geri çektirildiyse, SİT değişikliğini de hep birlikte durdurabiliriz. Haydi Muğlalılar; yaşamımız, çocuklarımız, geleceğimiz için yapılan bu düzenlemeyi rafa kaldırtalım. Biz istersek yapabiliriz!” denildi.

Çağrı açıklamasında ayrıca, “Son dört seneden beri Türkiye’nin tüm korunan alanları tehlikeli bir sürece girmiştir. 2013’de çıkarılan bir yönetmelikle koruma altındaki Tabiat Varlıklarının, Doğal Sit Alanlarının ve Özel Çevre Koruma Bölgelerinin talan düğmesine basılmış, sözde bilimsel denilen ekolojik temelli araştırma projesi tamamlanmış, bir dizi mevzuat değişiklikleri sonucunda bugünkü tehlikeli noktaya gelinmiştir.

Türkiye genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesinde bulunan, yaklaşık -20 bin km karelik 2434 adet Doğal Sit Alanı, -24.500 km karelik 15 adet Özel Çevre Koruma Bölgesi insafsız biçimde ve hukuka aykırı olarak yapılaşmaya açılmaktadır.

Cennet Muğlamız listenin başındaki ildir. Koylarımız, kıyılarımız, ormanlarımız, üzerinde yaşadığımız topraklar bu SİT değişikliği düzenlemesiyle talan edilmek isteniyor” denilerek, yurttaşlar, bugün başlatılacak olan hukuk mücadelesine omuz vermeye şu uyarı sözleriyle davet edildi:

“Bu topraklar, kıyıları, koyları, nadir yaşayan hayvan - bitki türleri ve muhteşem doğasıyla aynı zamanda dünya mirasıdır unutmayalım!”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X