Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Muğla’nın betonlaşmasına izin vermeyeceğiz!”

A. Kemal KAŞKAR -

“Muğla’nın betonlaşmasına izin vermeyeceğiz!”
Bu içerik 536 kez okundu.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak, yürürlüğe giren “Gökova Bölgesi Doğal Sit Alanları Değişiklikleri”nin iptali amacıyla, 26 Eylül Salı günü TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi tarafından açılan davaya destek olmak için Muğla Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Saat 12:30’da Adliye önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın halen açıklanmayan “Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Raporu”na dayanarak yapıldığı ifade edilen, Gökova’da Doğa Koruma Alanlarının statülerinin düşürülmesi, değiştirilmesi ve kaldırılmasına karşı TMMOB Mimarlar Odası tarafından açılan davaya, yaptıkları basın açıklamasıyla destek verdiler.

Akyaka, Bodrum, Milas, Datça, Fethiye, Marmaris, Menteşe’den katılan MUÇEP’liler ellerinde ‘Halka, kurda, kuşa sordunuz mu?’, ‘Köylerimiz, koylarımız ormanlarımız geleceğimizdir sahip çıkıyoruz’, ‘Gökova’yı vermecez’, ‘Dört mevsim ekoloji bahane, rant şahane’, ‘Muğla cennet kalsın’ dövizleriyle basın açıklaması yaptılar. MUÇEP üyesi Meliha Tekin tarafından okunan ve yeni düzenlemelerle ‘Doğal SİT’ tanımının çöpe atıldığı ve ülke genelinde tabiat varlıklarının büyük bölümünün korumasız bırakıldığının savunulduğu açıklamanın giriş bölümünde şöyle denildi:

Yöre halkının ihtiyaçları değil, büyük sermayenin çıkarları ön plana alınmış

Bugün burada tarihi bir davanın takipçisi ve müdahili olarak bulunuyoruz. Tarihi dava diyoruz; çünkü, ‘doğal sit’ tanımını çöpe atan ve ülke genelinde tabiat varlıklarımızın büyük bir bölümünü korumasız bırakan bir bakanlık kararıyla karşı karşıyayız.

Bu topraklarda yaşayan hiç bir yurttaşa sorulmadan, sorduklarının da görüşleri dikkate alınmadan, Cennet Muğlamızda, tarımın, zeytinliklerin, arıcılığın, bitki ve hayvan türlerinin, havanın, suyun kısacası yaşamımızın etkileneceği bir düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Bugüne kadar bereketli kadim toprağından zeytinini toplayıp, zeytinyağını tükettiğimiz, çıntarını, otlarını, sebze ve meyvesini yediğimiz, denizine para ödemeden girdiğimiz, geçmişimizin anıları ve çocuklarımızın mirasının yok edilmesine seyirci kalamayız. Bu topraklar, kıyılar, koylar nadir yaşayan hayvan - bitki türleri ve muhteşem doğasıyla sadece bizlere ait olmayıp, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak uluslararası sözleşmelere imza attığımız dünya mirasıdır, unutmayalım!

“Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Raporu”nda ekolojiden ziyade, ekonomik kaygılar hakimdir. İmara açılacak, adrese teslim pek çok değişiklikler içermektedir. Yöre halkının ihtiyaçları değil, büyük sermayenin çıkarları ön plana alınmış, haritalar ona göre işaretlenmiştir.

Yalancıların mumları artık söndü!

Açıklama daha sonra, AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Eski Muğla Valisi Amir Çiçek, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy ”Herkes sanki mesele olmuş bitmiş gibi konuşmakta. Özellikle Muğla’daki bu SİT güncellemesi rafa kalkmış durumda” “imara açma gibi bir şey söz konusu değil, bir bilimsel çalışma yapılmış, kıyıların bir fotoğrafı çekilmiş, bunu büyütmeye gerek yok” “henüz kesinleşmiş bir şey yok. Ankara’ya buyurun gelin, çekincelerinizi detaylı görüşelim” gibi açıklamalarda bulunmuş, ancak verilen randevu iptal edilmiş ve son olarak 29 Temmuz’da Dalyan’da yaptığı basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Biz bu raporları halâ onaylamadık. Bu raporlar bittiğinde buraya gelerek bu insanlarla paylaşacağız. Hiç kimse endişe etmesin bundan” dediklerine dikkat çekilerek şöyle sürdürüldü:

“En yetkili ağızlardan kamuoyunu sakinleştirmeye yönelik olarak yapılan bu açıklamaların külliyen yalan olduğu, Muğla ili Menteşe, Ula, Marmaris, Milas ilçeleri doğal sit alanları ve Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi hakkındaki raporun Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde imzalandığının anlaşılması ile ortaya çıktı. Sayın Bakanın bizzat sekiz ay önce resmen onayladığı bu belgeyi unutmuş olması mümkün müdür?! Muğlalıların gözlerinin içine bakarak ardarda yalanlar söylenmiştir. Ama yalancıların mumları artık söndü!”

Muğla Cennet Kalacak!

Açıklamanın son bölümünde ise şu görüş ve çağrılar dile getirildi:

“Yurttaşların bilgi edinme hakları hiçe sayılarak, yalan söylenerek, bilimsellikle bağdaşmayan, anayasaya, yasalara, uluslararası sözleşmelere aykırı olarak, adeta yangından mal kaçırırcasına onaylanan Gökova ÖÇK Bölgesi Sit değişikliklerinin iptal edilmesi için yasal süreci bugün başlatmış bulunuyoruz. Dava, Muğla Çevre Platformu bileşenlerinden TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi tarafından açıldı. Bizler, Muğla Çevre Platformu bileşenleri Sivil Toplum Örgütleri ve yurttaşlar olarak yasal ve meşru zeminde davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinin ve Muğla’nın betonlaşmasına izin vermeyeceğiz! Muğla Cennet Kalacak!”

Grup, basın açıklamasının ardından “Muğla Cennet Kalacak” sloganları ile olaysız bir şekilde dağıldı ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X