Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Gençlere ‘Doktorluk Mesleği’ anlatıldı …

Adem KANKAYNAR -

Gençlere ‘Doktorluk Mesleği’ anlatıldı …
Bu içerik 1287 kez okundu.

Milas Sebahattin Akyüz Fen Lisesi’nde okuyan 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine, Milas 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Tarık Çubukçuoğlu tarafından ‘Tıp fakültesinin özellikleri ve Doktorluk mesleği’ anlatıldı.

Okulun konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte, Okul Müdürü Aynur Buran, okulun 11 ve 12’nci sınıfında okuyan ve meslek seçme sürecindeki öğrencilere yönelik, ‘Mesleki Tanıtım Etkinlikleri’ kapsamında özellikle tıp fakültesi tercihi yapacaklara yardımcı olmak istediklerini belirterek; “Gençlerimize; tıp fakültesinin özellikleri, doktorluk mesleği, 6 yıllık eğitim ve sonrasındaki süreçle ilgili bilgi vermek üzere 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Sayın Tarık Çubukçuoğlu’nu okulumuza davet ettik. Umarım siz sevgili gençler, doktorumuzu can kulağıyla dinler, bu meslek hakkında bilgi sahibi olursunuz. Davetimizi kırmayarak aramızda bulunan doktorumuza teşekkür ediyoruz” dedi ve sözü Başhekim Çubukçuoğlu’na bıraktı.

Severek yapıldığında …

Özellikle 6 yıllık ve sonrasında sınav dönemi ve hastanelerde geçecek staj sürecinin birçok zorluğu olduğuna dikkat çeken Opr. Dr. Tarık Çubukçuoğlu, kısaca özgeçmişini anlatarak; “Öğrencilik yılları oldukça keyifli geçerken, ders saatlerinizin dışındaki tüm zamanınızı kütüphanelerde kalın kitapların arasında geçirirsiniz. 3’ncü sınıftan itibaren hastanelerde uygulama dersleri başlar. Yani gününüzün büyük bir bölümü hastane koridorlarında ve hastaların arasında geçer. Bu süreç, ben dahil birçok arkadaşımıza sıkıcı gelmiştir, hatta okuldan ayrılanlar bile olmuştur. 6’ncı yılın sonunda ise seçtiğiniz branşla ilgili çok sıkı bir sınava tabi tutulursunuz. Bazen alacağınız puan, seçtiğiniz branş için yeterli olmayabilir ve siz başka bir alana yönlenirsiniz.

Her şeye rağmen son derece özel ve güzel bir meslektir. Elbette zorlukları vardır, fakat severek yapıldığında, bir hayat kurtardığınızda tüm yorgunluğunuz, çektiğiniz tüm sıkıntılar yok olup gider” diyerek, tıp fakültelerinde öğrencilik yıllarını, hastanelerdeki staj ve sınav dönemlerini, mezun olduktan sonraki görevde geçen süreleri anlattı.

Öğrencilerin soruları …

Başhekim Çubukçuoğlu’nun sohbet havasında geçen konuşmasının ardından söz öğrencilere verildi. “Aranızda tıp fakültesini tercih etmeyi düşünen var mı?” sorusu üzerine, havaya kalkan çok sayıdaki eli gören Çubukçuoğlu; “Böyle bir tablo bizleri gelecek adına ve doktorluk mesleği adına heyecanlandırıyor” dedi.

Tıp fakültesine gitmeyi düşünen öğrencilerden ise doktorluk mesleği ve 6 yıllık eğitim sürecinin nasıl geçeceğine ilişkin soruların yanı sıra, ‘hangi uzmanlık dalı son yıllarda ülkemizde öne çıktı’ veya ‘hangi uzmanlık dalı daha fazla para kazandırıyor’ gibi sorular da geldi.

Etkinliğin sonunda Milas Sebahattin Akyüz Fen Lisesi Müdürü Aynur Buran tarafından Başhekim Çubukçuoğlu’na çiçek takdim edilirken, etkinliğe 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Müdür Yardımcısı Arif Mazı da katıldı.   

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X