Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Nikâh memuruna ihtiyaç varsa, bu yetki bütün mahalle muhtarlarına verilebilir!”

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN -

“Nikâh memuruna ihtiyaç varsa, bu yetki bütün mahalle muhtarlarına verilebilir!”
Bu içerik 499 kez okundu.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nca 25 Temmuz 2017 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın bazı maddelerine MHP olarak İçişleri Komisyonunda yaptıkları yapıcı uyarılara kulak tıkandığı, değişik önergelerinin AKP’li üyeler tarafından reddedildiğini belirtti ve bu maddelerle ilgili ayrıntılı bir açıklama yaptı.

Mehmet Erdoğan’ın “Nüfus Hizmetleri Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Milliyetçi Hareket Partisi Muhalefet Şerhi” başlıklı açıklamaları arasında, kamuoyunda en çok tartışılan ve tepki gösterilen “Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi” (komisyonda bu madde, “Müftülere” yerine “il ve ilçe müftülüklerine” değişikliği yapılarak AKP’li üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi) ile ilgili şu değerlendirmeleri dikkat çekti:

“Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz böylesine hassas bir dönemde …”

6. Madde- 5490 sayılı Kanunun 22. Maddesi’nin ikinci fıkrasına “dış temsilciliklere” ibaresinden sonra gelmek üzere “il ve ilçe müftülüklerine” ibaresinin eklenmesi kaydıyla İl ve İlçe Müftülüklerine de resmi nikâh kıyma yetkisinin verilmesini sağlamaktadır. Ülkemizin içinden geçtiği ve çok önemli sorunlarla boğuştuğu bir dönemde böyle bir düzenlemenin gündeme getirilmesi yersizdir. Söz konusu düzenleme, uzun zamandır kamuoyu tarafından tartışılmış ve birçok manipülasyon aracı ile toplumu daha da kutuplaştıran tartışmalara sebep olmuştur. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz böylesine hassas bir dönemde bu gibi tartışmalara gebe bir düzenlemeyi gündeme getirmek gereksizdir.

Ülkemizde yıllık ortalama 600 bin civarında nikah kıyılmaktadır. Bugüne kadar nikah dairelerinde yoğunluktan dolayı nikah kıydırmayan kimseyle karşılaşılmamıştır. Ancak birçok nüfus idaresinde uzun kuyruklar oluşmaktadır. Siyasetin işi polemiklerle gündem değiştirmek değil vatandaşın sorunlarına çözüm üretmektir. Eğer İçişleri Bakanlığı herhangi bir sorun çözmek istiyorsa, öncelikle Nüfus İdarelerinin önündeki kuyrukları çözmelidir. Yine önümüzdeki günlerde ehliyet ve pasaport işlemlerinin Nüfus İdaresi tarafından devralınmasıyla birlikte bu kuyrukların daha da uzayacağı ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin artacağı ortadadır. Böyle bir ortamda il ve ilçe müftülüklerine nikâh kıyma yetkisinin verilmesi ancak yeni polemiklere kapı aralayacak ve buna bağlı olarak lüzumsuz taleplerin gündeme gelmesine sebep olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yıllık ortalama 600 bin nikâhın kıyıldığı ülkemizde herhangi bir sınırlama olmadan Diyanetin yaklaşık 100 bin kadrosuna resmi nikâh kıyma yetkisi verilebilecek bir düzenlemenin yapılması da ayrıca tartışma konusudur.

Ancak tüm bunlara rağmen böyle bir düzenleme yapılacaksa da yetkinin “Müftü ve Yardımcıları” gibi bir sınırlamayla verilmesi daha uygun olacaktır. Çünkü gelecekte aynı yetkiyi isteyen azınlıkların tabii olduğu kilise görevlileri de ortaya çıkacaktır. Sinagoglar da ortaya çıkacaktır. Nikâh memuruna ihtiyaç varsa bu yetki, yapılacak bir düzenleme ile bütün mahalle muhtarlarına verilebilir. Personel eksikliği var ise bu sorun yeni personel alımlarıyla düzeltilebilir. Bu sebeplerle; Tasarının 6. Maddesi’nin mevcut hâliyle başka sorunları da beraberinde getireceği uyarısıyla Kanun Tasarısından çıkartılması ile ilgili önergemiz Komisyonun AKP’li üyeleri tarafından reddedilmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X