Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Bölünmeyin, parçalanmayın, birleşin!”

Adem KANKAYNAR -

“Bölünmeyin, parçalanmayın, birleşin!”
Bu içerik 755 kez okundu.

1977 - 1980 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili olan Sami Gökmen, partinin Milas İlçe Örgütünde partililere seslendi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun sadece CHP için değil, tüm Türkiye için bir şans olduğunu söyleyen Gökmen, tüm partililere önemli bir uyarıda bulundu: “Bölünmeyin, parçalanmayın… Birleşin!”

Liderine güvenmek!...

1977 - 1980 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili olan Sami Gökmen, önceki gün CHP Milas İlçe Örgütünde partililerle bir araya geldi. Örgüt binasında toplanan yurttaşları adeta bir ‘tarih ve siyaset yolculuğu’na çıkaran Gökmen, 1915 - 1923 yılları arasında ülkemizin içinde bulunduğu durum ile 1923 - 1950 yılları arasındaki durumu kıyaslayarak; “Bir toplu iğne, bir kurşun kalem bile yapamayan bu ülke, liderine inanmakla 30 yılda inanılmazı başaran bir ülke haline dönüştü. Osmanlı Padişahından kalan borcu 30 yılda sıfırlayan ve aynı zamanda da dünyada eşi benzeri bulunmayan devrimleri gerçekleştiren o günkü Türk toplumunu örnek almamız gerekiyor. Erkeklerin yüzde 5, kadınların ise binde 7 oranında okur-yazar olduğu o günkü toplumun en önemli özelliği liderine güvenmesiydi. Bugün, Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun sadece Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin değil bütün Türkiye için bir şans olduğunu düşünüyorum. Bakınız, son dönemlerde toplumun sorunlarına karşı farklı bir tutumla yaklaşan, toplumun önüne geçerek bir anlamda sorunların çözümüne önderlik yapan Sayın Genel Başkanın, Ankara’dan başlattığı ve İstanbul’da sonlandırdığı yürüyüş, adeta yeni dönemin başlangıcı olmuştur. Hepimiz, AKP iktidarının onca çabasına rağmen bir tek açığının dahi bulunamadığı genel başkanımızın arkasında durmalıyız. Birbirimizle örgüt içindeki çekişmeleri bir kenara bırakıp, bu ülkenin geleceği için elbirliği yapmalıyız. Bölünmek, parçalanmak bizim değil, ancak rakiplerimizin işine yarar.         

Doğrusu da budur!

Bundan 5 - 6 ay öncesine kadar partimizden geçmiş dönemlerde belediye başkanlığı yapanlar, eski dönem milletvekilleri hatta bugün meclisteki bazı milletvekilleri söylem ve eylemleriyle bu partiye büyük zararlar vermişlerdir; ancak son zamanlarda adeta bu tutumlarından vazgeçtiler. Doğrusu da budur. İşte sadece bu davranışlar ve genel başkanın toplum önderliği duruşu nedeniyle partimizin oy oranı yükseldi. Bu yükseliş devam edecek. Yeter ki bizler birbirimizle değil başkalarıyla uğraşalım. Birbirimizle değil, toplumun dertleriyle dertlenip sevinçlerine ortak olalım” diyerek, partililere birlik çağrısı yaptı.

Milas ilçe örgütüne şapka çıkarıyorum!

Başkanlık sisteminin oylandığı halk oylamasına da değinen CHP eski dönem Muğla Milletvekili Sami Gökmen; “O referandum, bu halkın AKP zihniyetine ‘dur’ dediği bir referandumdu. Ülke seçmeninin yarısı başkanlık sistemine hayır diyerek, iktidara ‘aklını başına al’ demiştir. O halk oylamasının bir başka önemli sonucu ise 81 ilin arasında sandık başına giderek oy kullanan 3’ncü, en yüksek ‘hayır’ oyu veren 30 büyükşehirden ilk sıradaki il Muğla’dır. Bu durum hepimiz için övünülecek bir durumdur. En yüksek oyun çıktığı Muğla’da ise en yüksek oy Milas’tan çıkmıştır. Böyle bir sonuç nedeniyle Milas ilçe örgütüne, Milas Belediye Başkanına, örgütün Kadın ve Gençlik Kolları üyelerine teşekkür ediyorum. Böyle bir sonuca sadece şapka çıkartılır.

Milas ilçe örgütü bir anlamda ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Başta Milaslılar olmak üzere bütün Muğla örgütü, hatta genel merkez buna kayıtsız kalmamalı. Milas örgütünün gücüne güç katmalılar” dedi.

Siyasette dün yoktur!

“Siyasette dün yoktur. Dün elde edilen başarıyla avunmak/övünmek yoktur. Bugün vardır, yarın için yeni hedefler vardır” diyerek sözlerine devam eden Gökmen; “Sizlere söyleyebileceğim tek söz, bu devletin temelindeki çimento, cumhuriyet kazanımlarının bekçisi, Atatürk ilke ve devrimlerinin en büyük savunucusu ve garantisi olan bu partinin üyeleri olarak birbirinize olan inancınızı ve güveni kaybetmeyin. Az önce 1915’li yıllarda bir avuç inanan insanın bir araya geldiğinde neleri başardığını kısaca anlattım. Bugün 80 milyonluk dev bir ülkeyiz. 1950’li yıllarda sıfırlanan dış borç bugün 400 milyar doları aştı. Nereye gitti bu para? Edinilen bu dış borçla bu ülkede hangi fabrikalar kuruldu? Tarımda, sanayide, ulaştırmada hangi büyük yatırımlar bu alınan borçlarla yapıldı? Oysa bu üke her şeyini sattı. Bütün KİT’lerini elden çıkardı. Oralardan gelen paralar ortada olmadığı gibi, edinilen 400 milyar dolar da ortada yok. İşsizlik her geçen gün çığ gibi büyüyor. Binlerce üniversite mezunu genç işsiz, yıllardır atama bekleyen gençlerimiz artık devletten umudunu kesti. Bir tarım ülkesi olmakla övünen Türkiye, bugün saman ithal eder hale geldi. Bütün bunların, hatta daha saymakla bitmeyecek sorunların baş sorumlusu 16 yıldır bu ülkeyi tek başına yöneten AKP iktidarıdır.

2019 seçimlerinde, adeta bu ülkenin başına bela olan, sorunlu olmadığımız bir tek komşumuzun kalmadığı bu ülkenin tek kurtuluşu Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bu partinin gerçek sahipleri de bizler, sizlersiniz, hepimiziz. Bu halkın kendisidir. Gelin hep birlikte sahip olduğumuz ortak değerimiz partimize, genel merkezimize ve örgütlerimize inanalım, güvenelim. Tek çare budur” dedi.

Eski Muğla Milletvekili Sami Gökmen’in konuşması, sık sık alkışlarla kesilirken, konuşmanın sonunda partililer Gökmen’i uzun süre ayakta alkışladılar ...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X