Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Boğaziçi kıyısında ölü Caretta Caretta bulundu

Adem KANKAYNAR -

Boğaziçi kıyısında ölü Caretta Caretta bulundu
Bu içerik 403 kez okundu.

İlçemize bağlı Boğaziçi mahallesinde Caretta Caretta ölüsü karaya vurdu. Sahilde gezinti yapan vatandaşlar tarafından fark edilen ölü Caretta Caretta, çevre sakinlerini üzerken, koruma altındaki bu canlılara karşı daha duyarlı olunması gerektiği söylendi.

İlçemize bağlı Boğaziçi mahallesinde, teknelerin bağlı olduğu bir noktada bazı balıkçılar ve yürüyüş yapan vatandaşlar tarafından bir Caretta Caretta’nın hareketsiz şekilde durduğunun fark edilmesi üzerine durum, başta muhtarlık olmak üzere yetkililere bildirildi.

Yaklaşık bir metre uzunluğundaki kaplumbağayla ilgili olarak bölgeye gelen yetkililer tarafından yakından incelenen deniz kaplumbağasının yaklaşık 3 - 4 gün önce öldüğü tespit edildi.

Caretta Caretta, görevliler tarafından kireçlenip gömülmek üzere bölgeden alındı.

Yaşananları dikkat ve üzüntüyle izleyen Boğaziçi sakinleri, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Caretta Carettaların ortalama 47 ile 62 yıl arasında yaşadığını; Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarının ılıman ve tropikal sularında özellikle kıyıya yakın kesimlerde bulunduklarına dikkat çekerek, Türkiye’de bulunan Caretta Carettaların sırt kabuğunun oval olduğunu ve boylarının yaklaşık olarak 70 - 75 cm. olduğunu belirterek, etobur olan bu deniz kaplumbağaları için özellikle de balıkçıların biraz daha duyarlı olması gerektiğini belirttiler. Bilindiği gibi Caretta Carettalar; Sünger, Denizanası, Atnalı Yengeçler ve İstiridye ile beslenen canlı türleri ve genellikle açık denizlerde avlanan balıkçıların ağlarına takılarak yaşamlarını yitiriyorlar ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X