Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Akif Özbilge’den sitem dolu sözler!..

Adem KANKAYNAR -

Akif Özbilge’den sitem dolu sözler!..
Bu içerik 1173 kez okundu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi tarafından ‘Yas-ı Matem’ adı verilen ve her yıl Muharrem ayının son günlerinde yapılan ‘Aşure’ etkinliğine, PSAKD Başkanı Akif Özbilge’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a yönelik sitem dolu sözleri damga vurdu.

Milas Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenen etkinliğe; eski dönem CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, bazı ilçe yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda Mahalle Muhtarı, Bodrum, Didim ve Güllük Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkan ve Yöneticileri, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Semah Topluluğu’nun da aralarında bulunduğu kalabalık bir yurttaş topluluğu katılırken, etkinliğin açılış konuşmasını yapan PSAKD Milas Şube Başkanı Akif Özbilge; “Aşk ile, sevgi ile canlar hoş geldiniz. Kerbelâ’dan bugüne kaybettiğimiz canların canına değsin diyerek birazdan ikram edeceğimiz aşuremiz Hak lokması-Can lokması olsun. Bodrum ve Güllük’te Cemevi için başlayan imza kampanyası bugün de ilçemizde devam etmektedir. Tüm canların bu imza kampanyasına katılmasını ve imza atmasını istiyoruz. Çünkü bizler ibadetimizi özgürce yapacağımız cemevlerimizi istiyoruz. Bugünkü etkinliğimizin böyle bir alanda yapılmasını bize reva görenlere bir kez daha sesleniyorum. Artık bizi oyalamayın, kandırmayın. Yıllardır projesi hazır olan cemevimizi bize çok görmeyin. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Osman Gürün’e, CHP İl Başkanımız Sayın Mürsel Alban ve Milas Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat’a sizlerin huzurunda bir kez daha cemevi isteğimizi yineliyor ve bir an önce yapımı için adımların atılmasını bekliyoruz. Talebimizi gözardı eden ve böyle alanları bizlere reva görenler unutmasınlar ki günü geldiğinde bizler de onlara hak ettikleri davranışı reva göreceğiz” dedi.

 

Aşure etkinliği dua ile

başladı …

Dernek Başkanı Akif Özbilge’nin konuşmasının ardından etkinlik, Ahmet Kömürcü Dede’nin duasıyla başladı. Duanın ardından Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Semah Topluluğu gösterisi, başkan Özbilge’nin sitem dolu sözleriyle oluşan havayı da bir ölçüde değiştirdi. Bodrum’dan etkinliğe katılan Mustafa Eyidoğan Dede’nin deyişleri eşliğinde yapılan semah gösterisi, alandaki topluluk tarafından ilgi ile izlenirken, gösterinin ardından yine Didim’den gelen Ahmet Kömürcü Dede’nin duasıyla aşure dağıtımı yapıldı.

 

Etkinlik, deyiş ve

türkülerle sürdü…

Etkinliğin son bölümünde bir yandan aşureler dağıtılırken, bir yandan da çalınıp öylenen türkü ve deyişlerle ‘Yas-ı Matem’ etkinliği Alevi geleneklerine uygun bir şekilde gerçekleştirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ziya Haliscelik     0000-00-00 Çok doğru konuştu akif by
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X