Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Muhtarlar Günü’nün ikincisi kutlandı

Adem KANKAYNAR -

‘Muhtarlar Günü’nün ikincisi kutlandı
Bu içerik 459 kez okundu.

Ülkemizde, 1800’lü yıllarda başlayan, yerel yönetimler açısından toplumda önemli bir yer tutan, ‘demokrasinin temel taşları’ muhtarların, geçen yıl olduğu gibi bu sene de 19 Ekim Muhtarlar Günü, bir dizi etkinlikle kutlandı. Etkinlik çerçevesinde uzun yıllar muhtarlık yapan, dernek başkanlığı görevinde bulunan muhtarlara birer plaket verildi.

Atapark’ta, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl marşımızın okunmasıyla kutlama programının ilk bölümü sona ererken, etkinliğe katılan tüm ilçe protokolü ve muhtarlar daha sonra MİTSO Toplantı Salonu’na geçtiler.

Muhtarların değeri yeni yeni anlaşılmaya başlandı

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İlçe Jandarma Komutanı J.Binbaşı Hayrettin Fidan, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Devrim, Tariş Zeytin Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, muhtarlar ve ilçemizdeki resmi kurum amirlerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban; “Bu sene ikinci kez kutladığımız Muhtarlar Günü, tüm muhtar arkadaşlarım için kutlu olsun. Demokrasinin temel taşı olarak bilinen muhtarlık makamının ve seçilen muhtarların değeri yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Dolayısıyla bugün, 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak kutlanmaktadır. Bize bugünü armağan eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bütün muhtarlar adına teşekkür ediyorum.

Bizler, gerçekten millet ile devlet arasında güçlü bir bağız. Seçilen her muhtar arkadaşım, görevini en iyi şekilde yapmak için elinden gelen tüm gayreti gösteriyor. Muhtarlık, 19 Ekim 1829’da Sultan İkinci Mahmut tarafından fermanla kurulan bir kurumdur. Günümüze kadar kanunlarla geliştirilerek statüsü değiştirilmiştir. Bugün, özlük haklarımızın geçtiğimiz yıllara nazaran daha iyi şartlara yükseltilmiş olması bizleri son derece memnun etmektedir. Muhtarlarımız, ülkemizin tüm zorlu koşullarında yılmadan, vatandaşın önüne geçerek işlerin kolaylaşmasına katkıda bulunmuşlardır. Bizler, siyasi partilerin adı altında değil, kendi kişiliklerimizi ortaya koyarak halkımız tarafından seçilmiş kişileriz. Halkımızın ve yaşadığımız/sorumlu olduğumuz bölgenin sorunlarını çözmek için çalışan, devlet ile vatandaş arasında köprü vazifesi gören kişileriz. Temennim odur ki, muhtarlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde tek vücut olarak görev yapmaları, aldıkları sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeleridir” diyerek, tüm muhtarların günlerini tekrar kutlayıp etkinliğe katılanlara teşekkür etti.

Müstesna bir görevi icra etmektesiniz

Dernek Başkanı Çoban’ın ardından kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, yaklaşık 12 yıl muhtarlık yapan bir Babanın oğlu olduğunu, bu nedenle muhtarlık müessesesini, sorunlarını çok iyi bildiğini belirterek; “Hem yaptığım görev itibariyle, hem de söylediğim gibi bir Muhtar Babanın oğlu olmam itibariyle sizlerle her zaman iç içe olmaktan son derece mutluyum. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk sizleri, demokrasinin temel taşı olarak ifade etmiştir. Bu anlamda hem köyünüzün-mahallenizin önderi olmanız; kimi zaman yaşadığınız yerdeki anlaşmazlıkları sonlandıran, kimi zaman miras paylaşımına aracı olan, hatta aile içi sorunların bile çözümüne katkı veren kişilersiniz. Dolayısıyla sizler, yaşadığınız bölgenin kanaat önderlerisiniz. Bunun yanında görevinizin sizlere yüklediği sorumluluklar da dikkate alındığında gerçekten müstesna bir görevi icra etmektesiniz.

Aranızda bir abi olarak, bir baba olarak gördüğüm ve beraber çalışma fırsatı bulduğum ve bölgemizin sorunları ve çözüm yollarında çok şey öğrendiğimiz muhtarlarımıza verdiğimiz değeri de en iyi şekilde göstermeye çalışıyoruz.

Topluma bir anlamda önderlik yapan, devlet ile vatandaş arasında köprü görevi yapan muhtarlarımızı aslında yılda sadece bir gün değil, her daim ve her fırsatta onurlandırmak gerek diye düşünüyor, tüm muhtarlarımızın günlerini kutluyorum” dedi.

Rakipsizsiniz...

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın ardından konuşan Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, tüm muhtarların gününü kutlayarak konuşmasına başladı ve şöyle devam etti:

“Sembolik anlamda bir gün, bir araya gelmek-kutlamak önemli ancak muhtarlık ve muhtarlar bizim toplumumuzda her zaman çok önemli, çok değerli, çok kıymetli olmuştur. 1829 yılından bugüne kadar yaşayan, bizim devlet geleneğimizde ve devlet yönetim sistemimizde çok önemli bir işlevi olan, dünyada aslında yerel yönetim anlamında model olan, örnek olan bir uygulamadır muhtarlık… Tabiri caizse bir vücudun kılcal damarları gibi ülkemizin dört bir yanında, en ücra köşesinde devletimizin-birliğimizin-dirliğimizin sembolü olan bayrağımızı muhtarlık binasında, muhtarlık binası yoksa kendi konutunda dalgalandıran, devlete ve millete hizmette temel taşı görevi yapan muhtarlarımız dün olduğu gibi bugün de, bu güzel ve anlamlı bir günde vatana-millete hizmeti örnek bir şekilde yerine getirmektedirler. Bu anlamda muhtarlarımızın toplumdaki yeri, itibarı ve konumu her zaman el üstündeydi ancak son 15 yıldır devletimiz-hükümetimiz muhtarlarımıza daha nitelikli, daha kurumsal bir kimlik kazandırma, onları daha da güçlendirme adına çok önemli düzenlemeler yapmıştır. Öncelikle kendi kişisel özlük haklarından tutun da muhtar bilgi sistemine, İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Muhtarlar Daire Başkanlığı’nın oluşturulmasına, yine büyükşehir belediyelerinde muhtarlar dairesi, büyükşehir olmayan belediyelerde muhtarlar müdürlüğü teşekkül ettirilerek muhtarlarımızın doğrudan iletişim kuracağı, doğrudan yönetim içerisinde yer alacağı ve kurumsal yapıları güçlendirilmiş bir hale dönüştürülmüştür. Siyasi parti adına değil, kendi kimlik ve kişiliğinizi ortaya koyup yöredeki seçmenin oyunu alarak bu görevlere geliyorsunuz. Bu anlamda rakipsizsiniz. Hepinize işlerinizde kolaylık, sağlık ve mutluluklar dilerken, bugün aramızda olmayan ama yıllarca muhtarlık yaparak hizmet etmiş muhtarlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.”

Teşekkür plaketi...

Yapılan konuşmaların ardından geçmiş yıllarda dernek başkanlığı yapmış muhtarlara ve uzun yıllar muhtarlık görevinde bulunanlara birer teşekkür plaketi takdim edilirken, Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban tarafından; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e, Muhtarlar Derneği’ne yaptıkları katkılar nedeniyle ayrıca birer plaket sunuldu.

Toplantı salonundaki törenin ardından yine ilçe protokolü ve muhtarlar, Ticaret Odası Lokali’nde hep birlikte öğle yemeği yediler.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X